Nedělní Velká cena Británie seriálu MS formule 1 je velkou výzvou pro Lewise Hamiltona. Pilotovi McLarenu patří čtvrtá pozice v průběžném hodnocení šampionátu, ale ztrácí jen 10 bodů na vedoucího Brazilce Felipeho Massu z Ferrari.

V ochozech bude čtvrt milionu diváků

Třiadvacetiletý Hamilton, loňský nováček a vicemistr světa, chce na domácí půdě napravit předchozí dva starty bez bodu a vrátit se do hry o titul. V závodu ho požene vpřed vyprodané hlediště, během celého víkendu má na okruh v Silverstonu zavítat celkem 240 000 fanoušků.

O pět bodů víc než Hamilton má jeho stájový kolega a mistr světa Fin Kimi Räikkönen, o další tři body před Britem je Polák Robert Kubica ze stáje BMW-Sauber. Hamilton si z manka v šampionátu velkou hlavu nedělá. "Kimi měl loni dva závody před koncem ztrátu 17 bodů a také vyhrál," připomněl závěr sezony, v němž přišel o titul o jediný bod. Loni se Hamilton ve své první sezoně ve formuli dostal v Silverstonu na pole position a závod dokončil jako třetí.

Z Britů naposledy triumfoval Coulthard

Posledním Britem, který vyhrál v Silverstonu, byl David Coulthard, jenž v roce 2000 jezdil právě v McLarenu. V Británii se však více daří vozům Ferrari, které tu vyhrály i první závod v roce 1951. Loni triumfoval Räikkönen. Italská stáj díky Massovi opanovala předchozí Grand Prix ve Francii, i proto jsou rudé monoposty favority. Z posledních osmi závodů vyhrály pětkrát.

Jezdce čeká jeden z nejrychlejších okruhů v celém seriálu mistrovství světa. Sedmnáct zatáček v Silverstonu se dá projíždět v rychlostech až kolem 200 km/h.

"Minulý týden jsme tu úspěšně testovali a myslím, že máme vozy velmi dobře připravené," řekl šéf stáje Ferarri, která bude v Británii hájit vedení v šampionátu. Rudá stáj vládne Poháru konstruktérů, mezi jednotlivci vládne její jezdec Felipe Massa.

Massa havaroval, přesto byl v tréninku nejrychlejší

První trénink v Silverstone se nejlépe povedl Brazilci Felipe Massovi. Během jednoho z kol sice vyjel z trati a narazil do zdi, ale při nehodě neutrpěl žádné zranění a dokonce si udržel i nejrychlejší čas z celého startovního pole.

Brazilec, jenž vede šampionát o dva body před Polákem Robertem Kubicou, dostal smyk na zbytcích oleje. Massovo ferrari se roztočilo a zastavilo se o bezpečnostní bariéru. Zadní část formule byla úplně zničena. Massa z vozu vystoupil po několika minutách, trénink musel být na chvíli přerušen.

Výsledky:
1. trénink: 1. Massa (Braz./Ferrari) 1:19,575, 2. Kovalainen (Fin./McLaren) 1:19,587, 3. Hamilton (Brit./McLaren) 1:19,623, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:19,948, 5. Kubica (Pol./BMW Sauber) 1:20,367, 6. Alonso (Šp./Renault) 1:20,436.