„K předení jsem se dostala v deseti letech, díky babičce. Začala jsem zpracovávat nejprve horší materiál na provazce k plachtám na trávu, a postupně se dostala k lepšímu. Když babička umřela, kolovrat jsem si vzala. Tento můj kolovrátek, valašsky točenica, má dvě stě let,“ přibližuje svou cestu k řemeslu Anastázie Kozubíková z Nedašova u slovenských hranic.

konopi1.jpg

Anastázie Kozubíková ukazuje rostliny technického konopí a klubko konopných nití.
 
Nad kolovrátkem

Konopná semena se sejí hustě, až deset „pod palec“. Tato rostlina je náročná pouze na prohnojenou půdu a zpočátku potřebuje vydatnou zálivku. Je to starost na celý rok, a například na jedno konopné prostěradlo je potřeba až jeden ar pole. Po vysetí se musí dvakrát protrhat, a nejprve se berou rychle vykvetlé rostliny na semeno. Mají ho rádi ptáci, takže se staví do mandelů, jako obilí, a tobolky se semenem jsou přikryté travou, aby na ně opeřenci nemohli.

konopi2.jpg

Žena v popředí pročesává surovou ovčí vlnu (tzv. kramplování).

Nižší a jemnější konopí je určené na plátno. Byliny se tři týdny namáčí v klidných potocích a potom se dají vyschnout nad pec v sušárnách ovoce. Poté se nalámou dřevěnými „sekačkami“ a „patěračkami“. Následně se vyčešou na hřebeni, zvaném vochle, a spředou na kolovratu.

„Nejtěžší je zpočátku souhra šlapání, popotahování a usměrňování síly vlákna. Vlas se vždy otáčí určitým směrem. Dvě klubka těchto slabých nití se pak zesílí sesoukáním do konečného klubka. Len a konopí je uvázané na přeslici, ale vlna se kvůli krátkému vlasu musí přidržovat v prstech, jinak utíká,“ popisuje postup práce na kolovratu stařenka.

konopi4.jpg

Paní Kozubíková se svou žačkou předou na kolovratu vlnu.

Nitě se v zimě nechaly „usoukat“ u tkalců, a konečně se na jaře hotová látka barvy khaki zasypala do dřevěného popela, kropila a bělila na slunci. Plátno má po vybělení čistě bílou až smetanovou barvu.

Kvalitní věno
 
Právě textil nejvíce žádaly nevěsty. Novomanželka musela mít ve výbavě alespoň sedm konopných a lněných prostěradel, utěrky či ručníky. Hospodáři upotřebili plátno na pytle, trávné plachty a košile. Lněné košile si muž oblékal k vlněným kalhotám a nosil je po celý rok, jak ke svátečnímu kroji, tak i na pole a do chléva. Dobře se nosily, protože v létě příjemně chladily a v zimě hřály. Dnes konopná látka slouží hlavně k výrobě krojových součástí. Na Slovácku se z ní například šijí kalhoty-třaslavice. Kanafas na povlečení peřin a jemná látka na modrotisk se už ale vyráběla v továrnách.

konopi3.jpg

Lámání lnu na „lamačkách“ a „patěračkách“.

„Dnes již nezažívám to kouzlo sousedských besed, jako v dětství, kdy se při drhnutí peří nebo u přeslic vyprávěly pověsti, zpívalo a vesele pomlouvalo. Mladá děvčata pochopitelně zajímá něco jiného, než dlouhé sezení nad vlnou. Z mladých cérek umí točit dvě či tři,“ krčí smutně rameny sympatická Valaška.

Stopa v písních

„Technické konopí si pro kroužek tradičních řemesel vyséváme tajně, ale není ho mnoho. Těžko totiž jiným vysvětlujeme, že se opravdu nejedná o drogu,“ mluví o problémech s „marjánkou“ přadlena.

Po válce se už domácí výroba pláten nevyplácela, a kolovraty v lepším případě zmizely na půdách. I proto je dnes předení jen ukázkovou prací. Asi poslední stopu tak toto lidové řemeslo zanechalo v písních. Jedním z nejznámějších popěvků je tento: „Přaďte, přaďte přadelenky, půjdem skoro spat, kerá málo napřadete, mosí skoro stat. Ta Kačenka Kovářova málo napřadla, běžte běžte pro Janíčka, nech sa podívá. A Janíček hore dolů, muzika mu hrá a Kačenka v okénečku slzy utírá.“

Autor studuje VOŠ publicistiky, foto autor

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist