Jitka Polanská
spolupracovnice společností LMC a Člověk v tísni
Evropská komise schválila dva legislativní návrhy v oblasti ekonomické migrace. První se zaměřuje na vytvoření rámcové směrnice s cílem otevření evropského trhu vysoce kvalifikovaným pracovníkům ze třetích zemí prostřednictvím tzv. evropských modrých karet. Druhým návrhem je směrnice vytvářející jednotný postup pro získávání pobytu a pracovního povolení pro pracovníky ze třetích zemí na vnitřním trhu a soubor práv pro tyto pracovníky legálně pobývající v jednom členském státě EU.
Projekt Zelených karet vznikl na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Při jeho přípravě ministerstvo zaměstnavatelům nabídlo - pomocí elektronického dotazníku - prostor pro vyjádření nápadů a připomínek, a údajně zaznamenalo i dobrý ohlas.
Smyslem zavedení zelených karet je pomoci firmám v ČR při náboru kvalifikovaných lidí z řad cizinců. Díky těmto kartám by určité kategorie cizinců snadněji získávaly povolení k pobytu a práci platné na tři roky. Dosavadní dlouho trvající vyřizovací procedura by se podle plánu MPO měla zkrátit až na třicet dní. Zároveň by se zjednodušily potřebné náležitosti. Cizinci by např. odpadla povinnost požádat nejprve místní pracovní úřad o pracovní povolení, bez kterého v současné době pracovní vízum nedostane. Některé doklady jako třeba potvrzení o kvalifikaci by rovněž bylo možné dodat později - až po příjezdu do České republiky.
KOMU JSOU ZELENÉ KARTY URČENY?
Zelené karty mohou využívat pracovníci těch profesí, kterých je na českém trhu dlouhodobě nedostatek. MPO uvádí proto v projektu tři kategorie: vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaní lidé, vyučení a zvláštní skupina takzvaných klíčových pracovníků. Dosavadní zákony totiž komplikují i život zahraničních manažerů, kteří přijíždějí pracovat do českých poboček. Jejich status nijak nerozlišují a považují je za běžné žadatele o zaměstnání.
To, že by byl větší počet vysokoškolsky vzdělaných cizinců přínosem pro náš pracovní trh, nikdo nezpochybňuje. Stejný konsensus ale nepanuje v případě pracovníků s nižší kvalifikací.
Kupříkladu odborům a s nimi určité části politické reprezentace i veřejnosti se větší průchodnost hranic pro pracovníky řemeslnických a dělnických profesí moc nezamlouvá.
Návrh MPO již prošel připomínkovým řízením ostatních zainteresovaných rezortů, jako jsou MPSV, MV, MZV. V současné době ho zpracovává MPSV. Zatím není jasné, kterých profesí a kterých zemí se zelené karty budou týkat a jak bude toto vymezení reagovat na změny na trhu práce. Vágní je prozatím i představa o tom, jak a kým budou žádosti o zelené karty posuzovány. Výrazem "síť kontaktních pracovníků" se zřejmě myslí mezirezortní tým úředníků pod patronací ministerstva vnitra, které bude mít tak jako dosud hlavní slovo.
Problematika vstupu cizinců na naše území se dotýká ministerstva vnitra jakožto ochránce teritoria, ministerstva práce jakožto strážce pracovního trhu, ale i ministerstva zahraničí, které řídí zastupitelské úřady, a konečně ministerstva průmyslu, které má vytvářet příznivé podmínky pro podnikatele. Aby toho nebylo málo, zainteresováno je i ministerstvo zdravotnictví a školství. Zda budou zelené karty opravdu funkční projekt, závisí do velké míry na dobré spolupráci jednotlivých orgánů státní správy.
Pokud se nikde nic nezadrhne, příští rok by se návrh zelených karet měl promítnout do příslušných zákonů a začít platit.
Co změní zelené karty v současné praxi
> podávání žádostí i z České republiky,
> zkrácení lhůt, zjednodušení procesu,
> elektronizace procesu při předávání dokladů mezi jednotlivými orgány státní správy,
> prodloužení platnosti - zelená karta bude platit tři roky,
> chráněné období - držitel ZK bude moci dva měsíce hledat nové zaměstnání (podle MPO).
HRM se ptá: co vy na to?
Odpovídá Libor Malý, ředitel společnosti LMC, provozující portály jobs.cz a prace.cz.
Německo už od října nevyžaduje pracovní povolení po českých inženýrech. Otevření pracovního trhu pro cizince nedostatkových profesí ohlásilo i Rakousko. Utrpí tím podle vás již tak "přebraný" český pracovní trh?
Je to jen otázka míry "zoufalství" země, která pociťuje nedostatek lidí. Když udělá nabídku, které se nedá odolat, lidi se zvednou a odejdou tam. Dnes se to může týkat českých lékařů, otrávených situací v českém zdravotnictví, zítra se to může týkat českých inženýrů, zlákaných vidinou několikanásobného výdělku. Nejde jen o peníze, ale ochota jít do rizika se s finanční pobídkou zvyšuje, to je jasné.
Jak nedostatek kvalitních lidí na trhu práce řeší kreativní zaměstnavatelé?
Kreativní zaměstnavatelé vyvíjejí úsilí na dvou frontách: uvnitř firmy a na trhu práce. Uvnitř firmy je cesta asi následující: problém nedostatku lidí dolehne až do nejvyšších pater, začne ho řešit top management, použije všechny dostupné standardní motivační nástroje a narazí na strop jejich účinnosti. V tu chvíli se zastaví a začne přemýšlet, co dál. A to je důvod, proč se v poslední době začaly množit pozvánky na konference o firemní kultuře a jejím vlivu na image firmy a výkon zaměstnanců. Firmy dospěly k poznání, že nedají-li se dál zvyšovat hard faktory motivace zaměstnanců, je tu stále velký prostor pro rozvoj něčeho, co by se dalo nazvat firemní soft skills: prostředí a vztahy na pracovišti a fair play chování firmy. A na druhé frontě, v soutěži na trhu práce, musí firma umět prodat svou vizi "pojďte pracovat k nám!". Např. právě probíhající HR marketingová kampaň pro velkou dopravní společnost, která se rozhodla kreativně oslovit řidiče na internetu, několikanásobně zvýšila ohlas a zákazník je velice spokojený.
Pokud EU zavede modré karty, jaký důvod budou mít cizinci přicházet pracovat k nám? Nezastíní nás atraktivnější země?
Zastíní. A proto by i Česká republika měla být kreativní a tak jako jednotlivé firmy i ona jako celek oslovit zahraniční odborníky vizi "pojďte pracovat k nám!" Byl bych opravdu nerad, aby se nám stalo to, že zatímco všichni kvalifikovaní půjdou dál na západ, na nás zůstanou ti nejméně kvalifikovaní. Ostatně, projekt Modrých karet EU není nic jiného, než pokus zvrátit nepříznivý trend, který spočívá v tom, že nejschopnější cizince vždy přitáhnou Spojené státy a nikoli Evropa. Je určité riziko, že v rámci Evropy se něco podobného může stát České republice.
(red)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist