Ze strany vašeho zaměstnavatele dochází jednoznačně k porušování pracovněprávních předpisů. Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil celou mzdu v termínu do 15ti dnů ode dne splatnosti mzdy, jste oprávněn okamžitě zrušit pracovní poměr (§ 56 ZP). V takovém případě vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku (§ 67 odst. 1 ZP). Dle popisu skutkového stavu se váš zaměstnavatel (píšete, že jím je "společnost“, tj. právnická osoba) dopouští též porušování zásady rovného zacházení se všemi zaměstnanci (zákaz diskriminace), když ostatním zaměstnancům mzdu řádně vyplácí, ale vám nikoliv (§ 16 ZP).
Jednání Vašeho zaměstnavatele současně naplňuje skutkovou podstatu správních deliktů na úseku rovného zacházení se zaměstnanci (dle § 11 zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práci, v platném znění) a na úseku odměňování zaměstnanců (§ 13 cit. zákona). Za takové jednání (které vám doporučuji ohlásit místně příslušnému inspektorátu práce, který následně provede kontrolu) může být zaměstnavateli uložena pokuta až do výše 400.000,- Kč (správní delikt na úseku rovného zacházení se zaměstnanci), resp. do výše 2.000.000,- Kč (správní delikt na úseku odměňování zaměstnanců).
Mgr. Ivo Štorek, advokátní koncipient, Mašek advokáti s.r.o.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist