Loni v listopadu MF Dnes informovala o vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka pro podezření z korupce. Podle obžaloby měl ještě jako starosta Vsetína přijmout od stavební firmy půlmilionový úplatek. Případ podobný aféře "Grossova bytu" jenom potvrzuje, že Werichovské "jednou jsi dole, jednou nahoře" platí na sněmovních prknech, která znamenají moc, dvojnásob.

Čunkova pozice se během pěti měsíců otočila vzhůru nohama. Body, které loni na podzim úspěšně sbíral na všech politických frontách, mu neschopnost vysvětlit otazníky kolem obvinění z korupce zase postupně ubírá. Kvůli nepřesvědčivým odpovědím na otázky o původu pěti set tisíc korun ztrácí důvěru nejen koaličních partnerů, ale i vlastní strany. Navíc mimo domovský Vsetín ztrácí podle průzkumů i podporu veřejnosti.

Hledám podporu. Zn: Ihned

Až na vzácné výjimky místopředsedu vlády nikdo veřejně nepodpořil. Přední koaliční politici se k místopředsedovu problému vyjadřují dost nejasně a neochotně. Například Mirek Topolánek ještě 8. února tvrdil, že jde o "osobní věc pana Čunka. Nechávám na něm, jak bude celou věc řešit a nevidím jediný důvod, proč ho vyzývat k odstoupení." Po pěti týdnech mediálních spekulací už má jiný názor. Nechal se slyšet, že Jiřího Čunka k odchodu z vládního kabinetu sice přinutit nemůže, ale že místopředsedu k odstoupení donutí "tlaky". Topolánek se tedy poučil z případů, kdy se slepá podpora bez otázek politikům vymstila. Zcela pragmaticky si nechává otevřená vrátka a Čunkovi nepřímo vzkazuje: Já tě z vlády nevykopnu, ale dávám od tebe ruce pryč.

Druhý místopředseda vlády Bursík jde ještě dál. Předseda Zelených uvedl, že na páteční schůzce premiéra s místopředsedy Čunkovi navrhne, aby z vlády až do vyjasnění celé aféry odešel.

Postoj vládních špiček je pochopitelný. Rozum však zůstává stát nad váhavým postojem křesťanských demokratů. Příkladem za všechny je již tradičně neurčitý výrok místopředsedkyně KDU-ČSL Vlasty Parkanové z 10. března. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedla, že by sice lidovecký předseda měl po vzoru západních politiků z vlády odejít, zároveň by však měl ve vládě zůstat pro případ, že by byl opravdu nevinný. Chytrá horákyně by mohla smeknout pomyslný klobouk.
 
Jednooký mezi slepými předsedou

Jiří Čunek je sice dobrým politikem lokálním, na celostátní úroveň zatím ale nemá zkušenosti. Neschopnost předvídat, v jak velký problém se průtahy spojené s vysvětlováním původu peněz mohou vyvinout, ukazuje předsedovu politickou naivitu.

Krize ukázala Čunkovu překvapivě slabou pozici v předsednickém křesle. Strana se sice navenek snaží působit celistvě, téměř stoprocentní podpora, kterou lidovecký sjezd svému předsedovi vyslovil, působí stabilně. Potenciální kritici z lidoveckých řad také raději drží pusu a krok. Buď se obávají, aby stranu nedestabilizovali ještě víc, nebo čekají na vhodnější čas pro útok na předsednický post.

Například stará garnitura v čele s Miroslavem Kalouskem ještě potřebuje čas, aby veřejnost zapomněla na diskreditační nabídku spolupráce komunistům. Proto do dění ve straně nijak vstupovat nebude .

Vlasta Parkanová sice v průzkumech oblíbenosti politiků pravidelně boduje, jako politička je ale absolutně nevýrazná. Nemá ani vlastní názory, ani vizi, se kterou by stranu v krizi mohla přebrat. Vedle rázného Čunka působí jako lidovecká šedá myš.

Stanislava Juránka média sice pasovala do role Čunkova nejsilnějšího protikandidáta, hejtman Jihomoravského kraje však do bojů o post předsedy v nejbližší době nezasáhne. Nemá ve straně dostatečnou podporu. Část KDU-ČSL totiž pravděpodobně ještě nestrávila aféru z loňského srpna, kdy Juránek obvinil tehdejšího místopředsedu lidovců Kasala a poslance Šustra z toho, že jej chtějí za pomoci šéfa společnosti Sazka, Aleše Hušáka, zlikvidovat. Přesto mu post hejtmana v tradiční lidovecké baště, tedy Jihomoravském kraji, dává nadějné vyhlídky do budoucna.

Ponechme stranou spekulace o Čunkově vině. Z politického hlediska na ní už nezáleží. První z minulosti vytažený škraloup, se kterým se musí umět vypořádávat skoro každý vrcholový politik, jasně naměřil hloubku současné lidovecké krize.


Autor studuje VOŠ publicistiky