Český fotbalový záložník Radek Šírl má s Petrohradem nakročeno do semifinále Poháru UEFA, kam ruského šampiona výrazně přiblížila vysoká výhra 4:1 v úvodním čtvrtfinálovém utkání na půdě Leverkusenu. Největším překvapením dnešního programu je domácí remíza hlavního favorita Bayernu Mnichov se španělským Getafe 1:1.

Stejným výsledkem skončil i duel Fiorentiny, za niž odehrál celý zápas bek Tomáš Ujfaluši, s PSV Eindhoven.
Zenit byl v úvodu nebezpečnější a aktivitu zúročil po dvaceti minutách. Po chybě domácích ve středu hřiště se až před gólmana Adlera probil Aršavin a k radosti kouče Advocaata, který si v hledišti odpykával zbývající třetinu disciplinárního trestu, nekompromisně zavěsil.

Leverkusen se z gólu vzpamatoval po třinácti minutách, kdy z levé strany zacentroval Gekas, Schneiderovu hlavičku ještě odvrátil z brankové čáry Širokov, ale Kiesslingově dorážce už nedokázal zabránit ani vracející se Šírl. Domácí útočník se sedmou branku v soutěži dotáhl na nejlepší kanonýry Toniho z Bayernu Mnichov a dnešního protihráče Pogrebňaka.

Ten se ovšem krátce po pauze od Kiesslinga znovu odpoutal, když využil přihrávky agilního Aršavina před prázdnou branku, a poslal ruského šampiona opět do vedení. Leverkusen znervózněl a po hodině hry s ním bylo ještě hůř, protože Anjukov překonal skákavou střelou z dálky Adlera potřetí. Naprostý zmar domácího týmu dokonal po brejku Denisov.

Aktivní Šírl, který i dnes nastoupil na netradičním postu levého obránce, rozehrával většinu standardních situacích a na trávníku vydržel celých devadesát minut. Ruský šampion si může za týden v domácí odvetě dovolit i luxus v podobě porážky o dvě branky nebo v poměru 0:3. Při premiérové semifinálové účasti by Zenit narazil na vítěze duelu Bayern Mnichov - Getafe.

Výhodnější pozici před odvetou si překvapivě vypracoval španělský nováček soutěže, který na hřišti favorita uhrál remízu. Úvod přitom nečekanému výsledku nenasvědčoval. Bayern vyrukoval s mohutnou ofenzivou a mezi záplavou střel se ujala hlavička Toniho v 26. minutě po rohovém kopu Schweinsteigera. Italský ostrostřelec si připsal osmou trefu v soutěži.

Přestože hlavní adept na zisk vítězné trofeje vyslal na branku hostů úctyhodných 24 střel, pojede za týden do Španělska hodně nervózní. Mnichovský celek se až příliš zatáhl, a když ho neprobralo ani varování střídající Manua, který napálil šest minut před koncem brankovou konstrukci, šokoval v poslední minutě bavorskou arénu "žolík" Contra.

Fiorentina se s Eindhovenem pustila do taktické bitvy, oba celky se zaměřily hlavně na precizní defenzivu. K nejlepším hráčům patřil Ujfaluši, který se vedle spolehlivé obranné práce tlačil i do útoku. Po půlhodině byl dokonce blízko gólu, ale v největší šanci úvodního dějství jeho střelu vytěsnil hostující Gomes.

Domácí se dočkali až chvíli po příchodu z kabin: dlouhý nákop domácího gólmana prodloužil Pazzini k Mutuovi a ten se štěstím protlačil balon do sítě. Hosté vzápětí vystřídali zraněného brankáře Gomese a brzy se radovali z vyrovnání. Za obranu si zaběhl Koevermans a nekompromisně propálil Freye. Fiorentina v závěru mocně tlačila, ale PSV už cennou remízu 1:1 s vypětím sil ubránil.

Nerozhodně skončil také zápas mezi Glasgow Rangers a lisabonským Sportingem. Celek z portugalské metropole kontroloval většinu utkání a jeho sen na zopakování finálové účasti z roku 2005 má stále reálné obrysy.
Odvety jsou na programu za týden.

Výsledky:
Bayer Leverkusen - Zenit Petrohrad 1:4 (1:1)
Branky: 33. Kiessling - 20. Aršavin, 52. Pogrebňak, 61. Anjukov, 64. Denisov. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Diváci: 19.500.

Bayern Mnichov - Getafe 1:1 (1:0)

Branky: 26. Toni - 90. Contra. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 62.000.

Fiorentina - PSV Eindhoven 1:1 (0:0)
Branky: 56. Mutu - 63. Koevermans. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Diváci: 34.317.

Glasgow Rangers - Sporting Lisabon 0:0

Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 48.923.