online-univerzal-192-128.jpgNa otázky týkající se daňového přiznání odpovídal v on-line rozhovoru čtenářům serveru iHNed.cz senior konzultant v týmu specialistů na daně z příjmů fyzických osob v daňovém a právním oddělení společnosti Deloitte ČR Robert Bezecný.

Termín pro podání daňového přiznání za loňský rok se již blíží. Redakce Hospodářských novin a serveru iHNed.cz pro vás proto připravily speciál, kde byste měli najít všechny podstatné informace. Speciál naleznete na adrese www.ihned.cz/dane. V rámci tohoto speciálu budeme zvát i daňové odborníky, kteří vám budou odpovídat na dotazy, které se týkají právě daňových přiznání.

(Z technických důvodů se mohou vaše dotazy zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení.)

Robert Bezecný je senior konzultantem v týmu specialistů na daně z příjmů fyzických osob v daňovém a právním oddělení společnosti Deloitte ČR. Daním se věnuje již sedm let. Bezecný nastoupil do společnosti Deloitte v roce 2001 po ukončení univerzitních studií. Specializuje se na služby v oblasti daně z příjmů fyzických osob, možnosti odměňování zaměstnanců a na oblast sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Bezecný je český registrovaný daňový poradce, mluví plynně česky a anglicky.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
MUDr.Viktor Zavřel,CSc
Vážený pane, podnikám od roku 1994,jsem plátcem DPH, přihlásil jsem se dobrovolně, protože jsem hodně investoval do zařízení zubní laboratoře a potřeboval jsem DPH zpět.Došlo ke změně, zdrav.služby i kovy zubních náhrad byly osvobozeny od DPH. Od roku 2007 provozuji maličkatou fotovoltaickou elektrárnu na střeše na ordinaci.DPH za elektřinu, kterou vyrobím a platí mi ji PRE musím plně vracet.Když jsem ale investoval do tohoto zařízení,nikdo mi DPH nevracel.Mohu s tím něco dělat jiného, než založit si samostatnou sro na tuto elektrárničku? Děkuji.Viktor Zavřel,zubní lékař737 933 249
anonym
Dobrý večer, můj otec byl účastníkem sdružení ( celkem 2 FO), kdy účetnictví bylo na IČO druhého účastníka. Sdružení bylo rozpuštěno jeho vystoupením v 6/07. Druhý účastník mu ale odmítá vydat pro potřeby daňového přiznání za rok 2007 účetnictví, resp. příjmy a výdaje, tak aby mohl podat daňové přiznání. Jak se má zachovat?Má to oznámit FÚ?Nebo zdanit nějaký paušál?Prosím o radu? tel 602 699 444. Děkuji
Dobrý den, Váš otec je samozřejmě povinen uvést ve svém daňovém přiznání odpovídající část příjmů a výdajů sdružení. V případě, že druhý z účastníků sdružení nechce vydat potřebné doklady, pokusil bych se s ním nejdříve domluvit. Podle úpravy smlouvy o sdružení má totiž každý z účastníků smlouvy o sdružení právo přesvědčit se o hospodářském stavu sdružení. Pokud tedy druhý účastník odmítne poskytnout potřebné informace, postupuje protizákonně. Váš otec se svého práva, včetně případné náhrady škody, může domáhat u soudu. Oznámení na finanční úřad představuje krajní řešení, které stejně nemusí vést ke kýženému výsledku, protože finanční úřad nemá dle mého názoru efektivní nástroj, jak druhého účastníka k povinnosti vydat potřebné dokumenty přinutit.
Robert Bezecný
Janas
Dobrý den, Jsem fyzická osoba, mám příjmy jen ze závislé činnosti.V roce 2006 jsem zdědil pohledávku za zemědělskou společností (dlužné nájemné za pozemky) a zaplatil dědickou daň.V roce 2007 zemědělská společnost pohledávku ve výši cca 20 000 Kč zaplatila.Jde o zdanitelný příjem ? Pokud ano, mohu uplatnit odečet paušálních nákladů ? Děkuji za odpověď
Janas
Dobrý den, prosím o zodpovězení níže uvedeného dotazu: Pronajímám pozemek zemědělské společnosti, která platí své závazky se zpožděním.Jde o částku 5 800 Kč ročně.Budu tento příjem danit podle smlouvy (tj. každoročně bez ohledu na plnění) nebo podle příjmu (tj. např. jednou za 3 roky trojnásobek).V prvním případě bych šlo podle mého názoru o příjem osvobozený od daně, ale v druhém bych musel platit daň. Je můj názor správný ?
Dobrý den, příjmy z pronájmu budou představovat Váš zdanitelný příjem v okamžiku skutečné úhrady od zemědělské společnosti, tj. jednou za 3 roky. Tento příjem by jste tak měl uvést ve svém daňovém přiznání a z tohoto příjmu by jste měl zaplatit daň.
Robert Bezecný
Ivan Zahrádka
Dobrý den, prosím o informaci , jakému zdanění podléhá výnos z podílového fondu ,zakoupeného v Německu ,který tento výnos tesauruje,takže na účtu klienta se neobjeví. Německá banka to nicméně klientovi hlásí jako podklad pro zdanění. Obdobně úrok z pětiletého stavebního spoření tamtéž byl připsán na účet klienta po ukončení spoření, takže je zahrnut do českého daňového přiznání až v roce připsání. Banka nicméně postupuje obdobně jako v prvním případě. Děkuji a zdravím I.Zahrádka
Dobrý den, příjmy z Vašich investic v Německu budou podléhat zdanění v České republice pouze za předpokladu, že budete považován za daňového rezidenta České republiky. Tyto příjmy budou podléhat zdanění v okamžiku výplaty (připsání na účet) finančními ústavy. Pro rozhodnutí o tom, kdy jsou Vám prostředky vyplaceny a kdy s nimi můžete volně nakládat by bylo nezbytné podívat se do příslušných smluv uzavřených s finančními ústavy.
Robert Bezecný
David S.
Dobrý den, jsem živnostník, neplátce DPH, nejsem v OR. Vedu si daňovou evidenci. Během roku jsem fakturoval do UK. Jakým způsobem mám v přiznání k dani z příjmu přiznat příjmy v GBP, když konverzi GBP na CZK provádím průběžně během roku? Velice děkuji, S pozdravem David S.
Dobrý dem, ve Vašem případě použijete pro přepočet z GBP do CZK jednotný kurz stanovený jako průměr kurzů stanovených ČNB k poslednímu dni každého měsíce příslušného roku. Tyto kurzy najdete v pokynu D-318 na stránkách Ministerstva financí. Podle tohoto pokynu přepočtete GBP do CZK kurzem 40,4.
Robert Bezecný
Martin
Dobrý den, existuje možnost společného zdanění také u vztahu druh-družka v případě, že sdílejí jednu domácnost. Děkuji.
Dobrý den, v tomto případě nelze společné společné zdanění uplatnit. Společné zdanění mohou uplatnit pouze manželé, kteří vyživují alepsoň jedno dítě žijící s nimi ve společné domácnosti.
Robert Bezecný
Petr Holoubek
Dobrý den, v roce 2000 jsem vstoupil do družstva zaplacením členského poplatku a získal tak družstevní byt. Ten mně byl v roce 2005 po splacení anuity převeden do osobního vlastnictví. V letošním roce chci byt prodat. Zajímalo by mě, jestli podléhá prodejní cena bytu dani z příjmů fyzických osob i v případě, že jsem v bytě nikdy neměl trvalé bydliště a peníze z prodeje nepoužiji na uspokojení bytové potřeby. A pokud ano, lze proti ni jako výdaj uplatnit vstupní členský poplatek do družstva zaplacený v roce 2000? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro osvobození z prodeje bytů ve dvouleté lhůtě mezi nákupem a prodejem není rozhodující trvalé bydliště zapsané v občanském průkazu, ale bydliště ve smyslu zákona o daních z příjmů (bydlištěm se zde rozumí místo, ve kterém má osoba v úmyslu se trvale zdržovat). V případě, že tuto podmínku nesplníte, bude příjem z prodeje vašeho bytu podléhat zdanění, neboť doba mezi nabytím bytu a jeho prodejem nepřesáhla pět let. Jako výdaj proti tomuto příjmu lze uplatnit výdaje na dosažení tohoto příjmu a cenu, za kterou jste byt prokazatelně nabyl. Domnívám se, že vstupní poplatek do družstva nepředstavuje takovýto výdaj, neboť jeho uhrazení nesouviselo přímo s nákupem bytu. Nicméně tato situace není v zákoně přímo ošetřena a je tedy možné, že by finanční úřad tento výdaj akceptoval jako daňové účinný.
Robert Bezecný
Roman
Dobry den, koupil jsem byt na hypoteku, ktery se zatim stavi (hruba stavba), vlastnikem budu az cca v breznu pristiho roku - mam podepsanou s developerem "Smlouvu o uzavreni budouci smlouvy o uplatnem prevodu jednotky". Nyni resim, zda si mohu nechat uznat lonske uroky placene na hypoteku do dan.zakladu i kdyz jeste nejsem majitel - dle developera ne, da se to nejak resit? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, úroky z hypotečního úvěru je možné odečíst od základu daně pouze v případě, že předmět bytové potřeby vlastníte po celý rok. V roce nabytí však stačí, jestliže jste vlastnil předmět bytové potřeby k poslednímu dni roku. Ani jedna z těchto podmínek u vás nebude splněna, a tak si budete moci úroky uplatnit až v přístím roce.
Robert Bezecný
Roman
Dobry den, koupil jsem byt na hypoteku, ktery se zatim stavi (hruba stavba), vlastnikem budu az cca v breznu pristiho roku - mam podepsanou s developerem "Smlouvu o uzavreni budouci smlouvy o uplatnem prevodu jednotky". Nyni resim, zda si mohu nechat uznat lonske uroky placene na hypoteku do dan.zakladu i kdyz jeste nejsem majitel - dle developera ne, da se to nejak resit? Dekuji za odpoved.
Laďa
Dobrý den, jak se při společném zdanění manželů dívat na příjem, kdy manželka dostávala 8 měsíců rodičovský příspěvek na 1.dítě a zbylé 4 měsíce pobírala dávky mateřské dovolené na 2.dítě,dodávám,že příjem mateřské byl vyšší než 38.040,- Kč. Od zaměstnavatele dostala Potvrzení o zdanitelných příjmech 0 Kč. Lze využít slevu na dani, myslím řádek 65a) daňového přiznání? Díky.
Dobrý den, příjmy vaší manželky jsou osvobozeny od daně a není nutné je zahrnovat do daňového přiznání. Navíc se tyto příjmy nezapočítávají do limitu 38 040 Kč a tudíž si můžete uplatnit slevu na dani na manželku.
Robert Bezecný
Jaroslav
Jsem důchodce. Podávám daňové přiznání-příjem z pronájmu, je nějaká změna oproti přiznání za minulý rok ? Děkuji.
Dobrý den, za rok 2007 je situace stejná jako v roce 2006.
Robert Bezecný
Mirek
Dobrý den, jsem student (25 let) OSVČ. Chci se zeptat, zda je v pořádku, když si na sebe v daňovém přiznání uplatním slevu na dani na poplatníka a studenta a zároveň na mě uplatňuje slevu na dítě můj otec (společná domácnost)? Díky
Dobrý den, zákon umožňuje takovýto postup. Výše uvedené slevy si můžete uplatnit.
Robert Bezecný
Roman
Dobrý den, existuje možnost jak daňově uplatnit "úroky z hypotéky"? Hypotéka byla určena ke koupi a následnou rekonstrukci rekreačního objektu (zkolaudováno v roce 2006). Objektu bylo přiděleno evidenční číslo, bohužel však z důvodu územního plánu obce nelze již tento objekt rekolaudovat na rodinný dům, resp. zajistit přidělení evidenčního čísla. V objektu trvale bydlím (úředně však zde přihlášený nejsem). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, za bytové potřeby nelze považovat výstavbu, koupi nebo rekonstrukci rekreačního objektu a proto, i když v tomto objektu trvale bydlíte nelze o tyto úroky ponížit základ daně.
Robert Bezecný
Jnna
Dobrý den, měla bych dotaz týkající se společného zdanění manželů. Manžel během loňského roku kromě stálého pracovního poměru vykonával funkci správce společenství vlastníků, za kterou obdržel jednorázovou odměnu cca 20.000,- Kč (po zdanění). Je nutné i tento příjem zahrnout do daňového přiznání při uplatnění společného zdanění manželů? Děkuji
Dobrý den, tento příjem je nutné obdobně jako příjem z pracovního poměru uvést do daňového přiznání při uplatnění společného zdanění manželů. Jako přílohu k přiznání by měl váš manžel doložit potvrzení o tomto příjmu.
Robert Bezecný
lukáš
jsem osoba bez zdanitelných příjmů.platím si sám zdravotní pojištění a chtěl bych se zeptat když si chci platit i sociální pojištění kolik budu platit sciální pojištění.díky lukáš
Dobrý den, vyměřovacím základem osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění pro stanovení výše pojistného na důchodové pojištění je částka, kterou si určí, nejméně však měsíčně částka, do níž se započítává plně část osobního vyměřovacího základu pro stanovení výpočtového základu pro vyměření důchodu z důchodového pojištění (v současnosti tato částka činí 10 000 Kč). Na tuto částku se aplikuje sazba 28%.
Robert Bezecný
Jana
Omlouvám se, ke svému dotazu (společné zdanění manželů) jsem zapomněla uvést e-mail. Děkuji
Jan Novák
Dobrý den, Mám otázku ohledně daně z převodu nemovitosti - při převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví je poplatníkem daně z převodu nemovitosti družstvo nebo nabyvatel? Jedná se o hromadný převod všech bytů v majetku družstva. Děkuji
Dobrý den, předmětem daně z převodu nemovitostí je úplatný převod nemovitosti. Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je vždy prodávající, kupující je ručitelem.
Robert Bezecný
Michal
Dobry den, mam dotaz ohledne odpoctu placenych uroku z hypoteky. Slysel jsem dva nazory. Prvni je, ze ten kdo uroky uplatnuje v danovem priznani rovnez musi mit trvale bydliste v nemovitosti na kterou je hypoteka poskytnuta. Druhy nazor rika, ze trvale bydliste nehraje roli. Musi mit tedy ten kdo odecita uroky trvale bydliste v nemovitosti zatizene hypotekou? Dekuji. Michal
Dobrý den, pro uznání úroků z hypotečního úvěru zákon nestanoví jako podmínku trvalý pobyt (např. zapsaný v OP), ale to, zda je nemovitost užívána k trvalému vlastnímu bydlení poplatníka. Prokázání tohoto užití však zůstává vždy na poplatníkovi.
Robert Bezecný
Věra Hrbková
Vážený pane Bezecný, naše společnost má zřízenou tzv. vnitropodnikovou spořitelnu. Zaměstnancům z úložek na těchto účtech připisuje úroky, které nejsou zdaněny, protože podnik nemá bankovní licenci. Zaměstnanci, kteří nemusí podávat daňové přiznání, úroky do výše 6000 Kč nedaní. Zaměstnanci jejichž úrok přesáhne 6000 Kč si vyplní sami daňové přiznání a připsané úroky zahrnou do § 10, přestože nejsou v odstavci 1 vyjmenované. Zajímá mě, jestli by nebylo možné uplatnit na tento příjem osvobození do 20000 Kč z titulu příležitostné činnosti - odst. 3a §10. Děkuji. Věra Hrbková
Vážená paní Hrbková, na tento příjem nelze dle mého názoru aplikovat osvobození ve výši 20 000 Kč, neboť se v případě poskytnutí peněžních prostředků zaměstnancem zaměstnavateli nejedná o činnost zaměstnance. Úroky vyplacené zamětsnavatelem tak nepředstavují příjem z činnosti (ani příležitostné). V této souvislosti bych rád upozornil, že v případě výplat úroků, které nejsou obvyklými úroky by mohly být tyto úroky považovany za příjem ze závislé činnosti.
Robert Bezecný
Mirka
Dobrý den, od ledna tohoto roku jsem se souhlasem družstva pronajala svůj družstevní byt. Zajímalo by mne, v jaké podobě je třeba vést evidenci těchto příjmů a jak mám postupovat při jejich zdanění. Cena za podnájem byla stanovena ústní dohodou a není součástí podnájemní smlouvy, kterou jsem předložila družstvu. Veškeré platby družstvu hradím i nadále já. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v případě pronájmu bude vaším příjmem skutečně obdržené nájemné v průběhu roku. Jako výdaje lze uplatnit buď skutečně vynaložené výdaje, nebo paušální výdaje ve výši 30 % z příjmů. Pro účely zdanění jste povinna vést záznamy o příjmech a výdajích v časovém sledu, musíte vést evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat, evidenci rezerv a evidenci pohledávek a závazků.
Robert Bezecný
karel
Dobrý den, chci převést na syna úplatně družstevní podíl (byt). V bytě již bydlím cca 15 let, nicméně družstvo vzniklo teprve před necelým rokem. Musím tento příjem zdanit? Děkuji Karel
Šťastná
Dobrý den. Potřebuji poradit ohledně příjmů z ciziny. Jedná se o to, že od 01-06/07 jsou příjmy v ČR a od 07/07 v Nizozemí. Uvádím tyto zahr. příjmy do DP, příl. č. 3? Mohu uplatnit slevu na dítě a manželku za celý rok. Podmínky pro uplatnění slevy splňují. Děkuji. Šťastná
Roman
Omlouvam, neuvedl jsem mail. Puvodni dotaz: Dobry den, koupil jsem byt na hypoteku, ktery se zatim stavi (hruba stavba), vlastnikem budu az cca v breznu pristiho roku - mam podepsanou s developerem "Smlouvu o uzavreni budouci smlouvy o uplatnem prevodu jednotky". Nyni resim, zda si mohu nechat uznat lonske uroky placene na hypoteku do dan.zakladu i kdyz jeste nejsem majitel - dle developera ne, da se to nejak resit? Dekuji za odpoved. Roman