Podívejte se na profil čtyř špičkových manažerek a významných žen českého prostředí z různých profesních oblastí. Jsou důkazem toho, že kariéra v produktivním věku mnohdy teprve začíná.

Práce na vedoucím postu vyžaduje mnohé. Mezi jinými energii, trpělivost, komunikační dovednosti, ale i praxi a zkušenosti. Není pochyb o tom, že mladí úspěšní manažeři, kteří se vyhřívají na předních pozicích žebříčků vyhlašovaných anket, většinou tato kritéria splňují. Silně jim však konkurují jejich starší kolegové. Jak totiž dokazují výzkumy, ale i běžná praxe, manažeři v produktivním věku mnohdy nabízejí zaměstnavateli energie, výdrže a zkušeností mnohem více. Ani dnešní doba proto nebrání padesátníkům v kariérním rozletu.
O takové realitě svědčí novinky ze světa kariéry, personalistiky i businessu. Jen za letošní rok přibyla například mezi úspěšné podnikatele a nové ředitele firem více než desítka lidí, jejichž věk se pohybuje kolem padesátky. Čím dál tím častěji jsou navíc mezi nimi ženy, a to i v oborech, které se ještě nedávno považovaly za výhradně mužské.

IT management

machova_ilona__48x48_.jpgTakový je případ současné ředitelky strategického rozvoje společnost ICZ, která patří mezi významné české dodavatele integrovaných softwarových a síťových řešení. Ilona Machová byla jmenována do funkce letos na jaře ve svých necelých 50 letech. Teď na ní leží velká zodpovědnost, ve funkci finanční a správní ředitelky má na starost nejen řízení oddělení ekonomiky, ale i vedení interních procesů, správu majetku nebo controlling interního auditu. Tomu, že úspěšná manažerka, která se ve svém současném zaměstnání pohybuje mezi mužskou většinou, zřejmě plánuje další kariérní posun, nasvědčuje její dosavadní pracovní mobilita. Machová působila dříve mimo jiné jako ředitelka odboru interního auditu skupiny Skanska a ekonomicko-správní ředitelka Divize Project Development. Vedle práce vede manažerka veskrze aktivní život, ráda cestuje a zahrádkaří a má zálibu v rockové hudbě.

Bankovnictví

dolanska_vlasta__48x48_.jpgDominantní pozici ve spíše mužském oboru si ve svých 51 letech vydobyla také Vlasta Dolanská, která zastává funkci výkonné ředitelky Poštovní spořitelny. Milovnice psů původem z Jihočeského kraje se od roku 1979, kdy začala působit v bankovním sektoru, probojovala až k titulu nejvýše postavené ženy v českém bankovnictví. Ani pro ní podle jejích slov touto vysokou funkcí nekončí kariéra. "Práci v bance je možné přirovnat k nekonečnému příběhu. Pořád je totiž co vylepšovat a zdokonalovat, a tak mám před sebou stále nové výzvy. Bez nich by mě má práce ale vlastně ani nebavila,“ popisuje Vlasta Dolanská. Do jejího týmu spadá 800 lidí, což vyžaduje dokonalé manažerské a komunikační dovednosti. Jak říká, vzhledem k převaze mužů v jejím okolí (Dolanská má také dva syny) se naučila i v práci využívat mužskou "ješitnost“ a dravost.

Advokacie

papirnik_vladimira__48x48_.jpgPodobně jako předchozí dvě manažerky je v nejprogresivnější fázi své kariéry vystudovaná právnička z Chicaga Vladimira Papirnik (51). Řídící partnerka advokátní společnosti Squire, Sanders & Dempsey patří v současnosti mezi nejvýše postavené ženy v tuzemské advokátní branži. Její kancelář se stará o významné klienty jako je Česká exportní banka nebo ČSOB, radila také japonské Toyotě při zakládání továrny v Kolíně. Úspěšné vedení se podle Vladimiry Papirnik odvíjí od správné mezilidské komunikace a "humánního“ přístupu k zaměstnancům. Za své počínání v advokátní branži byla letos Čechoameričanka dokonce doporučena se svoji právnickou firmou do světového žebříčku nejlepších manažerů a advokátních kanceláří Chambers Global.

Politika a poradenství

haskov__eliska__48x48_.jpgTak trochu patronkou těchto úspěšných starších žen by se mohla stát Čechoameričanka Eliška Hašková Coolidge. Té se podařilo překročit vysoký kariérní práh hned na nadnárodní úrovni, což je pochopitelně dané i její emigrací do Spojených států a pozdějším návratem do Čech. Někdejší kandidátka do senátu a držitelka ocenění "Významná česká žena ve světě“ pracovala pro pět amerických prezidentů: J. F. Kennedyho, Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Geralda Forda a Jimmyho Cartera. V Čechách se nyní věnuje kromě charitativní činnosti také vedení kurzů etikety a imagemakingu pro diplomaty, politiky a firmy. Tím však aktivity více než šedesátileté ženy nekončí. Eliška Hašková je zároveň členkou řady organizací, například Americké obchodní komory. Prostřednictvím své agentury Coolidge Consulting Services navíc napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA a poskytuje poradenství v otázkách personalistiky, public relations.
Výčet aktivit a úspěchů Elišky Haškové svědčí o tom, že pracovní a jiné příležitosti se člověku otvírají v jakémkoliv věku bez ohledu na počet odžitých let. Důležitý je především životní postoj jedince. V případě Elišky Haškové je to podle řady lidí skromnost a lidskost, na kterých si zakládají i předchozí zmíněné ženy, za nimiž stojí " kus práce“. "Je málo lidí, kteří dosáhnou velkého úspěchu a zůstanou skromnými a lidskými. Paní Eliška rozhodně patří mezi ty, kteří o svůj úspěch tvrdě bojovali, nedostali nic zadarmo, a tak si umí vážit práce, lidí a s pokorou umí přijímat slávu a úspěch,“ prohlásili mimo jiné o známé Čechoameričance, která teď podobnému přístupu k životu učí i další české ženy a muže každého věku.

Lucie Hrdličková, Třetí kariéra