Když si tak pročítám komentáře českých intelektuálů a politiků, nacházejících paralelu mezi vpádem sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a současným konfliktem na Kavkaze, nemohu se zbavit dojmu, že se obtížně orientují v dnešní politické realitě. Ba co víc, že nerozumí ani událostem roku 1968.  

Nejprve pár slov k srpnové invazi vojsk Varšavského paktu. Ano, na přepadení a okupaci Československa se ve velké míře podíleli ruští vojáci. Ruský národ byl nejmocnějším národem Sovětského svazu, a nese tedy největší míru odpovědnosti za spáchané zločiny a příkoří, způsobená okolním národům. Přesto bychom neměli zapomínat na to, že příčinou rozpínavosti SSSR nebyla snaha Ruska dobýt svět, ale mesianistická ideologie komunismu, jež byla Rusku implantována zvenčí. Komunismus se nezrodil v Rusku (většina bolševických vůdců byla židovského původu) a je to jen shoda historických okolností a určité rysy ruské národní povahy, jež z Rusů učinily mozkové centrum komunistické říše. Komunistická ideologie hraje v současné ruské společnosti jen zanedbatelnou roli. Daleko důležitější úlohu dnes hraje státem podporované národovectví a pravoslaví. Tím se také dnešní Rusko liší od Západu, kde je ohled na národ či náboženství ze strany státu téměř nulový. Mám k ruskému pravoslaví z řady důvodů kritický postoj, ale jedno mu upřít nemohu – v dnešním Rusku je hrází proti libertinismu, trůnícímu v západních demokraciích.

Invaze do Československa v roce 1968 byla vedena snahou po obnovení stability komunistického režimu, nikoli touhou Rusů po světovládě. Ostatně vojáci, kteří naši vlast před čtyřiceti lety obsazovali, pocházeli z mnoha národů tehdejšího SSSR, stejně jako sovětský komunismus nebyl dílem toliko ruských komunistů. Nekritickým stoupencům Gruzie bych připomněl alespoň dvě stěží přehlédnutelné postavy – Josifa Vissarionoviče Džugašviliho alias Stalina a Lavrentije Pavloviče Beriju…

Nepopírám, že Rusko jisté imperiální ambice má. Na sousedící státy chce mít vliv, a pokud jej ztrácí, často s ním ztrácí i ohledy. Snad jen ti nejzarytější rusofobové si však ještě nevšimli, že Rusko je v situaci, kdy se spíše brání, než aby aktivně expandovalo. Posuďte sami. Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, bylo Rusům slíbeno, že nedojde k rozšíření Severoatlantické smlouvy o státy bývalého komunistického tábora. Realita? Dnes jsou v NATO nejen země střední Evropy a Pobaltí, jež k západní Evropě kulturně a civilizačně patří, ale do NATO mají nakročeno i Gruzie a Ukrajina. Rusko stáhlo svoje vojáky z cizích území. Za doby panování cara Borise dalo rozkrást národní bohatství Ruska místním oligarchům, spjatým s početnou ekipou privatizačních poradců ze Západu a nadnárodních firem. Ruský vliv na dění ve světě se postupně vytrácel a ze světa, rozděleného v pax Americana a pax Sovietica, se stalo území, ve kterém dominovala již jen jediná mocnost – USA.

Z úst Johna Mc Caina, republikánského kandidáta na prezidentský úřad, na adresu Ruska před několika dny zaznělo, že není možné tolerovat, aby i ve 21. století jeden stát napadal státy jiné. Pokrytectví některých předáků USA a Západu patrně nezná mezí. Nebo jsme už zapomněli na oněch 78 dní, kdy letecké síly NATO bombardovaly Srbsko? A co invaze USA do Iráku? A neslyšeli jsme snad z úst téhož Mc Caina výzvu ke změně režimu v Iránu vojenskými prostředky? Je možné, že si Američané, mající svoje vojenské posádky ve 156 zemích světa, počínají ve válečných konfliktech ve světě méně brutálněji než Rusové v Gori, o to účinněji však ovlivňují osudy jednotlivých států, jak jsme tomu byli svědky v případě tzv. barevných revolucí v zemích bývalého Sovětského svazu.

Mám na rozdíl od Ruska v USA mnoho přátel. V Rusku jsem nikdy nebyl, v USA již mnohokrát a těším se na příští návštěvu. Nekritizuji americkou politiku z důvodu protiamerických předsudků, ale proto, že mám na svoje „spojence“ zvýšené mravní nároky. Chtějí-li USA umravňovat svět v duchu dnes převládající ideologie demokratického kapitalismu, liberálního pojetí lidských práv a humanitarismu, pak jim musíme měřit stejným metrem. Také není dost dobře hajitelné podporovat odštěpení Kosova a v případě vyhlášení nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie na Gruzii volat po principiální nedotknutelnosti územní integrity státu.

Bude-li Západ Rusko provokovat i nadále, bude to ke škodě nejen Ruska, ale nás všech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist