Co je pneumokok
Pneumokok je streptokok, který je součástí běžné mikrobiální flory nosohltanu, jinými slovy, jeho přítomnost v našem organismu je přirozená. Existuje ovšem několik typů pneumokoka a proti každému z nich jsme více nebo méně schopni vytvořit protilátky. V případě, že v sobě obranné látky nemáme, může pneumokok způsobit širokou škálu onemocnění: od klasických zánětů středního ucha až po postižení pobřišnice či srdce. Nejvyšší riziko infekce představuje pneumokok pro kojence a batolata a starší a chronicky nemocné osoby.
Nejzávažnější formy pneumokokových infekcí jako zánět mozkových blan (meningitida), sepse či pneumokokové záněty plic mají na svědomí vysokou úmrtnost. Navíc zhruba 60 % všech případů dětí, které přežijí, si do života odnášejí trvalé následky v podobě mentální retardace, epileptických záchvatů či ztráty sluchu a poruchy hybnosti.
Jak předejít pneumokokovým infekcím
Některé vyspělé země již proti pneumokokům bojují. Kanada, USA, Austrálie a většina západoevropských států zavedly plošné očkování všech dětí do pěti let věku. Také v Čechách je od roku 2000 dostupná vakcína, kterou je možno chránit malé jedince před pneumokokovými onemocněními. Očkování nicméně není "povinné" a někteří lékaři na ně rodiče vůbec neupozorní. Při výskytu infekce u dítěte už je pak mnohdy pozdě - jedinou aktivní obranou jsou v počátečním stádiu infekce antibiotika.
Jedním z případů, kdy už nebylo rozrůstání infekce možno zamezit, je malý Ondřej Kalovský z Kojetína na Přerovsku, který v loňském roce onemocněl nebezpečnou pneumokokovou meningtidou a následkem této nemoci ohluchl. Jak říká jeho otec, když Ondřej onemocněl, museli bojovat nejen s jeho nemocí, ale i s nedostatkem informací od doktorů, jak zabránit vývoji této choroby a jaký další postup zvolit. "Ztratili jsme šest měsíců, kdyby se jednalo včas, Ondra by slyšel," shodují se rodiče Ondřeje. Zároveň potvrzují, že choroba u Ondřeje propukla běžným zánětem ucha, ten však později přerostl v zánět mozkových blan.
Rodiče Ondřeje teď chtějí varovat další rodiče
Rodiče malého Ondřeje se rozhodli na základě své zkušenosti varovat ostatní rodiče před zákeřností pneumokokových infekcí i upozornit na možnosti, jak těmto nemocem předcházet. V současné době proto zakládají občanské sdružení NAHLAS, jehož hlavním cílem je zvýšení informovanosti o riziku těchto infekcí, možnost výměny zkušeností a odborné poradenství.
V České republice onemocní invazivními pneumokokovými onemocněními ročně až 300 dětí. Zhruba 20 procent dětí postižených pneumokokovou meningitidou zemře. Přesto dosud Česko nezavedlo plošné očkování proti pneumokokovým onemocněním.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist