pracedoma2.jpgProjekt realizovaný v Plzeňském kraji s názvem "Šance pro teleworking" chce nejen celorepublikově zvýšit podporu práce z domova za využití informačních technologií, zároveň se snaží vyzdvihovat a prohlubovat kvality potenciálních "teleworkerů" starších 50 let a kromě práce jim zprostředkovává také odborné konzultace nebo jazykové kurzy zaměřené na jednotlivé profesní oblasti. Seznámit s projektem a jeho praktickými dopady se mohli účastníci březnové konference Věk jako příležitost - Využijme potenciál zaměstnanců 50+, kterou v Plzni zorganizovala vzdělávací společnost Expertis Praha. Téma teleworkingu korespondovalo s náplní celé konference zaměřené na situaci zaměstnanců 50+ v tomto regionu, a stalo se tak další inspirací pro zaměstnavatele, kteří dosud možná nevěděli, jakými způsoby využít potenciál starších zájemců o práci.

Co je podstatou teleworkingu?
Teleworking neboli práce z domova je výkon zaměstnání na dálku založený na využití výpočetní a mobilní technologie. Základní podmínkou tedy je, aby zájemci o tento systém práce měli k dispozici dostatečné technické zázemí - počítač s internetovým připojením, který jim umožní přístup k veřejným webovým stránkám a do emailové schránky, dále telefon nebo mobil, aby měl zaměstnavatel záruku komunikace se svým zaměstnancem. Co se týče pracovní náplně, do okruhu teleworkingu můžeme zařadit činnosti jako je práce s texty, daty či grafikou. Práce na dálku tak nabízí nejčastěji překladatelské aktivity, korektury a redakční práce, úpravy elektronického obsahu, vyhodnocování dotazníků nebo různé analytické práce.
Vedle dostatečného technického vybavení nemůže práce na dálku fungovat bez dalších důležitých faktorů. Těmi jsou mimo jiné schopnost zaměstnavatele i zaměstnance pracovat externě, samostatnost při ovládání počítače a programů, ale i osobní vlastnosti teleworkera, jako je spolehlivost, zkušenost či pevná vůle. Jakkoliv se podmínky mohou zdát banální, řada lidí si podobný systém práce nedokáže představit. Překážky spatřují především v odtržení od kolektivu a v hrozbě odcizení se ostatním kolegům. Mnozí mohou mít navíc problém najít správné rozložení pracovní doby.
Ve společnosti jsou ale i tací, kteří jsou pro práci na dálku naprosto vhodní - její výhody vidí zejména v tom, že nejsou svázáni pevnou pracovní dobou, pracují ve známém a příjemném prostředí a nemusí řešit případné spory s kolegy či přílišný ruch na pracovišti. Mezi ně patří i lidé ve věku 50+ , kteří jsou jednou z cílových skupin projektu. "Tento typ práce je vhodný také pro ženy na mateřské dovolené, ženy do 45 let, studenty nebo absolventy," uvádějí realizátoři projektu z Plzeňského kraje.

Proč teleworker 50 +?
Základní myšlenkou teleworkingu je to, že pracovní dobu a tempo práce si pracovník stanovuje sám a výchozí je tak pro něj pouze stanovený termín pro dodání úkolu zaměstnavateli. Pro takový systém práce jsou bezesporu vhodní lidé, kteří již mají jisté pracovní, respektive zaměstnanecké zkušenosti a znají dobře svůj denní rytmus i pracovní výkonnost. Teleworker starší 50 let je proto pro zaměstnavatele zárukou spolehlivosti hned z několika důvodů: bývá samostatnější a loajálnější, je zvyklý pracovat a zároveň má menší tendenci zneužívat nekontrolovanou pracovní dobu, kterou si upravuje v závislosti na svém životním stylu.
Výhody práce z domova navíc proudí i opačným směrem - od zaměstnavatele k zaměstnanci. Starší lidé totiž mají možnost například vyřešit komplikovanou domácí situaci, kdy se musejí starat o nemocného člena rodiny, nebo jsou sami zdravotně či jakkoliv jinak handicapovaní, což jim brání v pravidelném docházení či dojíždění do zaměstnání. Prosazení teleworkingu je zároveň řešením pro zaměstnavatele, který je postaven před nelehký úkol, jako je rušení některých míst z důvodu vysokých nákladů na pracovní místo. Jedinou nutností v takové situaci je, aby se postaral o řádné proškolení managementu a připravil ho na práci se zaměstnanci na dálku. Jak poznamenávají organizátoři projektu, ve chvíli, kdy dojde k naplnění veškerých podmínek a požadavků ze strany zaměstnavatele a zaměstnance, může se práce formou teleworkingu stát opravdu příjemnou a efektivní. Dokládají to i reakce lidí, kteří mají s podobným systémem pracování zkušenosti, nebo své zaměstnání vykonávají výhradně z domova. "Jako internetový redaktor musím vyzdvihnout příjemnost teleworkingu. Devadesát procent mé práce se odehrává doma. Je velmi pohodlné si doma uvařit čaj, kouknout z okna a začít psát...teleworking má velkou budoucnost hlavně ve svobodných povoláních, kontakt se zaměstnavatelem a zaměstnancem je nicméně také důležitý," shrnul například své pocity z práce z domova šéfredaktor nejmenovaného internetového serveru.

Kde se vzal teleworking?
Kolébkou teleworkingu jsou Spojené státy, což souvisí s dobrou IT sítí a vybaveností domácností počítači a další nezbytnou technikou. Pokud jde o Evropu, z USA se práce na dálku rozšířila nejprve do Skandinávských zemí - to lze naopak připisovat menší hustotě obyvatelstva a menšímu počtu větších center, kde by se soustředily firmy, úřady a podniky. K nárůstu teleworkerů nicméně dochází v celé Evropské unii, zatímco v roce 1997 využívalo tento způsob práce pouhých 1,5 procent všech pracovních sil, dnes se k teleworkingu hlásí 6 procent práceschopného obyvatelstva. Dvě třetiny z nich přitom pracuje na dálku pravidelně. Dodnes platí, že nejvyšší procento pracovníků na dálku hlásí severské země Švédsko a Finsko, dále Velká Británie a Dánsko, kde dává teleworkingu přednost až 20 procent potenciálních pracovníků. V závěsu jsou naopak i tak vyspělé evropské země, jako je Francie a Itálie a výhody teleworkingu také teprve poznává střední Evropa včetně České republiky.

Teleworking v našich podmínkách
Povědomí o práci na dálku se v českých podmínkách snaží zvýšit již zmíněný projekt Šance pro teleworking. Jeho partneři podnikli ještě před jeho realizací analýzu zprostředkovatelů práce
v Plzeňském kraji s cílem zjistit šance i překážky u zaměstnavatelů především v tomto regionu. Výzkum jednak jasně potvrdil, že uchazeči na tuzemském trhu práce mají dostatečnou kvalifikaci a vzdělání, aby mohli vykonávat práci z domu prostřednictvím nových technologií, a zároveň znovu poukázal na to, že jde o nový způsob uspokojování uchazečů o práci i co se týče skupin, které mají mnohdy na trh práce omezený přístup.
Realizátoři projektu navíc potvrdili, že analýza se dá vztáhnout i k celorepublikovému trhu práce. Z toho plyne, že šance pro potenciální teleworkery jsou tak prakticky stejné po celé České republice. Jak bylo zmíněno na konferenci Věk jako příležitost, změna přístupu k teleworkingu nyní závisí především na zaměstnavatelích, kteří jsou k práci na dálku zatím spíše skeptičtí. Podle jedné z organizátorek projektu, Jany Brabcové, je jen otázkou času, kdy si firmy uvědomí výhody práce na dálku.

Lucie Hrdličková, Třetí kariéra

Projekt Šance pro teleworking realizovala společnost Grafia s. r. o. ve spolupráci s firmou LANGMaster a byl financován z Evropských strukturálních fondů. Kromě teleworkingu je jeho hlavní náplní vyškolení nezaměstnaných a znevýhodněných skupin na pracovním trhu v používání PC, a to primárně v Plzeňském kraji. Podle organizátorů projektu bylo mezi přihlášenými 40 procent zájemců ve věku 50+, mezi nimi přitom převažovaly ženy. Projekt představila v Plzni na březnové regionální konferenci "Věk jako příležitost - Využijme potenciál zaměstnanců 50+" ředitelka a jednatelka Grafia s. r. o. Jana Brabcová. Více informací je k dispozici na www.teleworking.cz, případně www.grafia.cz.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist