Světová jednička v dnešním finále v Madridu za bezmála tři a půl hodiny udolala Rusku Marii Šarapovovou. Utkání plné agresivních výměn z obou stran vyhrála 5:7, 7:5 a 6:3, získala jubilejní desátý letošní titul a prémii milion dolarů.

Tenistky vstoupily do zápasu rychlými hrami při vlastním servisu, ale hned v třetím gamu přišel první brejk. Heninová se díky němu dostala do vedení 2:1, ale vzápětí ztratila podání. Set pokračoval vyrovnaně a zdálo se, že dospěje až do tie-breaku, ale dvanáctá hra očekávaný scénář změnila.

Belgické tenistce se nedařil první servis, udělala čtyři dvojchyby a dopouštěla se nepřesností i ve výměnách. Ruská tenistce to pomohlo k tomu, aby si vypracovala setboly. Při klíčových míčích světová jednička dlouho odolávala, ale po deseti shodách Šarapovová v pořadí osmý setbol proměnila a dostala se do vedení. Belgičanka trefila úder rámem rakety a pak svým náčiním jen zlostně mrštila o zem.

Ztráta setu ji však nijak nepoznamenala a hned v prvním gamu druhé sady se dostala k brejkbolům. Sice je nevyužila, ale
výrazně se sama zlepšila na servisu a držela s Ruskou krok.

V deváté hře se jí podařilo několik výborných returnů, prolomila podání Šarapovové a měla velkou šanci na zisk setu. Dvacetiletá Ruska však ukázala bojovné srdce, vzala si ztracený servis zpět a vyrovnala na 5:5. Pětadvacetiletá Belgičanka ale vzápětí znovu uspěla na returnu a podruhé při podání do setu nezaváhala. Čistou hrou si vynutila pokračování duelu.
V rozhodující sadě se Belgičanka lépe pohybovala a Šarapovovou začal zrazovat první servis. Heninová se díky brejku dostala do vedení 3:1, ruská tenistka sice ztrátu dotáhla, ale v sedmé hře dvojchybou darovala soupeřce své podání.
Vítězka letošního Roland Garros a US Open měla od té chvíle utkání naprosto pod kontrolou, rozhodující set po proměněném pátém mečbolu vyhrála 6:3 a obhájila titul. Naposledy prohrála v červencovém semifinále Wimbledonu s Francouzkou Marion Bartoliovou, od té doby natáhla vítěznou sérii na 25 zápasů.

Šarapovová se navzdory porážce příjemně rozloučila se sezonou pokaženou vleklými problémy s ramenem. V Madridu se ukázala ve výborné formě a posune se na páté místo světového žebříčku, kterému jasně vládne dnešní vítězka.