Elektřina v zásuvce a ve spotřebiči je pro všechny už tak samozřejmá, že o ní ani vědomě neuvažujeme, stejně jako se nezamýšlíme nad pohybem vlastních nohou a rukou při chůzi na ulici. Proto i přes desítky zpráv, které vychází o energetice v nejrůznějších médiích každý den, nemáme vždy o elektřině a obecně o energetickém trhu správné a pravdivé informace. Průzkum provedený Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v květnu 2008 testoval znalosti Čechů o české energetice a společnosti ČEZ. Ukázalo se, že veřejnost podléhá řadě mýtů a stereotypů. Pojďme si společně posvítit hezky z blízka na mýtus zásadní – na cenu elektrické energie.

 

Mýtus 1. : česká elektřina je drahá, dražší, nejdražší???

 

45 % účastníků výše zmíněného výzkumu se domnívá, že elektřina je v ČR buď nejdražší nebo dražší než ve většině zemí středoevropského regionu. Z toho 12 % účastníků výzkumu se přiklání k názoru, že je úplně nejdražší a 33% že je dražší než ve většině ostatních států střední Evropy.

 

Jen pouhé 1 % (!) správně odpovědělo, že ve skutečnosti je ve srovnání se střední Evropou v České republice elektřina nejlevnější. Ve srovnání s ostatními středoevropskými státy je průměrná cena elektřiny pro domácnosti v ČR nejlevnější. Ceny elektřiny se řídí nabídkou a poptávkou na propojeném evropském trhu, rozdíl v cenách je způsoben nižšími náklady na distribuci, které jsou oproti ostatním státům v České Republice nižší. 

 

Bez zajímavosti nejsou ani představy veřejnosti o cenách elektřiny v dalších evropských zemích (kromě ČR ještě v Německu, Slovensku, Maďarsku, Rakousku, Polsku a Albánii). Podle průzkumu CVVM si jen 36 % lidí myslí, že z těchto 5 států je elektřina nejdražší v Německu, 64% účastníků průzkumu nesprávně uvedlo jiné země.

 

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti ve státech středoevropského regionu je nejvyšší v Německu. Elektřina je v ČR levnější než ostatních sousedních zemích, za což vděčíme i (prozatímnímu) relativně většímu dostatku zdrojů v porovnání například se Slovenskem nebo  Maďarskem.

 

 

Mýtus 2. : ČEZ nejdražší i v České republice?

 

Omlouvám se za omílání, ale ruku na srdce – přemýšlí všichni ti, kteří stisknou vypínač od žárovky, který dodavatel jim elektřinu dodává? Nebo si tak nějak v zajetí stereotypu se známými v hospodě zanadávají, že ta elektřina je „kvůli Čezu“ drahá? Skutečné rozdíly mezi cenami jednotlivých dodavatelů jsou oproti obecnému vnímání opět jiné.

 

Podle výzkumu agentury CVVM odpovědělo 69 % z 1066 dotazovaných s nějakým názorem, že nejdražším dodavatelem elektřiny je společnost ČEZ. Pouhých 18 % respondentů odpovědělo správně, že nejdražším dodavatelem je E.ON.

 

Tarify ČEZ při srovnání s nabídkami konkurenčních společností PRE a E.ON. vychází levněji pro více než 90 % všech zákazníků - odběratelů. ČEZ je ve všech případech levnější než E.ON. Při srovnání s nabídkami PRE je ČEZ levnější pro naprostou většinu domácností, které elektřinou svítí, používají ji k vaření a provozu běžných domácích spotřebičů. Existuje pouze jediná zákaznická skupina s tepelnými čerpadly a přímotopy – představuje necelých 9 % zákazníků PRE, které se většinou vyplatí využívat služeb PRE.

 

 

 

V dnešní době sbírají spotřebitelé informace o společnostech zejména prostřednictvím médií. Jak je tedy možné, že v době internetu a televizních a rádiových stanic, které se zabývají přinášením zpráv víceméně 24 hodin denně, existuje tak významný rozdíl mezi skutečností a vnímáním veřejnosti? Média nám jistě nedokáží diktovat, co si máme myslet, ale dokáží významným způsobem rozhodovat, jaké zprávy do svého mediálního prostoru zařadí. V takovém případě není asi divu, že se kolem cen elektřiny a obecně okolo společnosti ČEZ trvale tvoří tolik mýtů a polopravd.

 

Martin Pavlíček, manažer komunikace ČEZ

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist