blog-99slovPetr Šimůnek, šéfredaktor HN v rubrice 99 slov: Gruzie 2008 = Československo 1968?

Gruzii bychom měli jako Češi pomáhat. Diplomaticky, hospodářsky, lidsky. A ve čtvrtek si vzpomenout taky na Tbilisi, připít gruzínským brandy a bojkotovat vodku. A nezapomínat.

blog-michal-semin__48x48_.jpgMichal Semín, Institut sv. Josefa: Co mají společného válka na Kavkaze a zjevení Panny Marie ve Fatimě

Není snadné objektivně posoudit míru viny znepřátelených stran na rozpoutání kavkazského konfliktu. Soudě podle rychlých přesunů velkého množství vojenské techniky i vojáků se zdá, že obě strany se na válku cílevědomě připravovaly.

blog-čtenářůBlog čtenářů HN, Jan Jindřich, student: Můžeme za Osetii?

Vyvrcholením byl přesun ruské 58. armády ke gruzínským hranicím, což bylo deklarováno jako cvičení. Přesto všechno jen málokdo čekal, že zejména Gruzie bude riskovat konfrontaci se svým mocným sousedem.

blog-ehl-martin-48.jpgMartin Ehl, vedoucí zahraničního zpravodajství HN: Revoluční polský krok v Gruzii

Rusko se chová jako velmoc z devatenáctého století, když posílá tanky na území suverénních států. Renomovaní západní komentátoři se shodují, že takové jednání prostě do 21. století nepatří.

blog-daniel-kvasnicka__48x48_.jpgDaniel Kvasnička, farář: Idítě damój!

Bylo mi v srpnu 1968 devět let. Byl jsem malým klukem, kterého vychovávali v touze po svobodě a právu. Od malička jsem slýchal příběhy, ve kterých vládlo milosrdenství a pravda, zlým a potměšilým nakonec, v zorném poli biblického času zakrátko, přišla odplata.

Adam Šoltys, student VŠE: Kosovo naruby, aneb jak se bojuje s ruskými tanky

Gruzie se stejně jako v poslední letech Srbsko snaží udržet svou územní celistvost, a to zdánlivě velmi nevybíravým způsobem, který ale rozhodně není nikterak neobvyklý ani ve vyspělých zemích. Například Britové nezacházeli s odbojnými Iry zrovna v rukavičkách a kdo posoudí, zda si to příznivci mírumilovné spolku IRA zasloužili či ne?

blog-miroslav-cvrcek__48x48_.jpgMiroslav Cvrček, student VŠE: Gruzie dnes a Československo 1968. Velmi falešná paralela

V den kulatého a smutného výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je největším světovým tématem konflikt Gruzie a Ruska. Zejména politici v těchto dvou událostech často a rádi vidí mnoho paralel. Ano, je srpen, stejně jako před 40 lety, jsou tu tanky, stejně jako tehdy, a jsou do toho zapletení Rusové. Stejně jako 21. srpna 1968. Ale co dál? Nerespektování suverenity jiných států máme v poslední době dost, tak proč zrovna 68?

blog-michal-semin__48x48_.jpgMichal Semín, Institut sv. Josefa: Rusko není Sovětský svaz

Když si tak pročítám komentáře českých intelektuálů a politiků, nacházejících paralelu mezi vpádem sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a současným konfliktem na Kavkaze, nemohu se zbavit dojmu, že se obtížně orientují v dnešní politické realitě. Ba co víc, že nerozumí ani událostem roku 1968.


Události na Kavkaze sledujeme na iHNed.cz také ve zprávách