Kreacionistům se stále nechce věřit, že živá příroda vznikla samovolně, křesťanští fundamentalisté považují jeho učení bezmála za odrůdu satanismu. Snad ještě více jeho teoriím škodí samozvaní vykladači. Přírodním výběrem se zaklínal Hitler, Darwin byl citován během procesů ve stalinském Rusku. A většina lidí si myslí, že jeho dílo spočívá v tvrzení o původu člověka z opice.

Charles_Darwin.jpgCharles Darwin nabídl vysvětlení, jak se mohl život vyvíjet k dnešní rozmanitosti.

Ve skutečnosti Darwin patrně nikdy nepřestal být umírněným věřícím a vznik člověka z primátů je tou nejméně podstatnou součástí darwinismu. "Kdyby vazba člověka na Boha byla narušena vědeckým názorem, pak by se lidstvo stalo nelidským," napsal. A diskusím o vzniku člověka se vyhýbal celých dvanáct let po vydání svého stěžejného díla O původu druhů.

Teprve pak - spíš pod tlakem oponentů - vydal spis, v němž připouští vznik našeho druhu z hypotetického společného předka s dnešními opicemi. To současná genetika bezpečně prokázala.

Charles Darwin se narodil 12. února 1809. Ve škole příliš neoslnil a také jeho pokus o studium medicíny vyzněl naprázdno. Nakonec se uchytil na teologii, nejspíš jen proto, že nenáročné studium slibovalo dostatek času na jeho jediného koníčka, jímž byla příroda.

Dodnes je trochu záhadou, proč právě on byl vybrán jako přírodovědec na výpravu lodi Beagle kolem světa. Nicméně expedici zúročil dokonale: poznal při ní mechanismy, které pohánějí evoluci.

Tvrzení o tom, že Darwin byl konečně vyvrácen, zaznívají a nepochybně budou z okruhu jeho odpůrců zaznívat stále. Nejen tím se podobá Einsteinovi - je velikánem, který provokuje. A kterého se asi nikdy vyvrátit nepodaří.