Podle Jégla je zarážející, že smlouvu podobného významu ve své době neratifikoval parlament, šlo pouze o dohodu dvou ministrů, a obsah dodnes není veřejně dostupný.

Čtěte více

Dnes se všude hovoří o radaru, což je jedno monitorovací zařízení. O přímém umístění atomových zbraní na území Československa se ale přitom nevědělo prakticky nic, ani to neratifikoval parlament, říká Jégl.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jirka P.
Máte nějaké informace o skladu raket středného doletu u Bíliny vrámci depotu Javor? byly tam jen střely, případně kde se nacházel sklad ostrých hlavic?
Bílina byla v Československu jednou z lokalit pro sovětské rakety, které byly schopny nést jaderné hlavice. Další "jaderné" sklady byly v Bělé pod Bezdězem a Míšově. Kromě střel tam nejspíš byly i jaderné hlavice. Rusové to ale dosud odmítají potvrdit.
Pavel Jégl
Midnightwalker
Jaký byl energetický ekvivalent (kT TNT) u těch nejsilnějších hlavic na našem území? Kde byly umístěny? Byly zde i nějaké biologické/bakteriální ZHN?
Tuto otázku by mohli zodpovědět jen ruští raketoví generálové, kteří u raketových zbraní v Česku byli nebo historici, kdyby měli přístup do ruského archivu. Češi se do ruských raketových objektů v Československu dostat nemohli.
Pavel Jégl
Gorgor
Máme věřit komunistickému generálovi? Existují podle vašich poznatků jasné důkazy, že tomu tak bylo - tedy že jaderné zbraně tady byly? díky za odpověď
Myslím, že se mu v tomto případě věřit dá. Proč by tady jinak od roku 68 byla zařízení, která skladování jaderných zbraní umožňovala? Jasným důkazem ale jeho tvrzení pochopitelně není. Ten by mohly poskytnout jen ruské archivy. Ke svým jaderným hlavicím, byť byly na území Československa, Sověti českou generalitu nepouštěli. Mohli se ale českým "gumákům" svěřit při stakanu vodky.
Pavel Jégl
Novák
Kdo povolil tehdejšímu SSSR, aby tady skladoval jaderné zbraně? Potřeboval vůbec takový slouhlas? Formálně asi ano - ale není to tudíž opět věc, kterou by měly současné soudy posuzovat jako velezradu?
Byly to vlády komunistického Československa, které otevřely hranice státu pro sovětské jaderné zbraně. Pod smlouvami, které umožňují skladování jaderné munice v Československu a její nasazení ve válce jsou podepsáni tito lidé: prezidenti Novotný a Husák, ministři národní obrany Lomský a Václavík - a možná i další. Nejsem si jistý, zda se jejich postup dá klasifikovat jako velezrada. Minimálně však tito politici porušili tehdejší ústavu, která uváděla, že smlouvy týkající se bezpečnosti země musí projednat parlament. To se nestalo.
Pavel Jégl
Kára
Myslíte, že jednou vznikne parlamentní vyšetřovací komise, která vyšetří, kdo zavinil přítomnost amerického radaru v Brdech?
Radar v Brdech bude schvalovat parlament. A to je v souladu s ústavou. Proč by parlament měl vyšetřovat své rozhodnutí - pokud tedy radar schválí? To by byla úplná cimrmanovština (Kdo zavinil, že náčelník vydal chybné rozhodnutí?)
Pavel Jégl
Gingi
Myslí to Vacek vážně? Opravdu je přesvědčen, že by Sověti dali své jaderné zbraně do rukou československých vojáků? To se mi nezdá....
Sověti měli v Československu své raketové jednotky. Takže jaderné zbraně, pokud by je chtěli použít, by v případě války nemuseli nikomu předávat.
Pavel Jégl
Drtina
Máte nějaké poznatky o tom, v jaké stavu byly jaderné zbraně na území tehdejšího Československa? V pohotovostním? V bojovém? Byli jsme jen sklad? Kdo například mohl rozhodnout o jejich použití - nejspíš lidé v Moskvě?
V jakém režimu se v určitém čase rakety nacházely - to bychom se mohli dozvědět jen z archivů ruského generálního štábu. Je zjevné, že o použití raket mohlo rozhodnout jen sovětské velení. Už jen dodávky raket byly čistě v sovětské režii a raketové základny byly jen pod sovětskou kontrolou.
Pavel Jégl
Andrew
Neplánovalo se pro uskladnění atomových zbraní v objektech předválečného čs.opevnění?
Patrně nikoli. Tyto objekty by se musely přestavět, což by bylo velmi náročné.
Pavel Jégl
občan
Dobrý den.Je technicky možné,aby se na rakety které chtějí dát USA do Polska dali našroubovat hlavice jaderné? Pokud ano,myslíte si že se to Poláci vůbec kdy dozví?
Technicky možné je ledacos. Ale americké "protirakety" jsou konstruovány tak, aby letící střely ničily svou kinetickou energií, nikoli výbuchem a radioaktivitou.
Pavel Jégl
Dr.Voštěp
U nás chtějí dát USA svou základnu do Brd a taky se českých obyvatel na nic neptají.Prostě si jí tam dají,i když s tím drtivá většina Čechů nesouhlasí.Ta slavná "ratifikace v parlamentu" bude pochopitelně jen předem zaplacená fraška.
Je to váš názor na demokracii. Ale pro srovnání: O ruských raketách s jadernými hlavicemi v Československu tehdejší Federální shromáždění vůbec nerozhodovalo. Rusové je sem dovezli na základě ministerských smluv. A víte, jak československá armáda ruské raketové útvary v Čechách evidovala? Jako spojovací kabelové útvary.
Pavel Jégl
Ben
Vzhledem k tomu ,že většina obyvatelstva tady nechce ani základnu Americkou je dnes situace značně obdobná.Vláda jí přes odpor vlastních občanů stále prosazuje.Co myslíte,podaří se někdy pány Husáky,Bilaky,Vondry a Bursíky postavit před soud za velezradu?
S vaším rovnítkem mezi těmito politiky nesouhlasím. Pokud bychom měli uvažovat o velezradě, pak se bavme o Husákovi a Bilakovi.
Pavel Jégl
Petr N,
Zdravím, Měl jsem možnost osobně poznat na Ukrajině člověka, který byl velitelem skladu atomových pum v Milovickém vojenském prostoru. Rád bych se zeptal, zda-li se na rozhodování o nakládání s těmito zbraněmi podíleli pouze sovětští velitelé, nebo měli slovo i Češi? Děkuji za Vaši odpověď.
Byla to zjevně jen věc Sovětů.
Pavel Jégl
Ladislav Čumba
Dobrý den! Kolik z československých představitelů o umístnění jaderných zbraní věděl a kdo to byl? Zjistily se od ukončení činnosti vaší parlamentní komise nějaké nové prokozatelné důkazy, žde zde byly skutečně deponovány? Děkuji.
Prokazatelné důkazy dosud nejsou. Pokud jaderná hlavice nevybuchne, tak radioaktivitu nenaměříte. A Rusové odmítají smlouvy i své archivy odtajnit. O tom, kdo z politiků či generálů s určitostí věděl, že Sověti tady mají jaderné hlavice, je možné se jen dohadovat.
Pavel Jégl
Josef
Proč o tom hovoříte zrovna dnes a co jste udělal, aby jste jim v umístění v ČSFR zabránil? Myslím, že každému průměrně inteligentnímu člověku musí být zcela jasné, že tato informace je účelová a pravděpodobně nepravdivá.
Těžko jsem mohl v roce 69 zabránit rozmístění jaderných zbraní. Jako žák čtvrté třídy ZDŠ jsem neměl dostatek informací ani potřebný vliv.
Pavel Jégl
Barry
Dobrý den, co konkrétně Vás přesvědčilo, že v ČSR byly jaderné zbraně umístěny?
Byly tady pro tyto zbraně sklady - a také smlouvy, které rozmístění umožňovaly. Sovětská vojenská doktrina navíc kladla na jaderné zbraně velký důraz. Počítala s nimi na evropském bojišti.
Pavel Jégl
Cuc
Sloužil jsem u taktického raketového dělostřelectva armády ČR. Vím kde byly sklady atomových hlavic, byl jsem i školen na jejich používání včetně časování a ohřevů. Takže kdo říká, že tu hlavice nebyly, lže. V případě útoku jsme školili vojáky, že obdrží hlavice do 12-15 minut na svém bojovém stanovišti. Z Ruska by to jistě nebylo.Jaký je váš názor?
Souhlasím.
Pavel Jégl
Vosák
Mám za to,že obdobné to bylo i na druhé straně.Buďme objektivní,bez výmluv. Taková tehdy byla doba a dnešní využití ke svému zviditelnění nemůže nic dobrého přinést.Chcete být zase poslancem?
Obdobné to nebylo. O raketách v NSR přece každý věděl. A to ještě před jeji rozmístěním Po poslancování už netoužím.
Pavel Jégl

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist