Existují ovšem i situace, kdy jsou lidé pohřešovaní i několik let. „Policie je omezena dvacetiletou dobou vyšetřování, ale vyskytují se i případy, kdy byli pohřešovaní vypátráni v průběhu delšího období,“ říká specialistka na pátrání po nezvěstných, Taťána Prokopová z kriminální policie.
Příčiny zmizení
Jednou z hlavních příčin zmizení pohřešovaných lidí jsou osobní problémy, které dotyční nejsou schopni řešit. U dětí to bývá dobrovolný odchod či útěk z domova, nebo problémy ve škole. Nastane tak celkem běžná situace, kdy dítě dostane ve škole špatnou známku a jako jediné řešení vidí odchod z domova. Ke klasickým únosům jak dětí, tak i dospělých dochází jen v nepatrné míře.
Průběh pátrání
Způsob pátrání je znám z amerických filmů a i ve světě české policie to funguje obdobně. Ve chvíli, kdy policie obdrží zprávu, že se někdo ztratil, vyhlásí celostátní pátrání. Nasadí všechny své dostupné lidi, aby mohli vyrazit do terénu.
Pátrá se nejprve tam, kde byla pohřešovaná osoba spatřena naposledy. Následně policie prověřuje všechna zdravotnická zařízení a zjišťuje, zda není dotyčná osoba hospitalizována. Současně se prověřují styky s příbuznými, kamarády, kolegy z práce...
Každá zpráva napomáhající pátrání je velice důležitá. Častokrát je informace, která není pro okolí pohřešovaného podstatná, stěžejním prvkem ve vyšetřování. Důležitou součástí pátrání je taktéž prověření oblíbených míst pohřešovaného. Ať už se jedná o dítě nebo dospělého, každý se rád vrací na místa, se kterými je určitým způsobem spjatý.
Jestliže selžou všechny metody, nebo se policie dostane informaci, že je hledaný již v jiném státě, zveřejní jeho pohřešovaného v databázích HSP (časopis Hlásí se Policie), nebo požádá o spolupráci INTERPOL.
Postup pátrání se od dob veřejné bezpečnosti v podstatě nemění. Rozdíl je spíše v charakteristice pohřešovaných. „V posledních letech přibylo tzv. novodobých podnikatelů“, popisuje situaci Prokopová. Důvodem jsou především finanční problémy, neshody s obchodními partnery apod.
Taťána Prokopová sama říká, že se každému kriminalistovi vždy do paměti vryjí ty případy, které končí nálezem mrtvé pohřešované osoby. Naštěstí prý těchto případů není moc a jsou jen velmi ojedinělé.
I přes případy pohřešování podnikatelů v České republice nenastal žádný obdobný případ, jako se pře nedávnem odehrál v Rakousku s Nataschou Kampusch, která byla několik let držena proti své vůli ve sklepních prostorách svého únosce.
Autorka studuje VOŠ Publicistiky
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist