PORTO (Portugalsko) 27. června

Čeští fotbalisté už popáté přivezou z evropského šampionátu medailové umístění. Po čtvrtfinálové výhře 3:0 nad Dánskem mají

Jan Koller se raduje z první branky českého týmu proti Dánům.(foto:čtk)

jisté nejhůře třetí místo. Český večer snů se zrodil až po přestávce, kdy 'dánský dynamit' nestačil na českou chytrost, která přinesla tři branky v rozmezí čtvrthodiny.

Češi zvolili obvyklou úvodní taktiku: presingem se vysunuli vysoko do soupeřova území a po sebemenším zaváhání soupeře se snažili o založení rychlé kombinace. Ty dnes hledaly především Kollera, střelce Baroše si houževnatí Dánové hleděli, a tak i brankové příležitosti se rodily o poznání hůře než v minulých zápasech.

Seveřané ukazovali, že na Euro přijeli dobře připraveni. Snažili se soupeři vnutit svůj způsob hry s rychlými kontry po stranách, zatímco střed hřiště neprodyšně zavřeli. Přesto první čtvrthodina patřila Brücknerově družině. Už ve třetí minutě pálil Nedvěd z trestného kopu do Sörensenovy náruče, v šesté Baroš střílel nad, stejně jako zanedlouho Koller hlavou.

K první vážnější akci vyzval Dány nepřesnou rozehrávkou Bolf, ale měl štěstí, že Poulsen pálil jen do hradby bílých českých dresů srovnaných před gólmanem Čechem. Po dvacáté minutě dánská aktivita sílila, ale stejně jako v případě Čechů jejich akce končily v bezpečné vzdálenosti od branky.

Možná nejnebezpečnější akce českého týmu se v prvním poločase zrodila čtrnáct minut před pauzou, kdy se Rosický rozhodl proniknout individuálně přes zformované Dány, ale jeho přihrávku před branku se na poslední chvíli podařilo Laursenovi zblokovat na roh. V 38. minutě přišel Brückner o první možnost střídání: Jiránek si bolestivě natáhl třísla a na trávník musel Grygera, kterému se tolik nedařilo s Nizozemci.

Konečně vyšel roh
Jestli se Čechům dosud na šampionátu něco nedařilo, pak to bylo zahrávání rohů. Pravidelný zavřený trénink, na kterém jejich nácvik pilovali, nepřinášel úspěchy a ani dnes nebyla nouze o přetažený roh na zadní neobsazenou tyč nebo špatnou rozehrávku nakrátko. Jenže ve 48. minutě čtvrtfinále se vytrvalost vyplatila: Poborský našel přesně ve vzduchu kralujícího Kollera a jeho hlavička přinesla důležitý gól.
Bylo to poprvé, co Češi na šampionátu vstřelili úvodní branku zápasu. A jako už to bývá, zcela změnila obraz hry a nakonec i rozhodla o konečném úspěchu.

Barošova chvíle
Dánové museli vsadit na otevřenější způsob boje, jejich důraz v soubojích zesílil, na což doplatili Henriksen s Poulsenem žlutými kartami, a na důsledné taktické šachy neměli čas.
Dánové působili nervózně a brzy na to doplatili i dalšími inkasovanými brankami. Češi hned první nebezpečnější brejk potrestali gólem. Poborský podstrčil v 63. minutě míč zabíhajícímu Barošovi a jeho oblouček přes Sörensena skončil jeho čtvrtou trefou na turnaji. A když za dvě minuty přidal po kolmici Nedvěda a tvrdé ráně ze šestnáctky třetí český gól, bylo o postupujícím do semifinále jasno.

Kontrolovaný závěr
Dánové ukazovali, že ani podobný výsledek je zlomit nemůže. Dělovku Madsena z dvaceti metrů musel výtečným zákrokem zachraňovat brankář Čech. Česká hra daleko od branky dovedla zápas do poklidného konce.

Dánové dopadli ve čtvrtfinále stejně jako na mistrovství světa, v němž před dvěma lety podlehli Anglii taktéž 0:3. "Na gól jsme tady potřebovali moc šancí," posteskl si kouč Morten Olsen. Jinde příčiny porážky nehledal. "Organizace naší hry byla v pořádku, proto jsem nestáhl obránce," vysvětloval, proč při střídání neposílil ofenzivu.
Před produktivitou soupeře smekl. "Měli čtyři šance a tři proměnili," řekl trochu rozzlobeně. Bez udání bližších podrobností si stěžoval na třetí branku českého týmu. "Rád bych ji viděl na videu, byla moc zajímavá," řekl Olsen.

Česká republika - Dánsko 3:0 (0:0)
Branky: 63. a 65. Baroš, 49. Koller. Rozhodčí: Ivanov - Jenjutin (oba Rus.), Dupanov (Běl.). ŽK: Jankulovski, Ujfaluši, Nedvěd - Poulsen, Bögelund, Gravesen. Diváci: 41.092.
Sestavy:
ČR: Čech - Jiránek (39. Grygera), Bolf (65. Rozehnal), Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd - Koller, Baroš (70. Heinz). Trenér: Brückner.
Dánsko: Sörensen - Helveg, Laursen, Henriksen, Bögelund - Poulsen, C. Jensen (70. Madsen), Gravesen - Grönkjaer (77. Rommedahl), Tomasson, Jörgensen (85. Lövenkrands). Trenér: Olsen.