Podle toho, co nedávno odpověděl americkým kongresmanům na otázky týkající se klimatických změn, jde vlastně o prostou věc. "Snažit se bojovat proti růstu sluneční aktivity nebo proti pohybu oceánských proudů, je evidentním plýtváním prostředků společnosti," uvedl a ještě k tomu na adresu globálního oteplování dodal: "Místo beznadějných pokusů s ním bojovat, bychom se měli připravit na jeho důsledky".

Pak srovnal environmentalismus s komunismem a na závěr řekl, že pokud se budou přijímat maximalistické ekologické požadavky, bude to pro národní ekonomiky zničující. Co k tomu dodat? Za dobu, co je Václav Klaus ve své funkci prezidenta, vydal mnoho silných prohlášení. Kam ale zařadit jeho poslední výrok?

S ohledem na jeho "vysokou odbornost", se výše uvedeným kategoriím značně vymyká.

Jak může ekonom mluvit s takovou svrchovaností o klimatologii a globálním oteplování, když se o tento problém nikdy pořádně nezajímal (jak lze vyvodit z jeho suverénních názorů), a ani se o něm na veřejnosti téměř nevyjadřoval?

Jestliže prezident mluvil o tom, že je lepší připravit se důsledky, než jim předcházet, může být podle této "filosofie" také lepší rodit více dětí, než se pokoušet uzdravit smrtelně nemocné.

Ale to už máme u nás v politice ve zvyku, hovořit s úderností a přesvědčením o tom, čemu sami moc nerozumíme a naopak mlžit a nejasně se vyjadřovat o věcech, které jsou více než jasné. V našich poměrech žádná novina - jsme už zvyklí. Avšak když se tento zlozvyk prostřednictvím našeho nejvyššího státního představitele přenáší i na mezinárodní scénu, zavání to přinejmenším ostudou.


Autor studuje VOŠ Publicistiky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist