Pojem indie rock je u nás téměř neznámý. Proč nemá tento styl v Čechách takovou popularitu jako v zahraničí?rsm.jpg
Čechy mají v tomto smyslu tradičně velké zpoždění. Určitě si tady ale indie najde určitě najde hodně posluchačů. Už kvůli obrovskému hudebnímu vakuu na české hudební scéně. Samozřejmě to bude záviset na počtu českých kapel, které bude tuhle hudbu hrát.

A kolik takových kapel u nás existuje?
Není jich málo, ale až na pár výjimek nejsou příliš známé. Často se jako synonymum českého indie rocku uvádějí The Prostitutes, s kterými možná o prázdninách uskutečníme pár koncertů.

Co pro Road Side Mary znamená indie rock?
Pro nás je synonymem pro muziku, která vybočuje z uhlazenosti a upjatosti popu a strnulosti klasického rocku. Každý, kdo si poslechne nějakou písničku od Libertines, Franz Ferdinand, The Killers, The Strokes Kaiser Chiefs, Razor Light a tisíců dalších Indie kapel, hned pochopí. S oblibou říkám, že se indie nedá popsat, když ho ale člověk slyší, pozná to.

Pojďme velmi stručně nahlédnout do historie. Proč se indie rock vyčlenil jako samostatný žánr?
Indie rock je zkratkou pro independent rock. Původně označoval hudební styl kapel, které se chtěly zbavit diktátu velkých labelů a získat tak větší tvůrčí svobodu. Zakládaly tedy menší  nezávislé nahrávací společnosti, které produkovaly hudbu, nedeformovanou diktátem mainstreamu. Indie rock se začal rodit v Americe už v sedmdesátých letech dvacátého století. V té době tam však vznikalo více stylů a ty se navzájem prolínaly, takže začátek indie rocku se datuje až do let osmdesátých v Británii.

Hudba se ale vyvíjí. Jak se od té doby se styl změnil?
Je jasné, že kapely jako Franz Ferdinand a další mega hvězdy hrající indie rock v současnosti  zase tak independent nebudou. rsm1.jpgDnes označení indie rock odpovídá určitému zvuku a stylu kapel, už tam není tolik toho „independent“, jako v počátcích.

Jak se dala dohromady kapela Road Side Mary?
S kytaristou a zpěvákem Martinem Ouzkým hudebně spolupracujeme už od prváku na gymplu. Prošli jsme řadou kapel a Road Side Mary je jen jejich úspěšnější následovnicí. Snad proto, že jsme trochu hudebně vyzráli a taky proto, že jsme se dali dohromady se dvěma skvělými muzikanty – bubeníkem Šimonem Hajdovským a zpěvačkou Kamilou Bruderovou. S nimi si rozumíme nejen při hraní, ale i v běžném životě, což je u kapely jedna z nejdůležitějších věcí.

Jste velmi mladá kapela, od prvního koncertu v listopadu jste odehráli teprve asi desítku koncertů. Těšíte se vzrůstajícímu zájmu fanoušků. Nebojíte se toho, že o vás za pár měsíců přestane být zájem?
Nebojíme. Pokud mají fanoušci zájem, tak je to čistě jen díky naší hudbě, protože v tom není žádný marketing. Věřím, že naše hudba bude nacházet nové posluchače i nadále. Ostatně, každý se o tom může přesvědčit už 4. května v BluesRock klubu na Smíchově, kde po dvacáté hodině hrajeme.

V jakých kapelách se inspirujete? Ke kterým byste se přirovnali?
Pokud bych měl Road Side Mary charakterizovat, hrajeme indie rock, pochopitelně ovlivněn světovou indie rockovou scénou, zároveň ale v naší hudbě naleznete vliv RHCP, Placebo a spousty dalších kapel, procházejících napříč hudebními žánry. Stejně jako každá hudba i ta naše odráží emoce. Pokud člověku její poslech dá i něco na oplátku – radost, melancholii, sílu, optimismus, prostě tisíce emocí – pak není zbytečná.

Kromě své hudební činnosti otevíráte server indierock.cz. Co s ním plánujete?
Chceme vytvořit hudební server, který bude obsahovat zajímavé informace o indie rocku – o zahraničních kapelách, českých kapelách, kde a kdy jsou koncerty, kdy a kde hrají indie DJ’s... Kdykoliv se bude především v naší republice, ale i ve světě chystat něco kolem indie, bude to na stránkách indierock.cz. Web také nabídne indie kapelám možnost se na něm zaregistrovat. Snad tak k sobě přivedeme kapely, které indie rock hrají. A s tím samozřejmě i lidi, kteří indie poslouchají a tyhle kapely by je tudíž mohly zajímat.

rsm3.jpg

Český hiphop se z naprosto okrajového stylu stal v současnosti jedním z nejmasovějších. A to navzdory tomu, jak nezávisle se všichni jeho představitelé prezentovali. Čeká něco takového indie rock?
Pokud se lidem bude indie rock líbit, zcela přirozeně se dostane na výslunní hudební scény, kde si nějaký čas pobude, než ho vystřídá jiný, do té doby okrajový styl. Otázka je, jak dlouho si na výsluní pobude. Buď bude přitažlivý, protože ho doposud moc lidí neposlouchalo. Nebo to zkrátka bude dobrá hudba, která lidi baví a přináší jim zajímavou hudební alternativu. Indie rock má větší potenciál, než být pouze sezónní záležitostí.

 

Autor rozhovoru je studentem VOŠ publicistiky, foto: archiv kapely, bordo.cz