Aleš Michl pracoval jako poradce místopředsedů vlády pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla. Svou profesní kariéru začal jako redaktor Hospodářských novin, kde působil pět let. Vystudoval finance na VŠE v Praze a psychologii rozhodování na letní univerzitě London School of Economics ve Velké Británii. Nyní působí jako analytik Raiffeisenbank, zodpovědný za prognózu makroekonomického vývoje.

Tématem online rozhovoru byl zejména státní rozpočet na rok 2008 a možnosti vytváření vyrovnaných státních rozpočtů.

 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
PZ
Na kolik peněz ročně by přišlo stát úplné uvolnění nájemného jako to je třeba na Slovesku, v GB, USA, za předpokladu, že by si všichni našli sobě odpovídající bydlení a stát přispíval nabydlení jen těm lidem/domácnostem, kteří jsou na tom skutečně špatně? Díky za odpověď.
Dobrý den, přesný odhad je nemožný. Regulované nájemné se vztahuje přibližně na 750 tisíc bytů a ve státním rozpočtu určitě není místo na plné kompenzace krátkodobého dopadu úplného uvolnění nájmů. Hypoteticky: dávka v hodnotě 1 tisíce měsíčně na domácnost s regulovaným nájmem by vyšla za rok ma 1000x12x750 000 = 9 miliard korun... tudy cesta nevede... Lepší řešením by byla větší nabídka obecních bytů a možnost se přestěhovat do levnějšího - třeba z centra města na okraj, neakceptuji-li tržní cenu středu města.
Aleš Michl
Jan Hrdinský
Dobrý den, vezmeme-li jako axiom, že státní rozpočet České republiky měl být vyrovnaný, jakou sumu by měl roční rozpočet přerozdělovat (popř. v % z HDP)? S pozdravem Jan Hrdinský
Dobrý den! Pane Hrdinský, záleží to na vizi ekonomiky. V současnosti postrádám od politiků jasnou vizi, kam máme směřovat. Pokud zvolíme moderní sociální stát typu Velké Británie, pak bychom měli směřovat někam k 45 procent výdajů veřejných financí na HDP. Budeme-li preferovat liberálnější ekonomiku typu Irska, pak to bude k 30 procentům HDP. Klíčové je tedy hlavně určit kam půjdeme a nedělat polovičaté pseudoreformy.
Aleš Michl
Petr Tomášek
Ačkoliv dnes americký akciový trh zaznamenal rekordní maximum (DJI překročil hranici 14000), kurz amerického dolaru vůči euru je také na rekordní úrovni. Koruna nedávno posílila vůči dolaru pod hranici 20 korun a dnes je na 19,23 Kč/USD. Bude oslabování amerického dolaru pokračovat a pokud ano, kam až dojde? Jaké jsou podle Vás příčiny oslabování USD?
Pane Tomášku, kam půjde dolar krátkodobě neví nikdo. Pravděbodobnost, že trefíte USD/EUR v horizontu 14 dní je stejná jako když si hodíte korunou (dolarem). Co lze predikovat je ale delší vývoj, trendy. Příčiny oslabování americké měny jsou: Obavy z recese, pokles cen nemovitostí, snížení úrokových sazeb. Nepředpokládám, že americká ekonomika spadne do recese. Letos bude růst evropského HDP rychlejší než amerického. Příští rok by to již mělo být naopak. Proto si myslím, že trh postupně přehodnotí na dolar názor a během 12 měsíců se situace bude obracet. Za rok čekáme kurs dolaru spíše kolem dvacetikoruny, než 18 či 17 korun.
Aleš Michl
Jan Jonáš
Dobrý den, již řadu let se ČR potýká s deficitním rozpočtem, který dosahuje docela kritických čísel ve vztahu k požadavkům EU. Přitom všichni odborníci volají po vyrovnaném rozpočtu, který není nereálný hlavně ve vztahu k vysokému ekonomickému růstu. Opravdu nedokáží žít politici bez hospodaření na dluh, nebo existuje podle vás nějaký časový horizont, ve kterém se tomu tak stane?
Pane Jonáši, dobrý den! Vyrovnaný rozpočet potřebujeme kvůli naší ekonomice, kvůli tomu abychom stále měli nízké úrokové sazby, nikoliv kvůli úředníkům z Bruselu. Dívám-li se na růst české ekonomiky za poslední tři roky, máme všechny předpoklady k tomu mít do roku 2012 vyrovnaný rozpočet. Je potřeba k tomu jedno jediné: politická vůle šetřit. Nikoliv tedy radikálně škrtat, postačí prostě rozdělovat peníze z daní s rozumem, za výsledky, motivačně, nikoliv paušálně všem co to dá.
Aleš Michl
Bob
Dobrý den pane Michle. Jaký stát/státy byste dal jako vzor co se týká hospodaření s veřejnými penězi a proč? A myslíte si, že bude naše vláda dál pokračovat v reformách? Díky za odpověď.
Zdravím Vás Bobe, bude-li naší vizí moderní sociální ekonomika, pak se o rozpočtu můžeme poučit hlavně od Skandinávie. Jejich rozpočty jsou v přebytku. Liberálnější vize by pak mohla jako ukázkový příklad zvolit Irsko, které z dluhů de facto vyrostlo díky ekonomickému růstu a vůli k úsporám. Klíčové je najít kompromis mezi poptávkou občanů po veřejných službách a výší daní. Obě skupiny zemí ho nalezly.
Aleš Michl
Libor Ščerba
Dle nálezů NKU jsou na mnohých ministerstvech vydávány prostředky neefektivně. Jsou tyto nálezy nějkým způsobem zohledňovány v rozpočtu na další rok?(když ony nálezy bohužel nejsou pro prověřovanou instituci závazné)
Trefa do černého, pane Ščerbo. Právě v rozdělování peněz, v absencích striktních výběrových řízení je náš problém. Jestli reformou někdo nazývá očesání rodičovských dávek a mateřské, tak si myslím, že to tak není. Nevím proč váháme s audity všech příspěvkových organizací, které sají z rozpočtu. Nevím proč váháme s audity všech rosortů a jejich činností...
Aleš Michl
J.
Dobrý den, kdybyste měl 100.000 Kč a nevěděl, jak je utratit - co byste s nimi udělal?
Dobrý den, dal bych je do vybraných českých akcií...
Aleš Michl
noether
Dobrý den. Co si myslíte o šetření trhem v našem zdravotnictví? Není to protimluv? Já si myslím, že trh musí růst, aby fungoval a určitě se na něm nedá ušetřit. Taky by mě zajímalo, zda současná vládní "reforma" nemůže zastavit ekonomiku? Šetření je hezká věc, ale když se k němu přistupuje ideologicky, tak ne až tolik.
Dobrý den, Naše zdravotnictví je antitržní. Beze změn v něm nemohou fungovat tržní mechanismy kalibrující systém k rovnováze. Všechno je ale o motivaci každého subjektu v systému a vymezení standardních služeb, které budou zdarma. Tyto dvě věci se nám zatím nedaří do systému dostat, ačkoliv jsou klíčem k reformě. Jinak k Vaší další otázce, balík zákonů, který názýváte reformou, bude mít na ekonomiku nicotný dopad. Na straně výdajů se o šetření rozhodně nedá hovořit (celkové výdaje příští rok vzrostou podle MF o 6,4%). Na straně příjmů pak to je jen přesun v rámci daní, bez většího impulsu k růstu HDP.
Aleš Michl
Mirek
Dobrý den. Chci se zeptat, jak velké riziko prohloubení schodků státních rozpočtů vidíte v případě, že dojde k obratu ve vývoji kurzu koruny. Případné oslabování by se mohlo podepsat na inflaci a ČNB by pak zřejmě sáhla k přísnější měnové politice, což by zbrzdilo ekonomický růst... Děkuji.
Dobrý den, Mirku, riziko zásadnějšího zbrždění růstu HDP do roku 2012 je v tuto chvíly, při zohlednění všech známých údajů a s předpokladem, že nedojde k recesi v celé EU, velmi malé, pod hranicí 10%. Ale je to stále riziko, bylo by chybou ho podcenit...
Aleš Michl
Jakub Konečný
Je pravda, že končíte v RB jako ekonomický analytik?
Jakube, ano, v lednu. Rád bych získal další profesní zkušenosti, ať už v podnikovém nebo bankovním sektoru. A pokud to nevyjde, tak ze mě alespoň bude mít radost vedoucí disertační práce, kterou bych konečně dokončil...
Aleš Michl
Robert
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký vliv bude mít na rozpočet České republiky v budoucnosti zavedení tzv. státní pokladny? Děkuji.
Roberte, přiznám se, že o tom nevím. Myslím, že je ale v praxi jedno, jak si veřejné finance nadefinujete - důležité je nastavit mechanismy jejich řízení. Hlavně pak navyšování výdajů jedině motivačně a za výsledky, nikoliv paušálně... Příklad: Požadavkům firem v současnosti nevyhovují téměř žádní absolventi bakalářských oborů informatiky. Zhruba 80 % z nich musí absolvovat 100 a více dnů školení, aby dosáhli minimálních požadovaných znalostí. Mé hodnocení: Proč by měla dostat přidáno ze státného rozpočtu škola, která vychovává studenty, již je těžké a nákladné zaměstnat? To nemůže vyhovovat ani firmám ani studentům...
Aleš Michl
sassa
Dobrý den, má otázka směřuje do daňové oblasti. Velikost veřejných výdajů a z toho vyplývající bilance hospodaření se váže na velikost veřejných příjmů. Jak by podle Vás měl být nastaven daňový systém (příkladně poměr přímých a nepřímých daní), tak aby podporoval hospodářský růst a moderní ekonomiku založenou na službách? Děkuji za Váš názor.
Zdravím Vás! Nevěřím na optimální poměr mezi přímými a nepřímými daněmi. Ani na to, že cesta z přímých na nepřímé je ta jediná správná. Nevěřím ani na to, že gró reformy mají být změny v daňových sazbách. Na tom ekonomika prostě nestojí ani s tím nepadá. Podporu ekonomického růstu dáte tehdy, pokud uděláte daně jednodušší (nikoliv nutně nižší), pokud zlepšíte institucionální prostředí. A pokud vzdělávácí systém nastavíte tak, aby vyhovoval trhu práce. Jinak řečeno, nový zákon o úpadku je věc důležitější, než snížení daní. Aktuální problém nedostatku kvalifikovaných pracovních sil napříč všemi sektory v ekonomice je opět daleko závažnější než daňové sazby...
Aleš Michl
Blažena
Reforma, tak jak jsem ji prostudovala, v podstatě žádnou reformou není, jedná se pouze a jenom o přerozdělení finančních prostředků od určitých skupin lidí k jiným skupinám lidí.Všichni zainteresovaní lidé jednoznačně vědí, že státní správa je neefektivní, drahá, přebujelá a naprosto nekvalitní. Kdo něco umí a zná, státní správu opuští a zůstávají tam jenom šibalové, kteří svých postů zneužívají a potom lidé, kteří jsou v jiných sférách nepoužitelní. Plných 17 let slyšíme o odbyrokratizování, o úsporách, o zefektivnění státní správy, dokonce byly v tomto směru vypracovány kvalitní analýzy, ale každá vládnoucí garnitura od tohoto úkolu odejde a my , daňoví poplatníci, platíme stát, který nefunguje a za ohromné peníze pro občana nedělá téměř nic. Jak budeme tuto oblast řešit? Co byste navrhoval?
Blaženo, několikrát jsem to tady již naznačil. Jsme přesvědčen o tom, že celá ekonomika je o motivaci a fair-play pravidlech... To platí i o veřejných výdajích. Na začáku by měla být volba vize a pak směřování k ní...
Aleš Michl
jiří jalovec
přeji hezký den, chci se zeptat na Váš názor na uvolnění pracovních povolení u nás, čekáte velký nárůst imigrantů? Některé pracovní pozice naši občané odmítají a firmy jsou bezradné.
Taky hezký den, Firmy by dnes ihned zaměstnaly 130 tisíc lidí, tolik je volných míst v ekonomice. Jelikož naše vzdělávací systémy adekvátní lidi nenabízí, bude pro nás imigrace jednoznačně pozitivní a velice prospěšná. Nebude to ale žádná spása. Kvantitu dovézt můžeme, ale kvalita bude vždy jen na nás.
Aleš Michl
anonym
Dobrý den, pane Michl, myslíte si, že je možné posunout proces sestavování rozpočtu směrem k procentuální dělbě mezi jednotlivé kapitoly? Tedy že by se procentuálně rozdělil "koláč" ročních příjmů stát. rozpočtu do jednotlivých kapitol... Podle mého laického názoru by se takto mělo lépe dařit sestavit vyrovnaný rozpočet. Navíc při dnešní metodě se roční příjmy také pouze predikují.. Děkuji za názor a přeji příjemný den. S pozdravem J. Norek
Pane Norku, ve firmách má obvykle každé oddělení svůj rozpočet. Pokud ho chce za rok navýšit, musí si to obhájit. To je ta odměna za výsledky. V tom je tedy ta cesta - nejde o to říci školství: dáme vám o 10 miliard více. Ale říci: Pokud budou vysoké školy více propojeny s podniky a udělají více projektů, pak dostanou 10 miliard. V opačném případě si musí najít úspory v rámci nenavýšeného rozpočtu.
Aleš Michl
karel omacka
Dobry den. Mirek Topolanek prohlasil a vy jte to take jaksi komentoval, ze chce, aby CR byla tzv. inovacni ekonomikou? Vite kolik firem se v CR zabyva nanotechnologiema ci high-tech sektorem? Pomuzu vam, na spocitani vam budou stacit prsty na jedne ruce. Dekuji za pripadny komentar.
Pane Omáčko, Rada pro výzkum a vývoj udělala za poslední tři roky ohromný krok dopředu. Stanovily se priority výzkumu a přechází se na systém odměňování podle výsledků. To je ta správná cesta. Nanotechnologie jsou jednou z priorit, high-tech ekonomika pak jasným cílem. K tomu, aby tady bylo více nanotechnologií, potřebujeme nejdříve větší poptávku ze strany firem. Máme velký potenciál do ČR nalákat desítky světových podniků z oblati výzkumu a vývoje, nepřilákáme je sem ale ani na daně, ani na dálnice, ale jen a jen na naše mozky... Díky moc za příjemnou diskusi! Hezký den AM
Aleš Michl

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist