Pražský primátor Pavel Bém nepochybuje, že brzy dostane od české vlády právní záruky nezbytné pro kandidaturu Prahy na uspořádání olympijských her v roce 2016. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva prohlásil, že vláda o nich bude jednat už v příštím týdnu. Dodal, že ekonomické garance v této fázi od vlády ještě nepotřebuje.

Ministr školství Ondřej Liška (SZ) předloží kabinetu návrh garančního prohlášení a příslibu vlády nejpozději 9. ledna, řekla Kateřina Böhmová z tiskového odboru úřadu. Podle ní však možná kabinet dostane materiál i dříve.

bem-olympiada-192x128.jpgV dotazníku Mezinárodního olympijského výboru, který má být do sídla MOV odeslán v polovině ledna, prý stačí, aby se vláda zavázala, že bude v České republice dodržována Olympijská charta. A že nebude bránit ve vstupu do země nikomu, kdo dostane od olympijského výboru akreditaci.  "Nedovedu si představit, že by to vláda neuvedla. Přiznala by, že Česká republika není právním státem," zdůraznil Bém a dodal, že jednání s premiérem Mirkem Topolánkem na toto téma pokračují.

Bém opakoval, že na ekonomické garance vlády, které jsou podle nové studie odhadovány na 25 miliard korun, je ještě dost času. Praha je zřejmě bude potřebovat až v roce 2009, ale organizátoři kampaně připouštějí, že by lednový dotazník s těmito zárukami vypadal lépe. Už proto, že už v červnu příštího roku bude MOV zužovat počet kandidátů na pět. Topolánek řekl minulý čtvrtek před poslanci ve sněmovně, že není ochoten v tuto chvíli dát garance pro pořádání her. Podle informací Hospodářských novin většina členů vlády myšlenku olympiády v Praze nepodporuje.

O nové studii se zatím moc neví

Přečtěte si: Nová studie: Olympiáda v ČR by stála jen 88 miliard

Dnes byla zveřejněna ekonomická studie, podle které se přímé náklady na hry snížily z původního odhadovaných 136 miliard na 88 miliard korun. Úspora je však z větší části dána přesunem některých položek mezi investice, které by byly nutné bez ohledu na olympijské hry. Celkové náklady jsou odhadovány na zhruba 600 miliard korun.

"Poslední výstup neznám. Nemohu jej proto komentovat, nevím, o jaké položky se jedná," řekl předseda finančního výboru města a opoziční zastupitel ČSSD Petr Hulinský, který patří k podporovatelům olympijské myšlenky.

Odpůrci her mezi zastupiteli výpočty zpochybňují. "Celkově příprava na olympiádu je kouzlení s čísly a jsou to vyhozené peníze," řekla ČTK Petra Kolínská (SZ). Podle náměstkyně primátora Markéty Reedové (SNK ED) jsou předběžné odhady vždy optimistické, protože je dělají zastánci her. "Většina nákladů vždy naroste. Je to hra s čísly," řekla dnes ČTK Reedová.

Podle ní jsou pro hry důležité podpora vlády a veřejnosti. "To zatím pokulhává. Pokud vláda nebude podporu jednoznačně dávat, projekt je mrtvý," podotkla Reedová. Zajímal by ji také odhad výnosů, které se počítají v dolarech. Od roku 2004, kdy byla zpracována první ekonomická studie, klesl kurz a předpokládaný zisk z olympiády musel klesnout o desítky miliard korun, uvedla náměstkyně.

Vládní podpora je nejistá

Vláda podle premiéra Mirka Toplánka byla postavena do situace, kdy Praha a olympijský výbor oficiálně požádaly o kandidaturu, aniž o tom vláda věděla. "Myslím si, že to je anomální situace a nad tím by se měli organizátoři trochu zamyslet," řekl ve středu v pořadu 20 minut Martina Veselovského na Radiožurnálu. Od začátku mu prý vadí, že se olympiáda prezentuje jako výlučně pražská záležitost.

Přečtěte si: Vláda se otáčí k olympiádě zády

"V této chvíli mohu říct to, že právní garance, která by předjímala další řešení, vláda zřejmě poskytovat nebude, ale to bych předjímal," prohlásil premiér. Topolánek argumentoval i tím, že nemá k dispozici ani podklady o finančních dopadech takové akce. Konstatoval, že každá olympiáda skoro vždy znamená výdělek i prodělek současně. "Všichni na tom vydělají, jediný, kdo na tom většinou prodělá, je stát," řekl při interpelacích o týden dříve ve sněmovně.

Také ministr financí Miroslav Kalousek vyjádřil už dříve obavu, že tak obrovská akce by znamenala obrovské riziko pro veřejné finance, a zdrženlivý postoj zaujala i většina dalších ministrů. Teď už by však členové vlády měli mít k dispozici podrobnou ekonomickou a finanční studii, která by jejich postoj mohla změnit.