Pražský magistrát rozdělil dalších 388 milionů korun z EU na podporu lidských zdrojů. Peníze připadnou na 64 vybraných projektů v rámci Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 (JPD 3). Od května tak mohou vybrané neziskové organizace, školy i podnikatelé v oblasti sociální péče, vzdělávání a v cestovním ruchu zahájit podporované projekty na rozvoj lidských zdrojů.


Uchazeči předložili více než dvě stovky projektů s celkovým požadavkem 1,5 miliardy korun, první výzva však byla limitována 646 miliony korun. Rozdíl mezi výše uvedenou rozdělenou částkou a 646 miliony bude použit na aktuálně vyhlášené druhé kolo výzev. Důvodem nevyčerpání všech financí je nízká kvalita některých projektových záměrů. „Mnozí žadatelé formulovali své projekty velmi vágně a celkově žádost zpracovali nedostatečně. A peníze mohou být přiděleny, jen pokud mají své opodstatnění,“ sdělil primátor Pavel Bém.


Vybrané projekty musely svým zaměřením odpovídat jednomu ze čtyř opatření. Ta zahrnovala integraci skupin obyvatel ohrožených sociálním vyloučením, rozvoj počátečního a dalšího vzdělávání a rozvoj cestovního ruchu. Zájemci, kteří nestihli zažádat o dotaci v první výzvě, tak mohou učinit v druhém kole, které bude trvat až do 17.června.


Rozdělení evropských peněz se ovšem neobešlo bez problémů. Zástupcům některých organizací se nelíbí to, že jejich projekty vedení města zamítlo, ač podle hodnocení odborníků měli peníze získat. Například sdružení proFem uspělo u odborníků s projektem na rekvalifikaci žen, které se staly obětí násilí. Mělo dostat 4,2 milionu korun. Městská rada však program vyřadila. Ředitelka sdružení Marie Lienauová tvrdí, že bezdůvodně.


Podobně dopadlo dalších 12 projektů. Naopak tři projekty, které odborníci k financování nedoporučili, městská rada i zastupitelé schválili. Primátor Pavel Bém (ODS) argumentoval tím, že výběrová komise hodnotí projekty podle potřebnosti. To, zda město nějakou sociální službu potřebuje, nebo ne, stanovila podle něho unie a ministerstvo práce.