Jako zaměstnanec máte právo na výplatu mzdy sjednanou ve Vaší pracovní smlouvě nebo stanovenou vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem, který vám byl předložen při nástupu do práce. Mzda může být také sjednána v kolektivní smlouvě. Pokud jste neobdržela žádné písemné vyjádření Vaší mzdy, máte právo se takového určení dožadovat.

Co do výše mzdy, zaměstnavatel musí vyplácet alespoň minimální mzdu. Minimální limity sazeb mzdy stanovuje vláda nařízením. Základní sazba minimální mzdy uvedená zákoníkem práce je 7.955 Kč, resp. 48,10 Kč za hodinu. Ovšem z Vašeho dotazu není patrné Vaše pracovní zařazení, aby bylo možno blíže určit minimální mzdu, která se vztahuje na Vaši pracovní pozici.

Částka skutečně vyplacené mzdy za daný měsíc je určena také počtem odpracovaných hodin, resp. dobou, za kterou náleží náhrada mzdy (prostoje v práci, dovolená, apod.). Čím je doba, za kterou se mzda poskytuje, kratší, tím může být pochopitelně i vyplacená částka nižší. Dále je možno mzdu postihnout z důvodu exekuce srážkami ze mzdy nebo na základě dohody o srážkách ze mzdy se zaměstnavatelem. Pokud Vaše skutečně vyplacená mzda nedosahuje ani životního minima, které je nutné zachovat i při výkonu exekuce, nebo pokud proti vám ani žádná exekuce není vedena, a přitom jste vykonala práci za celý měsíc řádně, pak je možné, že zaměstnavatel porušuje právní předpis.

Doporučuji: požadujte po zaměstnavateli výplatní pásku, na které jsou všechny údaje o docházce a mzdě zapsány. Údaje si snadno zkontrolujete, zda odpovídají skutečnosti.

Pokud zvolíte individuální právní konzultaci, budete s sebou potřebovat vzít svou pracovní smlouvu, mzdový výměr nebo vnitřní předpis, kterým se mzda ve vaší organizaci stanovuje, jakékoliv dohody, které jste uzavřela s Vaším zaměstnavatelem, a kompletní informaci o výkonu vaší práce v daném měsíci.

Mgr. Šimona Mašková, Advokátní kancelář Mašek a spol.