Až donedávna agentury monotónně věštily: příštím prezidentem Francie bude Sarko nebo Sego. Tedy buď dynamický antichirakovec a předseda Svazu pro lidové hnutí (UMP) Nicolas Sarkozy, nebo mediální kometa a partnerka předsedy Socialistické strany (PS) Segolene Royalová.
V posledních týdnech se ale situace proměnila, v sondážích se objevil "třetí vzadu": Francois Bayrou, šéf centristického Svazu pro francouzskou demokracii (UDF).
Pár pohlavků kapsářovi
Francie roku 2007 je rozdělena na dva nesmiřitelné tábory - první výhoda. Zatímco kandidáti obou dinosauřích těles, tedy Sarko a Sego, politickou a sociální krizi polarizují, středový kandidát Bayrou nabízí "třetí cestu".
Francie též zažívá konec jednoho politického režimu - druhá výhoda. Uprostřed obou ideologických uskupení, tedy UMP a PS, probíhá mocenské schizma, téměř mytologicky hrdinné. Sarko, podoben Oidipovi, bojuje s dědictvím kastrujícího Jacquesa Chiraka. Sego, podobná Kassandře, vede tažení proti macho-establishmentu mužů (dědiců Francoise Mitterranda, ale i Lionela Jospina). Centrista Bayrou není z mytologické říše, nýbrž ryze občanské.
Třetí výhoda? Před pěti lety tento bývalý ministr školství Balladurovy vlády (1993 - 1997), který se tehdy v sondážích pohyboval kolem pěti procent, náhle povyskočil o tři procentní body. Co se stalo? Pár dní před koncem prezidentské kampaně dal pár pohlavků malému chlapci, který mu šacoval kapsy. Bayrou - pochopili Francouzi - nemá daleko od slov k činům. Do druhého kola se sice tehdy nedostal, skončil ale překvapivě čtvrtý.
Bojíte se Le Pena?
Kdo si ale pomyslel, že může centrista bodovat? Francie prošla v uplynulých dvou letech zkouškami ohněm (zvláště vzpoury na předměstích vypadaly velmi revolučně) a vězí ve slepé uličce: vláda nabízela až příliš mnoho elegantních řešení bez smyslu pro realitu.
Politická elita země, rekrutující se z jedné školy (technokratická ENA), nedokáže odpovědět na aspirace těch, kteří se cítí ze společnosti vyřazeni. A to nejsou jen démonizovaní přistěhovalci, ale i mladí bez perspektivy či zemědělci a státní zaměstnanci: voliči, kteří řekli "ne" evropské ústavě, protože v ní cítili zbraň elit, hájící zájmy velkokapitálu. Bayrou není antisystémový, nýbrž reformní a proevropský, dokáže dát ale jasně najevo, že nikdy nepatřil k pařížskému establishmentu. Čtvrtá výhoda.
Rozpory francouzské společnosti po vládních "změnách beze změny" už léta nahrávají extrémům na levici i na pravici. Kandidát Bayrou se tak ocitá v duelu s člověkem, který se netají záměrem ukončit politický režim páté republiky. Jean-Marie Le Pen, kandidát populistické Národní fronty, ohlásil, že mu už zbývá jen pár podpisů, aby mohl kandidovat. Děs, který Le Pen vyvolává v očích obou táborů, je pátou výhodou centristického kandidáta. Památný 21. duben 2002, kdy se Le Pen dostal do druhého kola prezidentských voleb, má v paměti Francie i celá Evropa.
Když postoupí, vyhraje
Bayrou není nováček. Dokázal udržet při životě UDF, po odchodu Valéry Giscarda d'Estaing jí dal nový kabát a uhájil její existenci proti zničujícímu náporu Chirakových vlčáků vně i renegátů uvnitř.
Sarkozy řekl, že by si Bayroua dokázal v případě svého vítězství představit jako dobrého premiéra. Bayrouva strategie je ale prezidentská, a potvrzují to i výzkumy: v případě, že se to dostane do druhého kola, má šanci porazit oba nynější favority.
Autor je novinář
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist