Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů) vyžaduje k platnosti právního úkonu (např. výpověď z pracovního poměru, dohoda o odpovědnosti, dohoda o skončení pracovního poměru apod.), s nímž je spojen vznik, změna nebo zánik práv a povinností zaměstnance, jeho doručení. Některé písemnosti přitom musejí být doručeny do vlastních rukou, nesmí je tedy převzít ani manželka. Jedná se např. o výpověď z pracovního poměru, dohodu o skončení zaměstnání, rozhodnutí o změně pracovní smlouvy apod.

Písemnosti se zaměstnanci doručují do vlastních rukou na pracovišti, v jeho bytě nebo kdekoliv bude zastižen, anebo prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací. Často se stává, že zaměstnanec písemnost, např. výpověď z pracovního poměru, odmítne na pracovišti převzít. Potom zaměstnavateli stačí, když odmítnutí prokáže (např. svědecky) a písemnost se považuje za doručenou.

Zákoník práce dává přednost osobnímu doručení, ale někdy to není možné. Potom může být doručováno prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (nejčastěji poštou). Zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), přinesl do doručování písemností zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích významné změny. Zákoník práce zohledňuje tuto úpravu v § 336. Zaměstnavatel písemnost zasílá na poslední adresu zaměstnance, která je mu známa, případně může být doručováno tomu, koho zaměstnanec plnou mocí určil k přijetí písemnosti. Pokud nebyl zaměstnanec, kterému má být písemnost doručena, zastižen, ačkoliv se v místě doručení zdržuje, doručovatel uloží písemnost v místně příslušné provozovně pošty nebo u obecního úřadu. Zaměstnance o tom písemně uvědomí a vyzve ho, aby si písemnost do deseti pracovních dnů vyzvedl. Současně ho poučí o následcích odmítnutí převzetí písemnosti. Písemnost se uloží na jednom z uvedených míst na dobu deseti pracovních dnů, počátek této doby musí být na písemnosti vyznačen. Jestliže si zaměstnanec písemnost v této lhůtě nevyzvedne, vrátí se zaměstnavateli, přičemž za doručenou se bude považovat posledním dnem uvedené lhůty - ne tedy dnem, kdy písemnost byla zaměstnavateli vrácena např. poštou jako nedoručitelná. Odmítne-li zaměstnanec písemnost převzít nebo neposkytne-li součinnost nezbytnou k doručení písemnosti, považuje se za doručenou dnem, kdy ke znemožnění doručení písemnosti došlo.

Zmařením nebo vyhýbáním se doručení je např. případ, kdy zaměstnance nebylo možné zastihnout na poslední adrese zaměstnavateli známé, změnil-li zaměstnanec adresu, zásilku si v odběrní lhůtě nevyzvedl apod. Naproti tomu není možné jako zmaření doručení písemnosti posuzovat, jestliže byl zaměstnanec v době doručování na dovolené, jejíž nástup mu zaměstnavatel určil. Podmínkou je, že jeho adresa, kterou zaměstnavateli nahlásil, souhlasí se skutečností a zaměstnavatel písemnost zasílá do místa jeho bydliště a nikoliv do místa pobytu o dovolené.

Za doručenou se považuje i taková zásilka, jejíž přijetí zaměstnanec odmítl stvrdit na doručence nebo když trval na tom, aby zásilka byla na poště otevřena ještě dříve, než ji převezme apod.

Zákoník práce nově zavádí elektronický způsob doručování zaměstnavatelem zaměstnanci prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací (tzv. elektronickou poštou) - viz § 335. K tomuto způsobu doručování musí mít ovšem zaměstnavatel písemný souhlas zaměstnance, který zaměstnavateli k tomu účelu poskytl elektronickou adresu pro doručování. Rozhodne-li se zaměstnavatel doručit písemnost elektronicky, musí ji podepsat předepsaným způsobem, jak to vyžaduje zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu). Zaměstnavatel může písemnost považovat za doručenou pouze tehdy, jestliže zaměstnanec potvrdí převzetí datovou zprávou podepsanou svým elektronickým podpisem. Pokud by se písemnost vrátila zaměstnavateli jako nedoručitelná nebo jestliže by zaměstnanec do tří dnů od odeslání písemnosti nepotvrdil zaměstnavateli její přijetí datovou zprávou, nebylo by doručení písemnosti elektronickým způsobem zaměstnavatelem provedeno.

Ladislav Jouza
právník, Praha