Elektrická energie nejenom slouží, ale také se velmi často stává příčinou smrtelných úrazů. Podobně jako oheň, může být elektrický proud zároveň dobrým sluhou, ale i velmi zlým pánem. Během posledního roku byla na zařízeních provozovaných společností ČEZ Distribuce, a.s. zaznamenána desítka  případů úmrtí vlivem zásahu elektrického proudu, ať už při přiblížení se nebo po přímém kontaktu s distribučním zařízením.

 

Nemalou skupinu zasažených proudem tvoří zloději, kteří ve snaze rychlého a snadného zisku hazardují se svými životy, kdy jim hrozí při zásahu elektrickým proudem smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky. Riskují smrt, připraví stovky domácností o dodávku elektrického proudu a způsobují škody na zařízení a následné ekologické havárie, které se vyčíslují od půl milionu výše - to vše pro pár tisíc korun. Příkladem jsou poslední případy krádeží měděných vodičů vedení vysokého napětí, při kterých způsobili zloději společnosti ČEZ Distribuce, a.s. během jednoho týdne řádově statisícovou škodu. Druhá krádež elektrických vodičů v jediném týdnu, ke které došlo poblíž obce Sokoleč na Nymbursku, se stala jednomu ze zlodějů osudnou.

 

Poněkud menší skupinu tvoří mladiství, u kterých jsou důvodem kontaktu s vedením buď osobní problémy, nebo jistý způsob adrenalinového hazardu či předvádění se před kamarády. Příkladem budiž případ z nedávné minulosti, který se stal ve středních Čechách. Na trafostanici Kostomlaty Betonárka zahlédl 2.12.2007 při kontrole poruchy montér provozní správy neznámou osobu, visící z trafostanice. Na místo byli povoláni příslušníci hasičského záchranného sboru a Policie ČR. Při vyprošťování osoby bylo zřejmé, že došlo k průchodu elektrického proudu tělem postiženého v oblasti dolních končetin, což zapříčinilo smrt. Vyšetřování Policie ČR prokázalo, že se jednalo o chlapce s datem narození 1990, který spáchal sebevraždu z nešťastné lásky po rozchodu s přítelkyní.

 

Sázky - testování odvahy vlastní i zachránců

 

Další případ, tentokráte se šťastnějším koncem se stal ve východních Čechách, kde parta mladých nezletilců testovala svojí odvahu na stožáru vysokého napětí. Pouze díky štěstí a nasazení záchranářů neutrpěla mladá dívka po zásahu elektrickým proudem a následném pádu z desetimetrové výšky smrtelné zranění. Jednalo se o čtrnáctiletou dívku, která se při výstupu na vrchol mřížového stožáru přiblížila na přeskokovou vzdálenost a elektrický výboj ji zasáhl přímo do hlavy. Dívka zůstala v bezvědomí zaklíněna ve spojnici ramen stožáru. Při následném snášení ze stožáru přišla dívka k vědomí. V nekontrolované panice záchranáři vyklouzla z náručí a začala padat k zemi. Druhý přivolaný zachránce ji naštěstí dokázal zachytit do náručí. Díky pohotovému zásahu přivolaných dívka utrpěla pouze zlomeninu horní končetiny.

 

Obdobný případ se stal dne 7.1.2007 v obci Třemošnice, kde došlo k pádu nezletilé dívky ze sloupu vedení vysokého napětí. Dívka vylezla na sloup vedení, ze kterého skočila z výšky pěti metrů. Utrpěla četné zlomeniny, avšak byla stále při vědomí, a sama si dokázala mobilním telefonem přivolat lékařskou pomoc. Po prvním ošetření byla odvezena do nemocnice. Následně Policie ČR zjistila, že se jednalo o sázku dívky s přítelem, z jaké výšky sloupu je schopna skočit.

 

K dalšímu případu předvádění se došlo na střední škole v Albrechticích. Skupinka pěti žáků si hrála v areálu školy na schovávanou. Jeden z nich vyšplhal po konstrukci stožárové trafostanice k transformátoru do výšky šesti metrů a byl zasažen výbojem vysokého napětí. Ten ho odmrštil, následoval pád z výšky šesti metrů na měkký trávník. Chlapec byl při vědomí a vykazoval známky šoku. Po poskytnutí odborné lékařské pomoci byl postižený žák hospitalizován na popáleninovém centru v Ostravě - Porubě. Utrpěl hluboké popáleniny na týlové zadní části těla.

   

Děti a osvěta

 

Další skupinou jsou úrazy elektrickým proudem malých dětí, kteří často doplácí na svojí přirozenou dětskou zvídavost. Jedná se zejména o úrazy horních končetin v důsledku dotyku s živými částmi pod napětím v násilně poškozených rozvodných zařízení, které jsou předmětem krádeží elektrické energie nebo vandalství. Toto se týká zejména odlehlých a problémových oblastí. Posledním příkladem jsou dva případy úrazu popálením dvou děvčátek (šest a dvanáct let) v západních a středních Čechách. V obou případech došlo k zásahu elektrickým proudem na prstech horních končetin při manipulaci v násilně otevřených a nezabezpečených hlavních domovních skříní distribučního rozvodu. Významný podíl na tomto stavu má i výchova jak v rodinách, tak i ve školách.

Martin Pavlíček, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ