Golf si jako každý jiný sport postupem času vytvořil svoji terminologii. Ta je ale (na rozdíl třeba od fotbalové) známa zatím jen ve velmi omezených kruzích. Protože však golfový boom posledních letech dávno vykročil ze stínu sportu pro „horních deset tisíc“, není na škodu osvětlit alespoň pár základních pojmů a dalších užitečných informací pro golfové začátky. 

Od první rány k jamce

Postavíte-li se k prvnímu odpalu, měli byste si nejprve míček dobře umístit na tee, což je malý plastový nebo dřevěný kolíček,golf.jpg ze kterého se napoprvé odpaluje. Teprve potom můžete zahrát drive - první ránu. Tu odehrajete holí, které se říká driver. Trefa jamky na první ránu, jinak také hole in one, vidíte jen zřídka, protože i u zkušených borců je to vždy spíše otázka štěstí než dovednosti. 

Mnohem častěji však odpálíte na fairway, tedy na upravovaný, 30 až 50 metrů široký, travnatý pruh vedoucí k jamce. Odtud pak podle překážek a vzdálenosti k jamce volíte ke hře jednotlivé hole, a to buď „dřeva a nebo železa“.

Dřeva (dnes hole vyráběné z jiných materiálů) jsou celkem tři. Nesou číselné označení 3, 5 a 7 a jsou určena pro dlouhé rány. Železa jsou pak značeny postupně od devítky do čtyřky, a používají se naopak na odpaly ze středních vzdáleností, zhruba do 180 metrů od jamky. Úplně nový typem hole je takzvaný hybrid. Úder hybridem dosahuje stejné vzdálenosti jako tzv. dřevo, je ale pro hráče o něco snazší.

Jednotlivou délku a výšku odpalu ovlivňuje sklon úderové plochy hole. Čím více je tento sklon kolmý, tím dále po odpalu míček dolétne. A naopak při větším naklonění úderové plochy dosáhne míč větší výšky.

Na bližší vzdálenosti se hraje holí zvanou pitching wedge, kterou si přihráváte až ke greenu - jamkovišti. To je malá travnatá část v bezprostředním okolí jamky, která je ze všech míst na hřišti upravena nejvíce, délka trávy na greenu se pohybuje v rozmezí 4-6 milimetrů.

Někdy se ale stává, že míč po úderu skončí v bunkeru, neboli v písečné jámě. V takovém případě musíte ze svého bagu - tašky z holemi - vytáhnout baculatou krasavici s názvem sand wedge a pokusit se míček z písku co nejrychleji dostat.

Pakliže jste odehráli pěkný chip - přihrávku na green, měníte svou stávající hůl za putter, tedy kratší hůl s rovnou úderovou plochou. Pak už je jen otázkou vaší zdatnosti, kdy dosáhnete kýžené jamky.

Par a pojmy kolem něj

Na každou jamku je určený par, ten udává stanovený počet úderů k jejímu dosažení. Když se hráči povede zahrát jamku jeden úder pod par, zaznamenal birdie. Jsou-li údery pod par dva, je to eagle.

V opačném případě, tedy v situaci, kdy hráč uhraje jednu ránu nad par, uhrál bogey. Dvěma ranám nad par se pak říká double bogey.

Sečtením parů od jednotlivých jamek dostaneme celkový par hřiště. Od něj se pak vypočítává golfový handicap (HCP). Ten se vypočítá odečtením celkového počtu úderů po skončení hry od paru hřiště.

Jakmile se ale z amatérského golfisty stane profesionál, jeho handicap zaniká, protože profesionálové toto číslo neužívají.

Nákup vybavení

Pro začátečníky se prodávají tzv. půlsety, které obsahují šest základních holí. O půlsety je v současné době u zákazníků největší zájem. „Lidi nemusejí investovat peníze hned do plné výbavy, a to je pro ně ze začátku určitě výhoda. Ceny těchto půlsetů začínají na čtyřech tisících korun. Postupem času sem někteří zákazníci přicházejí znovu a mohou si bez problémů dokoupit jen zbývající hole,“ prozradil o prodeji golfového náčiní Ivo Pokorný, majitel jedné z největších prodejen s golfovými potřebami na jihu Čech.
 
Cena kvalitního golfového setu s plně vybavenými bagy, se pohybuje kolem deseti až třinácti tisíc korun a výš. Jen pro zajímavost, cena plně profesionální výbavy se dostane až k částkám kolem sedmdesáti tisíc, a to zdaleka nemusí být konečná suma. Hráči světové úrovně si totiž do své soupravy vybírají většinou každou hůl jednotlivě.

Velmi důležitou součástí výbavy je míček. Za nejlevnější dáte přibližně třicet korun,  nejkvalitnější pořídíte kolem půldruhé stovky. Dalším praktickým doplňkem je rukavice, tu pořídíte od dvou set korun. Velmi důležité jsou boty se speciální podrážkou, která připomíná běžecké tretry. Jejich cena začíná u 1900, ale není výjimkou pořídit boty za 5000 korun. Speciální oblečení není při rekreačním golfu nutné, ale v džínách a košili se vám moc příjemně hrát nebude.

Jen pro vyvolené? Omyl!
 
Řeči o tom, že golf je jen pro ty bohaté a normální člověk na tento sport peníze jednoduše nemá, jsou v dávno pasé. V dnešní době stojí nejzákladnější vybavení zhruba tolik, co například výbava na lyže.

Hřiště, která jsou přístupná veřejnosti, rostou jako houby po dešti a částka, za kterou můžete strávit příjemný den na hřišti, vás vyjde skoro stejně, jako lístek do kina s colou a popcornem dohromady.

 

Autor studuje VOŠ publicistiky, foto:www.golfhluboka.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist