Dobrý měsíc před svými šedesátými narozeninami proto Willumstad překvapivě oznámil svůj odchod. "Chci, podobně jako mnoho dalších starších kolegů ze Citigroup, převzít vedení nějaké na burze kotované společnosti," řekl ve čtvrtek v noci na telefonické konferenci v New Yorku.
Se svým tvrzením má manažer pravdu - Citigroup se vyvinula v jakousi školu velkých šéfů. Někdejší Willumstadův kolega Jamie Dimon nyní například vede třetí největší americkou banku JP Morgan Chase, další bývalý kolega, Jay Fishman, je šéfem druhé největší americké pojišťovny St. Paul Travelers. Do třetice převzal Willumstadův evropský kolega Jean-Paul Votron vedení belgicko-nizozemské finanční společnosti Fortis.
Sám Willumstad pracoval poslední dva roky jako zástupce šéfa představenstva Citigroup, Charlese "Chucka" Prince. Blonďatý a klidný manažer s téměř 40letou zkušeností v bankovnictví měl na starosti záležitosti provozní, vystudovaný právník Prince pak fungoval jako jakýsi "ministr zahraničí" banky a staral se o nejrůznější skandály a vedl dialog s kontrolními úřady.
Po Willumstadově odchodu nyní opratě nad Citigroup Prince vezme do rukou ještě silněji. Do budoucna bude mít přímou zodpovědnost za celou oblast bankovnictví se soukromou klientelou. To doposud spravoval Willumstad, jehož post s jeho odchodem zaniká.
"Poté, co má nyní banka nejhorší skandály za sebou, se Prince může silněji soustředit na provozní záležitosti," míní i Guy Mozkowski z investiční banky Merrill Lynch. Za Willumstada se oblast soukromého bankovnictví vyvinula v nejdůležitější součásti koncernu, jen v loňském roce dosáhla čistého zisku ve výši 11,811 miliardy dolarů. To byly více než dvě třetiny celkového zisku firmy.
Willumstad přišel v roce 1987 do kreditní společnosti Commercial Credit, která se stala jádrem dnešní Citigroup. Na to, aby mohl následovat legendárního zakladatele Citigroup a současného šéfa dozorčí rady, Sanforda "Sandyho" Weilla, se přitom vzdal dobrého postu u renomované newyorské Chemical Bank. Dnes již dvaasedmdesátiletý Weill, Willumstad a Prince pak spolu vymysleli mnoho akvizic a transakcí, naposledy se před několika týdny rozhodli prodat investiční divizi Citigroup, kterou převzala americká společnost Legg Mason.
Svůj sen, jednou stanout v čele velké finanční společnosti, si ale Willumstad u Citigroup splnit nemohl. Jeho dlouholetý mentor Weill předal vedení firmy v roce 2003 Princeovi, přestože Willumstad byl také považován za jednoho z horkých kandidátů.
Manažer se proto nechal přemluvit a ve firmě zůstal jako "president", "chief operating officer" a člen výboru Citigroup (kombinace představenstva a dozorčí rady). Jeho roční plat podle deníku Wall Street Journal v roce 2003 včetně prémií činil 26,1 miliónu dolarů a v roce minulém přes 18 miliónů dolarů.
Odchod Willumstada byl překvapivý a rychlý. "Nevím, zda to byl vhodný okamžik, ale když to neudělám teď, už asi nikdy žádnou šanci mít nebudu," řekl. Nabídku na práci snů sice podle vlastního vyjádření ještě nedostal, chce ale hned začít hledat. "Pokud má někdo nabídku, mé telefonní číslo je 212-793-8950," řekl na rozloučenou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist