S trochou nadsázky se dá říct, že Praha žije od čtvrtka filmem. Přinejmenším to naznačuje rekordní úspěch předprodeje lístků na již tradiční jarní festival kinematografie Febiofest, který byl ve čtvrtek zahájen v multiplexu Village Cinemas na pražském Andělu.

 

Celebrity, nezbytný červený běhoun vedoucí ke branám kina, orchestr hrající známé filmové melodie, artisté s ohněm a ředitel festivalu Fero Fenič s obřím červeným motýlkem na krku, maskotem letošního fesivalu. To jsou ve zkratce nejvýraznější prvky zahajovacího dne. Početné zástupy filmových fandů však zajímala především premiérová projekce snímku Horší už to nebude invenčního amerického režiséra Marca Forstera.

Horší už to nebude01.jpg

Hlavní hrdina filmu Harold Crick ztvárněný  komikem Willem Fereelem žije nudný život zaměstnance daňového úřadu, plný čísel a chladných kalkulací. Karen Eiffelová je slavná spisovatelka tragických románů, kterou postihl autorský blok a nedaří se jí už deset let dokončit svoje zasadní dílo. Problém nastává ve chvíli, kdy Harold začne slyšet její hlas, který evidentně komentuje  a řídí jeho život a oznamuje mu jeho brzkou smrt. Racionálně uvažující úředník zjišťuje, že je románovou postavou ve skutečném světě.

Rozbíhá se zběsilé hledání způsobu, jak se vyhnout svému osudu. Crick je nucen naprosto změnit svůj staromládecký styl života a pod vedením univerzitního profesora literatury Hilberta (Dustin Hoffman) najít autorku svého života.

Absurdní zápletka slibuje velkou dávku komických situací a v mnoha směrech tento předpoklad i splňuje. Farrell hraje nevýrazného muže, pro něhož byla vždy zákonem čísla, bravurně. Zdatně mu sekundují i Emma Thompsonová v roli spisovatelky, vědecky odměřený Hoffman i živočišná Maggie Gyllenhaalová v roli anarchisické majitelky pekárny, do které se Crick zamiluje.

Za zvláštní pozornost stojí i vizuální stránka filmu. Především jeho úvod, ve kterém promítací plátno zahlcují grafy, křivky a čísla, připomínající "katalogovou" scénu z Fincherova Klubu rváčů, které mají divákovi přiblížit způsob uvažovaní Harolda Cricka. Faktem však zůstává, že forma zde poněkud přebíjí obsah.

 

Idea vzpoury hrdiny díla proti jeho autorovi není nijak nová. Úspěšně ji použil třeba Woody Allen v Purpurové růži z Káhiry. Téma však není zatím vybrakované natolik, aby si v něm nápaditý tvůrce Forsterova formátu nenašel prostor k pobavení diváka. Režisér se neztratil v nelogičnostech, které filmu hrozily a Ferrellův úředníček, který konečně jde za svým snem nutně u diváka vzbuzuje sympatie a připomíná mu, že ubránit se stereotypu vyžaduje snahu.

 

 

Horší už to nebude. USA 2006. Režie: Marc Forster. Distribuce: SPI. V kinech od 5. dubna 2007

Foto: ISIFA