Meziroční míra inflace v eurozóně se podle statistického úřadu Eurostat v červenci zvýšila na 2,2 procenta z červnových 2,1 procenta. V celé Evropské unii míra inflace stoupla na 2,1 procenta z rovných dvou procent. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v eurozóně snížily o 0,1 procenta. Analytici přitom předpokládali, že ceny zůstanou meziměsíčně bez změny.
Průmyslová výroba v eurozóně podle zprávy úřadu v červnu meziměsíčně stoupla o 0,3 procenta po květnovém poklesu o 0,4 procenta. Tempo růstu však mírně zaostalo za očekáváním analytiků, kteří počítali se zvýšením o 0,4 procenta.
Nejvýraznější nárůst zaznamenala výroba zboží dlouhodobé spotřeby a produkce energetického sektoru. V obou těchto odvětvích došlo k nárůstu o 1,2 procenta. Poptávku po zboží dlouhodobé spotřeby považují ekonomové za jeden z ukazatelů spotřebitelské důvěry. V celé Evropské unii stoupla produkce rovněž o 0,3 procenta. V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, se průmyslová výroba v červnu zvýšila meziměsíčně o 1,1 procenta a meziročně dokonce o 3,4 procenta.
Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v předchozím kvartálu. Podle prognózy Evropské komise z minulého týdne by měla ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí stoupnout o 0,2 až 0,6 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,4 až 0,8 procenta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist