I když je lékařem, věnuje golfu veškerý volný čas. Je totiž zároveň prezidentem klubu, takže spustu času tráví právě na golfových greenech.

 

Je současný golf stále sportem pro horních 10 tisíc, jak se někdy říká?

Na tuto otázku před léty odpověděl Ondřej Havelka slovy. V České republice je registrováno 12 tisíc golfistů a z toho plyne, že to není hra pro horních 10 tisíc. Ale teď vážně. Na někoho golf stále tak působí, poslední léta ale ukazují, že to už dávno není pravda. Je jisté, že v České republice existují hřiště pro náročnou klientelu, to s sebou nese větší finanční nároky, ovšem je zde spousta dostupných lokalit, kde už dnes hrají naprosto obyčejní lidé. V podstatě golf funguje, jako kterýkoliv sport u nás.

Hodně golfových hřišť se už snaží přilákat celé rodiny, co musí splňovat, aby se tato snaha proměnila v realitu?

To je dobrá otázka. Odpověď vidím především v komplexnosti a pestrosti služeb, které jsou nabízeny. Každý člen rodiny má samozřejmě jiné nároky a potřeby a tak je těžké skloubit to všechno dohromady. Co by ale v resortu chybět nemělo, jsou mimo golfové služby. Například tenis, volejbal, bazén, stolní tenis, masáže, kulečník a třeba i možnost zapůjčení koní. To jsem vlastně vyjmenoval značnou část našich aktivit.

Dalo by se odhadnout, kolik začínajících golfistů u tohoto sportu vydrží?

Je to obdobné jako v jiných sportech. Někteří lidé si přijdou odpálit pár míčů na cvičnou louku a zjistí, že to pro ně nebude ten pravý sport. Některým stačí promluvit si s zkušenějším kamarádem a zcela tomu propadnou. Obecně se ale tvrdí, že pokud se člověk už na golf dostane, tak u něj většinou také zůstává. Přesné počty ale budeme jen těžko hledat.

darova.jpg

Golfový resort Darovanský dvůr

Jaká je vůbec fluktuace golfistů a golfistek? Zažíváte v Darovanském dvoře sezónní trend?

Existuje spousta hráčů, kteří si zajedou zahrát svoji oblíbenou hru až na druhý konec republiky, není to pro ně problém. Takto vzdálené lokality navštěvují ale pouze jednou, dvakrát do roka. Ne že bych v tom viděl nějaký problém, nicméně pro kluby to není ten hlavní zdroj, ze kterého žijí. Dalo by se říci, že tuzemský golfista rád objevuje nové lokality, udělá si čas na celodenní výlet, mnohdy s sebou vezme i rodinu, ale jak jsem říkal, nerad se u těch vzdálenějších míst vrací na stejné místo. Neumím posoudit nakolik je to dobře, nebo špatně, nicméně je to tak.

V čem se liší zahraniční klientela od tuzemské?

Zahraniční hráči se hrou především baví a v tom se od nás dost liší. Jejich hlavním kritériem není výše handicapu, ale uvolnění, relaxace a až někde na konci je měření sil. Mám možnost hovořit se spoustou golfistů ze Švédska, Nizozemska a Velké Británie a ti moje slova potvrzují. Je rozhodně potěšující, že k nám čím dál tím víc zahraničních hráčů jezdí, nejen že je to vítané finanční oživení, ale přivážejí i tyto zkušennosti.