Kdo je nejvlivnější český právník? Pavel Holländer




Nejvlivnější právník se pozná takto: je to názorový vůdce, tvůrce mínění právnické obce, na jehož stanovisko se čeká. Dokáže přesvědčit či aspoň zviklat jiné, protože "když to říká X, pak na tom asi něco bude".

Ve starém Římě prý mívali takové postavení Ulpianus, Gaius, Papinianus a Paulus. Ovšem až asi tak tři sta let po smrti, kdy z nich zbyly jen vybroušené právní věty.

Za Rakouska byl autoritou rytíř Antonín Randa, "právnický Palacký", za první republiky se vážnosti těšil František Weyr. Donedávna právníci (spíše ti starší a ti levicovější) uznávali akademika Viktora Knappa, zesnulého v roce 1996.

A kdo je nejvlivnější dnes? Tak se autor diáře zeptal 90 právníků.

Vůdce názorové většiny


Otázka zněla tak, jak stojí v prvním odstavci, mířila na intelektuální, nikoli mocenský vliv. Oslovení měli uvést pět názorových vůdců.

Odpovědělo 51 respondentů, z toho osm ústavních soudců, jedenáct členů legislativní rady vlády, předsedové obou nejvyšších soudů, šest renomovaných advokátů nebo nejvyšší státní zástupkyně. V odpovědích byly rovnoměrně zastoupeny Praha a Brno (20 a 22), třikrát Plzeň, dvakrát Olomouc, čtyři pracují či studují na Západě. Anketa byla rozložena zhruba po třetinách mezi mladší generaci (pod 40 let), střední a nejstarší. Jmenný seznam bude na internetu pod tímto článkem.

Vítězem se suverénně stal právník, kterého zná veřejnost z hlavních médií jen velmi málo: Pavel Holländer, místopředseda Ústavního soudu, dostal 27 hlasů. Pracoval už na "prvním" Ústavním soudu (je původem Slovák, po rozpadu federace dal přednost Česku). Jako soudce-zpravodaj psal nálezy, které vrátily soudcům 13. a 14. platy, zrušily institut utajených svědků či regulaci nájmů, rozhodoval o "tečce" za restitucí půdy.

Dotázaní ho vesměs považují za vůdce názorové většiny na současném Ústavním soudu a "našeho nejvzdělanějšího právního filozofa". Ale malá část ho upřímně nesnáší a výslovně napsala, proč právě jemu hlas nedají. Vytýkají mu nedostatek integrity: "názorovou pohyblivost", s níž profesor s dokonalou formální logikou vyargumentuje jakýkoli postoj.

Dva autoři kodexů


Na druhém místě je právník širokému publiku ještě méně známý: profesor Karel Eliáš. Tvůrce chystaného Občanského zákoníku dostal 19 hlasů. Tento nejvýznamnější člen plzeňské právnické fakulty má i svou "školu následovníků" (na okraj: studoval u něj i současný mladý ministr spravedlnosti).

Brilantně a vtipně formuluje, jak je patrné z jeho řídkých článků v hlavních médiích. Za posledních deset let napsal dva (například v Lidových novinách vyložil, proč považuje samostatný Zákoník práce za marxleninský přežitek). Média o něm za totéž období měla pouhých patnáct zmínek. Pořádně si ho všimla jen v květnu 2003, v jednorázovém záchvatu zájmu o budoucí Občanský zákoník.

Na třetím a čtvrtém místě jsou společně Pavel Šámal a Otakar Motejl se 14 hlasy. U populárního ombudsmana většina respondentů neuváděla víc důvodů než "celoživotní postoje". Člen Nejvyššího soudu Šámal je "vlastníkem českého trestního práva", napsali s nadsázkou dva dotázaní. Píše nový Trestní zákoník, je spoluautorem nejpoužívanějšího komentáře. Mezi jeho pozoruhodné rozsudky patří osvobození vydavatele Mein Kampfu (a to z principiálních důvodů svobody slova).

Ty hezké časy jsou pryč


Pátý je Jan Dědič z VŠE, autorita v obchodním právu (13 hlasů), šestá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, "vůdkyně názorové menšiny" (12).

Následují s 10 hlasy teoretik práva Zdeněk Kühn z pražských práv, jeden z největších talentů generace třicátníků, a Jiří Malenovský - český člen Evropského soudního dvora v Lucemburku (ne-li nejmocnější, pak aspoň nejlépe placený český soudce). Desítku uzavírají s 9 hlasy jediný zástupce advokátů Karel Čermák (dříve předseda komory) a někdejší ústavní soudce Vojtěch Cepl.

Co je na žebříčku pozoruhodné? Za prvé, mají v něm převahu soudní praktici. I na dalších místech se objevují vlivní soudci jako Šámal, kteří píší komentáře k zákonům v prestižní "šedé" řadě nakladatelství C. H. Beck a pak si mohou výklad pohlídat na Nejvyšším soudu. Ivana Štenglová v obchodním právu dostala 8 hlasů, Ljubomír Drápal v občanském soudním řádu 7.

Za druhé, veřejnost je nezná. Profesor Holländer napsal za deset let jediný článek do novin (předloni v HN hájil zvrácení restituce zámku Opočno), loni neměl jediný článek v Právních rozhledech.

A za třetí, několik respondentů melancholicky napsalo, že autority typu Weyra nejsou a už nikdy nebudou. Ty hezké pomalé časy odvál vstup do Evropské unie s jejími tisíci směrnic. Jak napsal v odpovědi jeden ústavní soudce: Když Řím našel své velikány, do zániku Západořímské říše, trpící tehdy hypertrofií práva, zbývalo půl století.

Respondenti ankety (abecedně)

Petr Angyalossy, Vrchní soud Olomouc
Hynek Baňouch, asistent ÚS - bez nominace
Stanislav Balík, ústavní soudce - bez nominace
Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu (NSS)
Josef Bejček, PF MU Brno - bez nominace
Petr Bezouška, PF ZČU Plzeň
Michal Bobek, asistent NSS, nyní Florencie
Iva Brožová, předsedkyně Nejvyššího soudu
Vojtěch Cepl, bývalý ústavní soudce
Vojtěch Cepl mladší, Krajský soud Praha
Blanka Čechová, notářský koncipient, Praha
Karel Čermák, advokát, Praha
Pavel Černý, Ekologický právní servis - bez nominace
Filip Dienstbier, proděkan PF UP Olomouc
Karel Eliáš, PF ZČU Plzeň
Vlasta Formánková, ústavní soudkyně
Aleš Gerloch, děkan PF UK Praha
Vojen Güttler, ústavní soudce
Petr Hajn, PF MU Brno
Bohumil Havel, PF ZČU Plzeň
Lubomír Janoušek, obvodní soud, Praha
Zdeněk Jičínský, poslanec - bez nominace
Jaromír Jirsa, obvodní soud, Praha - předseda Soudcovské unie
Jiří Kindl, advokát, Praha
Jan Komárek, Oxfordská univerzita
Jiří Kopal, Liga lidských práv, nyní Columbia University
Jiří Kotásek, PF MU Brno
Zdeněk Kühn, PF UK Praha
Vladimír Kůrka, ústavní soudce
Jan Kysela, Senát Parlamentu ČR/PF UK Praha
Dagmar Lastovecká, ústavní soudkyně
Jiří Lněnička, Vrchní soud, Praha
Michal Mazanec, místopředseda NSS
Pavel Molek, asistent NSS,
Petra Nováková, asistentka NSS, Brno
Jiří Pehe, New York University, Praha
Lenka Pítrova, Parlamentní institut
Jiří Přibáň, Cardiff Law School
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu
Tomáš Sokol, advokát, Praha
Jiří Stodůlka, náměstek ministra-předsedy legislativní rady vlády
Jan Svatoň, děkan PF MU Brno
Jindřiška Syllová, Parlamentní institut/PF UK Praha
Kateřina Šimáčková, advokátka, Brno
Vojtěch Šimíček, soudce NSS
Josef Vedral, PF UK Praha
Renata Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně
Eliška Wagnerová, ústavní soudkyně - bez nominace
Alena Winterová, PF UK, Praha
Michaela Židlická, ústavní soudkyně
advokát z AK Kocián Šolc Balaštík - nepřál si být jmenován

tomas.nemecek@economia.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist