V sobotním utkání o titul mistra světa v těžké váze organizace WBA podlehl ve Stuttgartu na body Ruslanu Čagajevovi z Uzbekistánu.

Vedle nečekané ztráty mistrovského pásu po 16 měsících přišel třiatřicetiletý Valujev i o možnost překonat rekord slavného Rockyho Marciana. K vyrovnání jeho série 49 vítězných zápasů mu chyběly už jen tři výhry.box_valujev_mccline_06_ilu.jpg

Sebevědomý Čagajev dával od začátku dvanáctikolového duelu najevo, že se 213 centimetrů vysokého "Ruského obra" vůbec nebojí. Nespoléhal jen na soustředěnou obranu, ale rychlým pohybem a přesnými údery dokázal favorita několikrát vyvést z míry. Valujevovi náhle nebylo nic platné, že je bezmála o třicet centimetrů vyšší a o téměř padesát kilogramů těžší než soupeř a že mnozí experti před utkáním nedávali Uzbekovi žijícímu v Německu pražádné šance.

Obhájce titulu svými údery mrštného protivníka prakticky neohrozil. I Valujevův zoufalý pokus o útok v posledním kole pak Čagajev s přehledem odrazil, pár vteřin před koncem si dokonce dovolil u provazů svěsit ruce a pak je v radostném gestu zvedl nad hlavu. Byl si stoprocentně jistý, že jako první na světě Valujeva přemohl.

Rozhodčí z Jihoafrické republiky však vyhlásil skóre 114:114, což stuttgartské publikum odměnilo ohlušující bouří nevole. U Mexičana nicméně Čagajev vyhrál 115:113 a u thajského sudího dokonce 117:111.

Osmadvacetiletý "Bílý Tyson" tak zvítězil nad dalším boxerským velikánem, ještě jako amatér totiž ukončil neporazitelnost legendárního Kubánce Felixe Savona. V profiringu neprohrál Čagajev ani v 24. duelu, z toho sedmnáctkrát ukončil boj před časovým limitem.