Podle toho, co nedávno odpověděl americkým kongresmanům na otázky týkající se klimatických změn, jde vlastně o prostou věc. "Snažit se bojovat proti růstu sluneční aktivity nebo proti pohybu oceánských proudů, je evidentním plýtváním prostředků společnosti," uvedl a ještě k tomu na adresu globálního oteplování dodal: "Místo beznadějných pokusů s ním bojovat, bychom se měli připravit na jeho důsledky".

Pak srovnal environmentalismus s komunismem a na závěr řekl, že pokud se budou přijímat maximalistické ekologické požadavky, bude to pro národní ekonomiky zničující. Co k tomu dodat? Za dobu, co je Václav Klaus ve své funkci prezidenta, vydal mnoho silných prohlášení. Kam ale zařadit jeho poslední výrok?

S ohledem na jeho "vysokou odbornost", se výše uvedeným kategoriím značně vymyká.

Jak může ekonom mluvit s takovou svrchovaností o klimatologii a globálním oteplování, když se o tento problém nikdy pořádně nezajímal (jak lze vyvodit z jeho suverénních názorů), a ani se o něm na veřejnosti téměř nevyjadřoval?

Jestliže prezident mluvil o tom, že je lepší připravit se důsledky, než jim předcházet, může být podle této "filosofie" také lepší rodit více dětí, než se pokoušet uzdravit smrtelně nemocné.

Ale to už máme u nás v politice ve zvyku, hovořit s úderností a přesvědčením o tom, čemu sami moc nerozumíme a naopak mlžit a nejasně se vyjadřovat o věcech, které jsou více než jasné. V našich poměrech žádná novina - jsme už zvyklí. Avšak když se tento zlozvyk prostřednictvím našeho nejvyššího státního představitele přenáší i na mezinárodní scénu, zavání to přinejmenším ostudou.


Autor studuje VOŠ Publicistiky