Asi mne nikdy nepřestane udivovat, kolik informací o různých výzkumech, přelomových zjištěních a novinkách se na nás v poslední době valí. Zkuste si do internetového vyhledávače zadat „výzkum a vývoj“ a zjistíte, že se jimi dnes zabývá kde kdo. Mají však pro nás nějaký praktický přínos? Jako člověk z oboru vím, kolik energie, času, práce, nervů a v neposlední řadě peněz je potřeba k tomu, abyste mohli s projektem vůbec začít. Navíc výzkum na akademické půdě se liší od výzkumu komerčního, který nezačne, aniž byste ho nejdříve pečlivě představili a přesvědčivě odůvodnili očekávané výsledky. Faktorem vašeho úspěchu však není jen výše potřebné finanční investice, ale také inovativní myšlenka a možný přínos. Jak výzkum prospěje firmě či klientům? Je počátkem něčeho většího? Může projekt nastolit nový trend, anebo přispět k řešení např. sociálních problémů?
Nabízím příklad: napadlo by vás třeba, že počítač, na kterém denně pracujete, může mít něco společného s rýží? Vypadá to docela nepravděpodobně, ale další řádky napoví. S ohledem na rostoucí obavy z globálních potravinových krizí spustili vědci IBM a Univerzity Washington nový program zaměřený na vývoj odolnějších druhů rýže, které by plodily bohatší a výživnější úrodu. Určitě si teď říkáte: „Prima, ale co s tím má společného můj počítač?“
Ten je zde zastoupen celosvětovým projektem World Community Grid, který sdružuje nevyužitou kapacitu zaregistrovaných počítačů. Vznikla tak největší distribuovaná výpočetní síť, ve které je již téměř milión počítačů z celého světa. Ty dokáží poskytnout takový výpočetní výkon (pro zasvěcené se jedná o stovky teraflopsů), díky kterému je možné dokončit tento projekt za méně než 2 roky, zatímco za standardních podmínek by zabral více než 200 let! S jeho pomocí tak budou moci výzkumníci určit, které odrůdy rýže by mohly přispět k produkci většího množství zrnek, odpuzování škůdců, odolnosti vůči chorobám a zadržování většího množství živin.
A super-rýže rozhodně není jediným oříškem, který World Community Grid pomáhá rozlousknout. Výpočet přesnějších klimatickým modelů pro Afriku či zkoumání původu rakoviny analýzou proteinů jsou další projekty, které z vašeho počítače mohou udělat výzkumníka.
Jan Kleindienst
Manažer výzkumné a vývojové laboratoře řečových technologií
Chief Technologist, IBM Česká republika
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist