Fotbalisté Sparty Praha utrpěli v osmém kole první porážku v domácí soutěži a po prohře 0:3 v Liberci přišli o neporazitelnost i vedení v tabulce.

Na prvním místě je nahradila před derby Slavia. Dva góly vítězů dal Kerič, jednou skóroval Smetana. Sparťané nevstřelili branku už více než šest hodin, ve čtvrtek se to pokusí napravit v domácí odvetě prvního kola Poháru UEFA s Dinamem Záhřeb.

Obrana letenských "hořela" od začátku

Dlouhých 476 minut sparťanští fotbalisté v soutěžních zápasech neinkasovali, ale Liberec je rychle nachytal v nedbalkách. Už po 105 vteřinách zaváhala hostující obrana a po nepřehledné situaci Smetana vrátil míč před branku ke Keričovi, který z osmi metrů otevřel skóre. Zápas 1. ligy LIberec - Sparta

Hosté dostali těžký úder, ale chvíli se zdálo, že se z něj budou schopni rychle vzpamatovat. V osmé minutě sice Kozáčika ještě ohrozila Dočkalova rána, ale od té chvíle se valil na libereckou branku jeden útok za druhým.

Tomu měla napomáhat i ofenzivněji laděná sestava s dvěma klasickými útočníky.

Jenže sparťané jasně demonstrovali, proč jsou v poslední době s muškou na štíru - dvakrát sice nebezpečně pálil z velké vzdálenosti Matušovič, ale v obou případech se vyznamenal brankář Hauzr a nikdo z hostujících hráčů jím vyražené míče nedobíhal.

A když se už dostal Kulič za domácí obranu, jeho střela napříč brankou sice šla mimo Hauzrův dohled, ale současně mimo tyče.

V závěrečné desetiminutovce prvního poločasu začala sparťanská ofenziva umdlévat, aniž by svěřenci trenéra Lavičky měli jasnou brankovou příležitost.

Místo toho najednou začali převádět své kousky domácí fotbalisté - Dort svoje sólo na Kozáčika ještě proměnit nedokázal, ale Papoušek našel centrem přesně hlavu Smetany a Kučera vzdušný souboj s libereckým útočníkem prohrál.

Dvoubrankové vedení přineslo Slovanu ještě větší aktivitu a další možnost, kterou spálil Kerič, jenž nedokázal vrátit do branky Kozáčikem vyraženou jedovku Janů z hranice šestnáctky.

Spartě gól nepřineslo ani nasazení čtyř útočníků

Do sparťanské sestavy se dostal po pauze střídající Wilfried, letenskou hru oživil a nápor hostujících narůstal. V 52. minutě mohl Pražany dostat definitivně do kolen další vydařenou ranou Kerič, ale Kozáčik předvedl skvělý zákrok.

Pak se už hrálo především před libereckou brankou, ale domácí dostatečně zahustili střed hřiště a Sparta se dostávala k šanci velmi složitě.

Náznak možné cesty ukázala spolupráce Kuliče s Kiselem, jenže průnik záložníka středem obrany skončil nepřesným pokusem a sparťanské trápení nebralo konce. Zvlášť když Hauzr vychytal, co mohl, včetně Kiselovy rány ze 72. minuty.

To už ale bylo ze strany vicemistra všechno. Hosté se sice snažili, ale jejich současná schopnost prosadit se přes úporně bránícího soupeře je takřka nulová. Naopak domácí jim zasadili v 81. minutě po trefě Keriče definitivní mat.

Na jaře přišla Sparta v Liberci definitivně o mistrovský titul a další ligová prohra shodou okolností na stejném hřišti je připravila o vedoucí pozici v rozehrané soutěži.

1. Gambrinus liga - 8. kolo:

Slovan Liberec - Sparta Praha 3:0 (2:0)

Branky: 2. a 81. Kerič, 39. Smetana. Rozhodčí: Adam - Hojsík, Jiřík. ŽK: Kerič (Liberec). Diváci: 5805.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (65. Polák), Bílek, Dort, Dočkal - Smetana (61. Nezmar), Kerič (87. Blažek). Trenér: Škorpil.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kušnír (63. Došek), Hušek, Kisel, Matušovič (46. Wilfried) - Slepička, Kulič (82. Zeman). Trenér: Lavička.