PRAHA 9. března (ČTK)
Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm dostal od Akademie věd čestnou medaili Za zásluhy o vědu a lidstvo. ČTK to sdělil tiskový odbor akademie.

Rektor Karlovy univerzity a jaderný fyzik Wilhelm je znám jako přední bojovník za odpovídající postavení vědy v českém společenském životě. Vždy se také zasazoval o to, aby financování vysokého školství a výzkumu a vývoje odpovídalo evropským poměrům. Účastnil se pravidelně Akademických sněmů a podporoval spolupráci obou institucí. Wilhelmovi stejně jako Illnerové letos končí funkční období.

Medaili Za zásluhy o vědu a lidstvo akademie neuděluje často. Loni v září ji dostal americký astronaut československého původu Eugen Cernan, který v témže roce oslavil sedmdesátiny. Předkové Cernana pocházeli z Kysúc na Slovensku a z jižních Čech. Astronaut se vždy ke svému původu hrdě hlásí a Čechy i Slovensko pravidelně navštěvuje.

Akademie dnes rovněž oceňovala významné vědecké projekty a mladé vědecké pracovníky. Cenu dostal také autorský kolektiv, který připravil dlouhodobou expozici Příběh Pražského hradu, která je instalovaná v sídle českých králů a prezidentů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist