Porodní asistentky si často stěžují, že nemocnice přistupují k rodičkám jako k "pacientkám", ačkoliv se jedná o zdravé ženy nevyžadující medikamentózní ani jinou léčbu. Přesto je podle nich během porodu často vykonáno několik zákroků, které z hlediska zdraví ženy i dítěte nejsou vůbec nutné.

Mother-friendly organizace, tedy matce přátelské a nakloněné, proto prosazují koncept normálního porodu. "Normální porod" je definován jako takový, který začne a postupuje bez umělých zásahů a v přirozeném rytmu. Tento pojem mimo jiné uznává i Světová zdravotnická organizace.

Normální porod po česku

tehotenstvi_LW.jpgTématu normálního porodu se u nás věnuje také Unie porodních asistentek (UNIPA). "Všeobecně u nás panuje nízké povědomí o právech rodičů a dětí," upozorňuje Dagmar Suchá, prezidentka asociace. Českým porodnicím podle ní chybí hlavně důraz na kvalitu prožitku a pohody matek.

"Podle statistik proběhne 85 procent porodů nekomplikovaně, přesto je každá druhá rodička nastřižena. Stoupá i procento umělých zásahů, vyvolávání či urychlování porodu," vyjmenovává Suchá nedostatky českého porodnictví. UNIPA si stěžuje si i na komunikaci zdravotnického personálu s rodící ženou, která je často nedostatečná a manipulativní.

Prosazovaný koncept mother-friendly je ale leckdy chápán kontroverzně. Většina matek vnímá některé lékařské zákroky pozitivně, jako například urychlení porodu pomocí zesílení děložních stahů nebo epidurální podání léků na snížení bolesti. Iniciativy za normální porod odmítají i běžné praktiky jako holení rodidel či klystýr před porodem s tím, že jejich efektivita není prokázaná.

Právní okénko

Česká legislativa umožňuje rodit v nemocnici (porodnici) nebo doma za pomoci porodní asistentky. Pokud si vyberete porod v nemocnici, máte nárok sepsat si svůj vlastní "porodní plán", který by lékaři měli dodržovat. V některých zemích existují porodní domy - tedy místa, kde je poskytována ambulantní porodní péče pod dohledem porodních asistentek. Oficiálně u nás ale v porodním domě rodit nesmíte, zákon to nedovoluje.

Ať už si vyberete porod doma v prostředí, které důvěrně znáte, nebo porod v bezpečí nemocnice pod dohledem odborných lékařů, zvažte všechna svá pro a proti.

Týden respektu

Ve dnech 7.-13. května se koná Světový týden respektu k porodu, který má být osvětou pro těhotné i maminky, aby znaly všechny své možnosti a mohly podle nich o svém porodu rozhodnout. V Česku se na jeho organizaci podílí UNIPA, Hnutí za aktivní mateřství a Porodní asistence. Součástí týdne budou letos multimediální výstava Umění porodit, mezinárodní kongres Normální porod a doprovodná veletržní expozice Baby Expo. Všechny tři akce se konají v pražském Veletržním paláci v Holešovicích.

Výstava Umění porodit je koncipovaná ve dvou rovinách. Organizátoři chtějí porod představit jako námět k uměleckým dílům, zároveň ale chtějí tuto událost prezentovat i v odborném světle. Na programu exhibice je proto i několik přednášek a debat s lékaři a porodními asistentkami.

Kongres Normální porod je určen odborné veřejnosti a má se stát platformou pro diskusi o problematice porodu mezi lékaři a porodními asistentkami.

Veletrh Baby Expo je vyhhrazený jako výstavní prostor nejen firmám, ale i neziskovým organizacím. Své služby a výrobky zde mohou představit všichni, kdo se zaměřují na těhotné ženy, rodičky i maminky nebo na porodnice a porodní asistentky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist