Meziroční míra inflace v eurozóně se podle statistického úřadu Eurostat v červenci zvýšila na 2,2 procenta z červnových 2,1 procenta. V celé Evropské unii míra inflace stoupla na 2,1 procenta z rovných dvou procent. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v eurozóně snížily o 0,1 procenta. Analytici přitom předpokládali, že ceny zůstanou meziměsíčně bez změny.
Průmyslová výroba v eurozóně podle zprávy úřadu v červnu meziměsíčně stoupla o 0,3 procenta po květnovém poklesu o 0,4 procenta. Tempo růstu však mírně zaostalo za očekáváním analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,4 procenta.
Nejvýraznější nárůst zaznamenala výroba zboží dlouhodobé spotřeby a produkce energetického sektoru. V obou těchto odvětvích došlo k nárůstu o 1,2 procenta. Poptávku po zboží dlouhodobé spotřeby považují ekonomové za jeden z ukazatelů spotřebitelské důvěry. V celé Evropské unii stoupla produkce rovněž o 0,3 procenta. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, se průmyslová výroba v červnu zvýšila meziměsíčně o 1,1 procenta a meziročně dokonce o 3,4 procenta.
Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v předchozím kvartálu. Podle prognózy Evropské komise z minulého týdne by měla ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí stoupnout o 0,2 až 0,6 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,4 až 0,8 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist