Na pořadu dne jsou návrhy plánu společné evropské energetické politiky a skutečného vnitřního trhu s energií. Mohl by to být pro Evropu historický krok.
Dovážíme příliš
Summit se koná v kontextu vysokých cen energie a mínění, že Evropa v budoucnu možná nebude schopna získat tolik energie, kolik bude potřebovat. Evropa jí dováží příliš mnoho - celou polovinu naší spotřeby. Poptávka po dovozu bude v následujících desetiletích rychle stoupat, pokud nebudou již nyní učiněny rozhodující kroky. Česká republika je jednou ze zemí, které jsou téměř výlučně závislé na dovozu ropy a plynu.
Vývoj několika posledních let měl všechny přesvědčit, že musíme závislost na vnějších dodavatelích snížit. Mnoho Čechů si jistě pamatuje "plynový spor" mezi Ruskem a Ukrajinou před více než jedním rokem a nedávný spor mezi Ruskem a Běloruskem. Oba vedly k dočasnému přerušení dodávek do Evropské unie.
Naše schopnost zabezpečit pro sebe dodávky energie a regulovat závislost na vnějších dodavatelích má důležitý dopad v rámci zahraniční a bezpečnostní politiky. Ale když myslíme na zabezpečení dodávek, neměli bychom zapomínat, že i energie je zboží. Je v zájmu všech, aby s tímto zbožím bylo obchodováno na dobře fungujících trzích a nedocházelo ke zbytečné politizaci. Výzvou pak je vysvětlit tento fakt externím partnerům, jako jsou Rusko, Čína a Indie.
Oddělit výrobu a distribuci
Důležitým krokem k vytvoření výkonného trhu je tzv. "unbundling", tedy oddělení vlastnictví produkčních zařízení od vlastnictví přepravní infrastruktury. To je nejúčinnější cesta, jak zajistit dostatečné investice a efektivní řízení sektoru. Také se tím snižuje potřeba masivních byrokratických regulací. Dánsko toto oddělení již provedlo a naše zkušenost je velice pozitivní.
Pro výkonný trh s energií je rozhodujícím faktorem konkurence. Dnes spoléháme pouze na několik málo energetických zdrojů a dodavatelů a přeshraniční obchod je malý. Otevření trhu a efektivní regulace jsou podstatné proto, aby žádný aktér na trhu nemohl nasadit přemrštěnou cenu a ovlivňovat dodávku. A to platí i pro zahraniční dodavatele. Proto bychom měli vyzvat sousední státy, aby se staly členy našeho vnitřního trhu s energií v rámci evropské sousedské politiky.
Evropská unie může prostřednictvím efektivnějšího využívání energie dosáhnout velkých úspor. To se týká především zemí, které až doposud spoléhaly na levnější zdroje energie. Snaha zvýšit energetickou účinnost může výrazně přispět ke snížení závislosti na vnějších dodavatelích, k ekonomickému zisku a k odvrácení klimatických změn.
Zbavme se závislosti
Dánsko má nejúčinnější využívání energie v poměru k HDP. Už 25 let vykazujeme ekonomický růst bez vyšší spotřeby energie. Oddělení růstu od vyšší spotřeby energie je možné pro všechny a příslušné nástroje jsou k dispozici.
Rovněž bychom se měli snažit dosáhnout závazného cíle 20 procent podílu energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020. Závazný cíl je pro udržení dlouhodobého úsilí nezbytný. Jako možnost se nabízí větší podíl větrné energie a druhá generace biopaliv. Technologie se rapidně zlepšují. Dánsko dosáhlo jednoho z největších podílů energie z obnovitelných zdrojů v Evropě.
EU musí rovněž nastolit program širšího výzkumu za účelem vývoje nových technologií. Vizí je konečné osvobození se od závislosti na fosilních palivech.
Společný trh, společná síť
Abychom zrealizovali myšlenku vnitřního trhu, potřebujeme infrastrukturu, která propojí všechny členské státy. Taková síť dosud nefunguje. Až bude fungovat, nebude pro vnější dodavatele možné přerušit dodávky do žádné z částí unie.
Až se ve čtvrtek a v pátek političtí vůdci Evropy setkají, budou činit rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Společná energetická politika se stane součástí základu budoucí evropské ekonomiky a bude hrát rozhodující roli v tom, jak účinně umí Evropa jednat navenek. Perspektivy nemůžeme podceňovat. Jako dánský ministr zahraničí doufám, že se chopíme příležitosti a učiníme odvážný krok ku prospěchu Evropy.
Autor je ministrem zahraničí Dánska
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist