Ale náhradou za ně mohou být některé "náhradní" formy akciových nebo smíšených fondů, které již na našem trhu dostupné jsou ...

Investiční společnost ČP Invest koncem minulého roku otevřela Fond nemovitostních akcií, který za pouhé tři měsíce vynesl 6,65 %.

O málo delší historii má velmi úspěšný ČSOB Realitní mix, který na tříměsíčním ohlédnutí vynesl dokonce 11,3 % a na půlroce úžasných 23,7 %.

Do realitních společností lze vedle realitních fondů investovat prostřednictvím některých indexových certifikátů, ETF (Exchange Traded Funds), tzv. fondů REITs (real estate investment trust) popřípadě přímo do jednotlivých realitních titulů. Například akcie developerské společnosti ORCO na pražské burze vynesly za rok 2006 plných 52 %.

RŮST REALITNÍCH TRHŮ VE SVĚTĚ

Trhům a zejména investorům napomáhá značný zájem zajištěných fondů i stabilní výhled světového ekonomického vývoje. Jen ve Spojených státech není situace tak zřejmá, dokonce se hovoří o vypouštění určité cenové bubliny.

Dokonce jsme se již loni na podzim mohli setkat s doporučením snížit váhu nemovitostí v portfoliu. Loňské výkony však hovoří za vše, i když žádný trh neroste ani rovnoměrně, ani stále. Jako u každého trhu máme jedinou jistotu - že budou růst nebo klesat.

I V EVROPĚ

Robert Šíbl publikoval na serveru Peníze.cz i výkony subindexů EPRA. Upozorňuje, že více než 50% zisky si minulý rok připsaly společnosti ve Francii, Německu a Velké Británii i na pozoruhodnou výkonnost španělského subindexu díky akvizici na francouzském trhu. I pro letošní rok prý analytici předpokládají další úspěchy. Ve Velké Británii a Německu se rozjíždí daňově výhodný statut REITs, stabilní makroekonomická situace v celé Evropě by i nadále měla hovořit ve prospěch realitního sektoru. Analytici předpokládají jak zvýšený zájem o nové projekty, tak více investičních projektů. V minulém roce také vzrostly nákupy realit celosvětově o 15 % proti roku 2005.

Pro optimismus v budoucím vývoji na realitním trhu ve Velké Británii zase hovoří pokles tamních úrokových sazeb. Přesto rizika pro budoucí růst tedy také existují a narůstají, jak dokazuje zejména vyšší a rostoucí volatilita.

Tab. 1 Realitní indexy a jejich výnos (v lokální měně)

Tab. 2 Regionální vývoj v Evropě (subindexy EPRA)