Přijetí eura má vliv na marketing
Tato povinnost byla stanovena zákonem č. 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike. Toto opatření má však zásadní dopad i na některé marketingové aktivity.
Duálním zobrazováním se rozumí současné zobrazování cen zboží a služeb ve slovenských korunách a eurech, přičemž jejich přepočet musí být uskutečněn dle stanoveného konverzního kurzu a zákonem stanovených pravidel. V rámci duálního zobrazení se tedy uplatňuje zásada, že spotřebitel musí mít vždy k dispozici informaci o konverzním kurzu a informaci o ceně výrobku anebo služby současně v obou měnách.
Vedle zákona o zavedení eura upravuje podrobnosti duálního zobrazování pro oblast ochrany spotřebitelů vyhláška číslo 97/2008, která významným způsobem zasahuje také do oblasti spotřebitelských soutěží a reklamy - včetně těch, které pro slovenský trh zpracovávají české reklamní agentury. Povinnost duálního zobrazování cen obecně platí pro případy, kdy je ve vztahu ke spotřebiteli uváděna peněžní částka, cena nebo hodnota ve slovenských korunách, tedy zejména u:
- konečných cen zboží a služeb, hodnoty peněžních částek na účtech či fakturách, bankovních služeb, spotřebitelských úvěrů, výplat, sociálních dávek apod.;
- případů, kdy dochází k vystavení zboží;
- katalogů zboží a cenových nabídek zboží;
- reklamy.
Duální zobrazování a konverzní kurzObdobí duálního zobrazování cen platí od 8. 8. 2008 a skončí jeden rok po zavedení eura, tj. ke dni 31. 12. 2009. V rámci tohoto období jsou rozlišovány dvě měny: hlavní měna a informativní měna. Hlavní měnou bude v období od 8. 8. 2008 do 31. 12. 2008 slovenská koruna a od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009 euro. Informativní měnou pak v období od 8. 8. 2008 do 31. 12. 2008 euro a od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009 slovenská koruna.
Po celé období duálního zobrazování musí být hlavní měna konvertována podle stanoveného konverzního kurzu. Konverzní kurz byl stanovený Radou EU jako pevný neodvolatelný přepočítávací koeficient mezi eurem a slovenskou korunou na úrovni 1 EUR = 30,1260 SKK. Konverzní kurz musí být uváděn ve výše uvedeném formátu se šesti číslicemi, a to se zaokrouhlením na čtyři desetinná místa. Konverzní kurz nesmí být žádným způsobem zkracován, zaokrouhlován a ani nesmí být uváděn v inverzní podobě (1 SKK = 0,0XXX EUR)
Způsob duálního zobrazováníVyhláška stanoví i způsob duálního zobrazování: "Duální zobrazování cen, plateb a jiných hodnot se provádí takovým způsobem, který spotřebiteli umožní jasné a jednoznačné rozlišení cen uvedených v hlavní měně od cen uvedených v informativní měně."
Konkrétní způsob duálního zobrazování tedy není definován přesným popisem (např. stanovením nominální velikosti písma či jeho barvy), ale účelem, kterému toto zobrazení má sloužit. Způsob duálního zobrazování cen proto bude v jednotlivých případech nutné volit tak, aby se z duálně uváděných údajů dalo jednoduše rozlišit, který údaj je informativní a v které měně se očekává platba. V případě, že se prodávající rozhodne jednu z měn zvýraznit, ať již velikostí, barvou či tvarem písma, měla by být touto zvýrazněnou měnou měna hlavní. Zvýraznění informativní měny by totiž mohlo uvést spotřebitele v omyl.
A co propagační materiály?Zásadně platí, že na veškerých propagačních materiálech musí být uvedena nejenom hlavní a informativní měna, ale také konverzní kurz ve stanoveném formátu. Konverzní kurz se tedy musí uvádět na veškerých propagačních materiálech, bez ohledu na to, jakým způsobem jsou ke spotřebiteli distribuovány.
Povinnost zobrazit konverzní kurz se nevztahuje pouze na propagační materiály (POS materiály), které jsou umístěny přímo v provozovně a které nejsou určeny k distribuci spotřebiteli, a to ovšem za současného splnění podmínky, že prodávající splní povinnost jasného, srozumitelného, lehce přístupného a dobře čitelného zobrazení konverzního kurzu v rámci provozovny.
Pravidla zaokrouhlováníDůležitou součástí duálního zobrazování je přesné a správné zaokrouhlování. Příslušné právní předpisy na tuto skutečnost výslovně upozorňují a dá se předpokládat, že dodržování pravidel zaokrouhlování bude předmětem zvýšené kontroly ze strany orgánů státního dozoru.
V případě zaokrouhlování se finanční hodnoty vyjádřené ve slovenských korunách, které je potřeba přepočítat či zaplatit v eurech, přepočítají konverzním kurzem a zaokrouhlují na nejbližší eurocent podle standardních matematických pravidel.
Klára Trnková pracuje v KMVS, advokátní kancelář.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist