PRAHA 16. března (ČTK)
Zájemce musí mít vynikající studijní výsledky, velmi dobou znalost angličtiny a české občanství, řekl ČTK Jan Tesař z Fulbrightovy komise.

Každý rok komise podpoří deset až 15 studentů, které vybírá ze zhruba čtyř desítek přihlášek. Stipendium poskytuje na jeden školní rok a uhradí z něj školné do výše 18.000 dolarů (zhruba 400.000 korun), životní náklady, zdravotní pojištění a letenku.

Zájemci o studium v USA by se měli Fulbrightově komisi přihlásit do 1. září. Do přihlášky musí napsat, proč chtějí do Spojených států jet, jaký chtějí studovat obor a proč a vybrat si školy, které je zajímají. Přiložit k ní musí i doporučení od profesora a výsledky jazykové zkoušky TOEFL, případně testu studijních předpokladů GRE.

"Výběr školy je plně na studentovi, do přihlášky musí napsat tři a my za něj podáme přihlášky ke studiu," uvedl Tesař. Pokud by ani jedna ze tří zvolených škol stipendistu nepřijala, pak mu najdou jinou. "Doporučujeme, aby si studenti na přihlášku nepsali jen nejznámější školy, o které je velký zájem. Aspoň jednu z nich by měli volit na jistotu," poznamenal.

Stipendistu by rok studia ve Spojených státech neměl stát vůbec nic, pokud si nezvolí školu s vysokým školným. V takovém případě se může stát, že by musel uhradit rozdíl mezi příspěvkem Fulbrightovy komise a výší poplatku za studium. Někdy jsou ale školy ochotny část školného stipendistovi odpustit, dodal Tesař.

Student jinak dostává měsíční kapesné, příspěvky na knihy i bydlení. Bližší informace o programu nabízejícím stipendium zájemci najdou na www.fulbright.cz.

Fulbrightova komise je česko-americká organizace, jejímž cílem je podpora vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist