On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:48
8:45

Dobrý den, milí čtenáři a příznivci dostihového sportu, zdravím vás z tiskového střediska Velké pardubické na nejslavnějším tuzemském závodišti. Pokusím se vám během dne, jak mi to dovolí povinnosti, průběžně zprostředkovat, co se tady děje zajímavého v jakémsi on-line blogu.

Pardubice jsou zatím stále zahaleny do husté mlhy, z tribuny sotva dohlédneme k Taxisu, legendární lesík není vidět vůbec. Podobné podmínky byly i včera, kdy nakonec na dostihy vykouklo slunce.

08:50
8:47
První zprávou tohoto dne je očekávaná skutečnost, že všech šestnáct startujících Velké pardubické prošlo ranní prohlídkou. Ta se tradičně odehrávala v paddocku od osmi hodin a každý startující kůň byl prohlédnut mezinárodním týmem veterinářů.
08:51
8:49
Miroslav Petráň, šéf Dostihového spolku: "Všichni koně vypadali skvěle, i na mě to zatím zanechalo největší dojem z veterinárních prohlídek, co pamatuji. Vůbec nebylo třeba být nervózní, i předvedení bylo naprosto správně. Pokud se mě ptáte na osobní názor, velmi se mi líbil Jung. A dobře vypadal také Klip."
08:54
8:52

Mimořádnou chválu vyslovil zúčastněným týmům i John Codner, hlavní veterinář britského závodiště Cheltenham, který je pravidelně členem veterinární komise při Velké pardubické: "Jezdím do Pardubic asi deset let a letošní veterinární prohlídka byla nejlepší, co pamatuji. Předvedení koně byli excelentní, žádné problémy jsme nezaznamenali ani u účastníků jako je Decent Fellow, kteří během sezony laborovali s nohou. Letos nemohu říci, kdo vypadal nejlépe - každý rok se dají vybrat dva, tři nejlépe vypadající koně, ale letos by jich bylo šest, sedm. Bude to i pro sázkaře mimořádně obtížné rozhodování. Co se týká Britů, třídově by měl být lepší Nadover, ale Ivoire de Beaulieu má zkušenost z Pardubic a minulou sezonu se dost zlepšil. Tak uvidíme."

08:59
8:58
Samozřejmě nelze čekat, že by současná mlha vytrvala do odpoledních hodin, s kolegy v novinářském středisku se ale mírně bavíme představou, jak by dnešek za takových okolností proběhl. Bílá klisna Sixteen by asi měla značnou výhodu... Zajímavé je, že dostihový řád na podobné situace pamatuje jen rámcově - rozhodnutí, zda běhat dostihy či nikoli je výhradně na uvážení dostihové komise. "Jestli by se běhalo? To je akademická otázka, odpoledne by mělo být krásné počasí. Budeme běhat," konstatuje člen dostihové komise Milan Toman.
09:12
9:12

V areálu závodiště je stále větší ruch, stánkaři rozkládají své zboží a cateringová vozidla jsou rovněž v plné permanenci. Zdá se, že v horních patrech tribuny budou humrové chlebíčky. S parkováním je tradičně potíž, většina automobilů je odkláněna policií na blízké letiště, zatímco majitelé parkovacích VIP karet mohou zaparkovat na travnatých pásech vedle příjezdové cesty k závodišti.

09:14
9:14
Pardubický dostihový víkend má zatím nadmíru zajímavý průběh. Páteční dražba s deseti prodanými koňmi a vydraženou klisnou Siran za 620 000 korun pokořila dosavadní skromné tuzemské rekordy, včera zase byly k vidění špičkové rovinové dostihy. V Domec St. Legeru, s distancí 2900 metrů druhém nejdelším dostihu na rovině v tuzemském kalendáři, slavila úspěch týmová taktika stáje Rabbit Trhový Štěpánov. Sprinter Rol' over Beethoven udal pomalejší tempo pro svou stájovou kolegyni Vadeonu, v závěrečné fázi jí uvolnil místo a tříletá klisna si pod žokejem Martinem Srncem doběhla pro svůj zatím životní úspěch. Druhý finišoval Savignon před horkým favoritem Tempeltänzerem. V rámcovém programu přidali další vítězství na svá konta šampioni stáje Dr. Charvát - Blue Coral exceloval v Pardubické míli a Scyris si počtvrté připsal Cenu sprinterů. Pro tohoto bělouše to zároveň byl zřejmě poslední start kariéry a já mohu čtenářům naší dostihové rubriky slíbit, že se po Velké pardubické ke kariéře tohoto výjimečného koně vrátíme.
09:19
9:20
Ticho před bouří - tiskové středisko se pomalu začíná plnit, přicházejí i první zahraniční kolegové. Hospodářské noviny a server iHNed.cz si své tradiční místo zabraly už ráno, takže by narůstající tlačenice neměla mou práci ohrozit. Služebně tady patřím spíše k těm mladším, novinářsky pokrývám svou pátou Velkou pardubickou. Pro vedle sedícího neúnavného dopisovatele deníku Sport Petra Malíka to bude už Velká číslo 15.
09:23
9:28
Pardubický paddock od pátku odpoledne zdobí plastika hlavy koně od polského sochaře Jerzyho Bokrzyckiho. Je skutečně krásná, ale je otázkou, zda nemohla stát někde jinde než v paddocku. Ve chvíli, kdy se v tomto poměrně těsném prostoru, kde stojí řada lidí, splaší kůň, přítomní jezdci se mohou pouze modlit, aby se tak nestalo v blízkosti sochy a někdo se na ostrou hlavu ušlechtilého hřebce nenabodl...
09:31
9:31
Studujeme dostihové programy se startovními listinami, které jsou nyní zřejmě nejžádanějším zbožím na celém závodišti. Pokud si chcete prostudovat kariéry jednotlivých startujících ve 118. Velké pardubické vy u svého počítače, připomínám ještě jednou link na náš pardubický speciál: www.ihned.cz/velka
09:43
9:43
O Britech se všeobecně soudí, že zejména Nadover je kvalitní, ale "Pardubice jsou Pardubice". To je zdejší varianta eufemismu "Míč je kulatý" a "Zápas je zápas", ale používá ho tady leckdo. Také ti, kteří stále truchlí po včerejší porážce Česka proti Polsku. Jinak hovoří šéf pořadatelů Miroslav Petráň, který podle svých slov nejvíce přeje Váňovi s Juventusem a pak právě Angličanovi Ivoire de Beualieu. Protože jeho trenér Ferdy Murphy jezdí do Pardubic přes deset let a je příznivcem VP.
10:09
10:09
Do startu prvního dostihu dnešního odpoledne zbývá hodina, areál závodiště už je zaplněn diváky. Většina zasvěcených už je navzdory všem dopravním komplikacím na místě. Poslední startující koně ve Velké pardubické dorazili včera podvečer a byli jimi "Váňovci". Sixteen vystoupila z přepravníku na pardubickou půdu zhruba v 18 hodin.
10:11
10:11
Byly zveřejněny změny a škrty ve startovních listinách, ale nic významného se neodehrálo. Velká pardubická zatím zůstává beze změn, v rámcovém programu bylo škrtnuto několik koní, ale favorité nastoupí. Ohledně jezdeckého obsazení se dají čekat změny během odpoledne - pokud se někdo zraní před Velkou pardubickou, bude třeba vymýšlet náhradní jezdecké obsazení - loni takto vypadl před vrcholem sezony pro zranění Josef Bartoš.
10:13
10:14
Vzhledem k tomu, že závodiště už se zaplňuje, nabývá na zajímavosti naše video, které jsme pro vás minulý týden připravili - procházku po prázdném závodišti Pardubice můžete zhlédnout ZDE. Speciál se startovní listinou a spoustou informací funguje na adrese www.ihned.cz/velka - tam najdete mimo jiné i animaci kursu VP s rozměry a obrázky všech překážek.
10:35
10:35

Žokej Romano Raffaele, který pojede prvního italského účastníka po více než sedmdesáti letech Fatal Maca, si věří. "Dráha je pěkná, dvakrát jsem si zaběhl kurs po svých a myslím, že se tady neztratím. Některé tratě v Itálii jsou mnohem složitější. Samozřejmě skoky mají svou obtížnost, ale překonat je není nemožné. Fatal Mac je v kategorii cross country nejlepším koněm v Itálii, měl běhat v Pardubicích už loni, ale nebyl v pořádku zdravotně. Tentokrát je všechno v pohodě, kůň je fit. Naposled vyhrál na šesti kilometrech v pomalejším tempu. Jediným rozdílem mezi jeho italskými dostihy a Velkou pardubickou je délka, také jednotlivé skoky jsou od sebe více vzdálené. Máme myslím dobrou šanci, ale napoprvé mě potěší i samotné dokončení dostihu."

10:45
10:40
Zatím poslední zahraniční vítěz Charlie Mann, který v roce 1995 vyhrál jako jezdec a trenér s It's A Snipem a letos posílá jako trenér do Velké Nadovera, mluví o svém koni jen v superlativech. "Opravdu si věříme, Noel Fehily přijel do Pardubic už před několika dny, potrénoval s Nadoverem v Pardubicích. Pak letěl domů, odjezdil dostihy v Southwellu a opět se vrátil do Pardubic. Pokud Nadovera srovnám s It's A Snipem, je to o mnoho lepší kůň a je ve srovnatelné pohodě jako tenkrát Snippy," řekl Mann, který dorazil do Česka spolu se svým bratrem a skupinou britských fanoušků.
10:55
10:55

V cílové rovině právě probíhá zahajovací ceremoniál. Kladrubští bělouši a vraníci před malou chvílí přivezli osobnosti a vlajky zúčastněných zemí. Po sérii fanfár se nyní cosi hovoří do mikrofonu - ovšem ruch všude v okolí je veliký, a tak není mnoho slyšet.

10:57
10:57
Odpoledne bylo definitivně zahájeno. Smíšený sbor, oděn do triček v národních barvách a stojící na překážce č. 15 zvané drop, zapěl národní hymnu a pořadatelé za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka prohlásili odpoledne za zahájené.
11:12
11:15
Mlha definitivně pominula, i když viditelnost není úplně ideální. Celkově to zatím vypadá na pošmourný den. První dostih, Zlatou sponu tříletých přes proutěné překážky, vyhrál po dramatickém souboji valach Nikas s Lubošem Urbánkem před Chenoneceau.
11:15
11:16
V diváckém sektoru lze jako obvykle vidět řadu štaflí, jimiž si skalní příznivci s lístky na stání snaží vylepšit přehled, v permanenci jsou i různé skládací židličky a sedátka. Před jednou z tribun jsem dokonce zahlédl důmyslnou konstrukci, spojující dvojici štaflí dřevěným prknem, na kterém lze v tomto počasí umístit zejména grog.
11:53
11:52

Druhý dostih, Cena ČASCH, přinesl malou náplast trenérovi Čestmíru Olehlovi a stáji Wrbna Racing za neúčast v letošní Velké pardubické. Realizační tým dvojnásobné vítězky VP Registany se raduje z vítězství Ignacia s žokejem Janem Faltejskem.

11:55
11:55
Před tribunami se zatím dá poměrně pohodlně pohybovat, závodiště v úvodu dostihové neděle ještě není přeplněno diváky. Že by zaúřadovalo počasí?
11:56
11:56
Do vrcholu sezony, který bude odstartován jako osmý a poslední dostih dne v 15:40, zbývá ještě dost času. Do té doby si mimo jiné můžete znovu prohlédnout i náš speciál k Velké pardubické na adrese www.ihned.cz/velka či video z kursu slavného dostihu.
12:29
12:29
První vrchol dne, Cenu Vltavy na 4500 metrů, vyhrál pětiletý hnědák Bremen Plan s žokejem Markem Stromským. Tedy kůň, který měl před dvěma lety startovat v Českém derby, ale prohrál los o poslední startovní místo. Nyní porazil po boji dvanáctiletého veterána Red Dancera, který se letos po dvou letech vrátil na dráhu.
12:32
12:32
Na dráze se nyní schyluje k lehce obskurní, leč charitativní akci. Celebrity v čele s Agátou Hanychovou budou v cílové rovině závodit s dřevěnými koňmi, které vyzdobili přední výtvarníci. Stane se tak v rámci projektu Medela nadačního fondu Asante Kenya. Na to, zda jako první doběhne do cíle Agáta Hanychová či jiná celebrita, si lze přímo na závodišti vsadit a přispět tak do veřejné sbírky. Tak nevím - vyhovuje Agátě dnešní tvrdší dráha či nikoli? Pozor na šlachy!
12:35
12:35
Dřevění koně celebrit se jmenují Fikslir, Vaněk, Dominator, Khu-n, Victorka, Zebr, Rytíř a Řehota - později se budou dražit.
12:37
12:37
Máme zde první jezdecké změny - v předchozím dostihu se zranil žokej Dušan Andrés a ve čtvrtém a pátém dostihu jej nahradí jezdci Libor Sedlář a Jaroslav Brečka. Andrés měl jet Hirsche ve Velké pardubické - jméno jeho náhradníka ale teprve bude oznámeno.
12:46
12:46

Dnes naposled o celebritách: závod známých lidí a dřevěných koní (nikoli naopak) vyhrál herec Ivan Trojan po tuhém boji s plavkyní Yvettou Hlaváčovou. I když nakonec to bylo bez biče. Agáta Hanychová propadla na celé čáře. Čekáme na odběr dopingových vzorků a analýzu expertů.

13:19
13:10
Podruhé žokej Faltejsek a trenér Olehla - Křišťálový pohár vyhrál jejich hnědák Color Man stylem "jak chtěl"...
13:20
13:15
Avizované zranění žokeje Dušana Andrése je bohužel skutečností - úřadující vítěz Velké pardubické letos nepojede. V sedle outsidera Hirsche jej nahradí slovenský žokej Jiří Kousek.
13:21
13:20
Ohledně stavu dráhy jsem se zatím nedopátral žádné ověřitelné informace. Zatímco trenér Zdeno Koplík ji považuje za dobrou (ani tvrdo, ani měkko), prezident Jockey Clubu Václav Luka hovořil o měkké dráze a žokej Jan Rája údajně o hluboké dráze. Tak si vyberte...
13:22
13:22
Malá perlička pod čarou: obvyklé výčitky, že Velká pardubická je záležitostí řezníků, jsou letos opodstatněné. Italský žokej Raffaele Romano, který pojede ve Velké Fatal Maca, je původní profesí řezník. Profesionálním jezdcem se stal teprve před třemi lety a hned dokázal vyhrát tamní šampionát. S jeho prvním koněm se mu dnes v Pardubicích nedařilo - Sergeant Garcia spadl v prostřední pasáži Ceny Vltavy a pokud naplnil slova svého jezdce o tom, že jsou s Fatal Macem srovnatelně dobří, kurs italského účastníka Velké pardubické zřejmě bude růst...
13:43
13:43
Memoriál kpt. Rudolfa Poplera se stal kořistí Aspiranta s žokejem Kouskem - tedy náhradou za Dušana Andrése ve Velké pardubické.
14:20
14:20
Cizincům se zatím v rámcovém programu nedaří - britský Flight Command, tréninkový kolega Nadovera, dlouho vedl v Ceně Paramo, ale v závěru se naprosto vytratil z předních příček a přenechal iniciativu domácím. Vyhrál obhájce titulu Royal Mougins s britským žokejem P.A. Johnsonem.
14:43
14:40
V Pardubicích se začíná vážně věřit v šesté vítězství Josefa Váni ve Velké pardubické! Hodinu před startem už je jeho Juventus prvním favoritem, jeho kurs klesl na 2,75:1. Kurs obhájkyně vítězství Sixteen naopak mírně stoupl na 3:1, následují 5:1 Amant Gris a Decent Fellow. Z cizinců má nejnižší kurs 6:1 stále Nadover, Fatal Mac stále setrvává na 7,7:1.
14:46
14:46
I dnes vyhodnocuje paní Diane Hill z Velké Británie před každým dostihem soutěž o nejlépe upraveného koně v paddocku. "Rok od roku úroveň stoupá, ošetřovatelé se o svoje koně starají a na většinu z nich je před dostihem radost pohledět," řekla paní Hill. Vedle ní stojící ošetřovatelka britského Nadovera dodala: "U nás v Anglii je tato soutěž velmi prestižní, každý ošetřovatel se opravdu hodně snaží, aby získal cenu. Finanční prémie je totiž nezdaněná, jsou to peníze do kapsy a velmi vítaný výdělek."
14:58
14:58

Rámcový program právě vyvrcholil Cenou Labe na 5200 m, tedy dostihem známým jako přípravka na Velkou pardubickou. Viděli jsme pohledné vítězství valacha Tomise s žokejem Jaroslavem Myškou před Poccim a Ascotem. Tomis nosí stejný dres jako Železník - stáj Jantar Bruntál je pokračovatelem někdejšího St. st. Bruntál - Světlá Hora.

15:00
15:00
Majitelem druhého z Ceny Labe Pocciho je německý kávový magnát Albert Darboven, který má několik koní v tréninku u Josefa Váni. Pocci vyhrál čtvrtou kvalifikaci, ale jeho tým dal nakonec přednost raději lehčímu dostihu. "Velká pardubická je pro mě absolutní metou, má pro mě jako majitele větší prestiž než jakákoli rovina s výjimkou německého derby, které jsem vyhrál v roce 1992. Na druhé straně jsem chovatel a rovinové dostihy jsou o chovu, Velká je ryze sportovní metou a já chci, aby se jí Pocci příští rok zúčastnil. Jsem tady teprve podruhé, ale dráha na mě udělala dojem a myslím, že do českého tréninku pošlu ještě víc koní..."
15:04
15:04
Přátelé, je to tady - příštím dostihem už je Velká pardubická, avizovaný start v 15:40. Dráha je podle vyjádření žokejů hlubší, což nenasvědčuje překonání Maskulova časového rekordu z roku 2005. Pozitivní zprávou je, že zatím nevíme o žádných dalších zraněních koní či jezdců kromě nešťastného Dušana Andrése. Odpoledne zatím probíhá pozitivně, takže vzhůru do paddocku.
15:34
15:34

Diváci se pomalu přesouvají na tribuny, vrchol dostihové sezony za chvíli startuje. Ke slavnostní přehlídce před tribunami přivede účastníky Velké pardubické tradičně Peruán, trojnásobný vítěz z let 1998 - 2000. Jeden z nejslavnějších koňských rentiérů v Česku vypadá stále dobře.

15:36
15:36
Nejlépe upraveným, rozuměj nejkrásnějším, koněm v paddocku byl vyhodnocen Mr Land. Vítěze vybral bývalý žokej Peter Gehm společně s další hvězdou Richardem Dunwoodym. Oběma se ale zamlouvali také Amant Gris a Juventus.
15:37
15:37
Koně jsou před tribunami - tisíce lidí je zdraví ovacemi. To je atmosféra, kterou lze v Česku vidět jen jednou za rok, a to tady.
15:42
15:42
Největší ovace jako vždy sklidil Josef Váňa. Teď se odebírají koně na start, napřed šel Klip, který je nervozní z lidí a vždy odchází z přehlídky dříve. Peruán se vzpíná, chtěl by asi běžet také, ale už jej ošetřovatel krotí a čtyřnohá legenda míří zpět do stáje.
15:43
15:43

Nastává fáze, kterou nikdy nemám rád - v době dostihu asi budou mít větší přehled o jeho průběhu ti z vás, kteří sledují televizní přenos. Já stojím na malé tribunce 200 metrů před cílem, připojení zatím funguje, tak uvidíme. Budu se snažit zprostředkovat základní informace, ale po doběhu asi chvíli nebudu stíhat. On-line blog však bude pokračovat i poté, ukončím jej až po oficiální tiskové konferenci.

Všichni bez problému zdolali zkušební skok a mohou tak nastoupit na start. Kdyby někdo na zkušebním skoku spadl, neměl by oprávnění zúčastnit se dostihu.

Vzhůru na start!

15:48
15:48
Těsně před startem vysvitlo poprvé v Pardubicích sluníčko...
15:48
15:49
Bylo odstartováno, po startu vodí Klip a Kasjer.
15:50
Koně zatočili za lesík, prvních šest překážek překonalo všech 16 koní. Nadover měl malé problémy na Irské lavici, jinak koně zdolali úvodní pasáž s neuvěřitelným přehledem. Kromě Klipa je vpředu Ivoire de Beaulieu s Amant Grisem, pole se natahuje.
15:50
15:50
Taxis: všichni bez pádu, ovace!
15:52
15:52
Juventus a Sixteen po deseti skocích uprostřed pole.
15:52
15:52
První pád - Klip padl na prodlouženém Taxisu.
15:53
Rozdíl mezi špicí a chvostem pole se stále zvětšuje, dopředu se začíná tlačit Decent Fellow. Váňa režíruje dostih ze středu pole. S Klipem to bohužel nevypadá dobře.
15:54
15:54
Na dropu vypadl Bohuslav Mátl z Junga, na Hadím příkopu skončili Marath a Profil
15:54
Asi skončil i outsider Icare de Renom, Sixteen se před dalším zaběhnutím do lesíka posunula na čtvrté místo. Střední pasáž Velké byla tentokrát ve znamení pádů...
15:56
Nadover podle všeho zadržen
15:57
Amant Gris vběhne do roviny první před Sixteen, Fatal Mac zadržen po Havlově skoku
15:58
CÍL
Doběh běloušů: Amant Gris a Marek Stromský vítězí, Sixteen druhá.
16:02
16:02

Dostihová komise řeší protest ex offo - vítězný žokej Marek Stromský v sedle Amant Grise možná neobjel točný bod!

Pro běloušova majitele Hřebčín Albertovec to nicméně bude další hořká Velká. Po loňském fatálním zranění Cieszymira si letos Klip podle pohledu z tribun zlomil nohu...

16:12
16:12

Rozhodčí se stále radí, ale televizní záběry evidentně ukazují, že Amant Gris na tzv "náměstí", velkém prostranství mezi překážkami 10 a 10a, neobjel točný bod. Třetí doběhl outsider Hirsch s náhradním jezdcem Kouskem, který se v případě diskvalifikace Amant Grise může posunout na druhé místo.

16:15
16:15

Vyhrála Sixteen a Josef Bartoš, potvrzeno

16:15
16:16
Platné pořadí: Sixteen - Hirsch - Juventus - Numero Due - Decent Fellow
16:17
Byla to zvláštní Velká... Nejprve zcela bez chyby, potom s přibývajícími pády, smutným osudem Klipa a diskvalifikací Amant Grise pro neobjetí točného bodu. Hřebčín Albertovec vypil kalich hořkosti do dna, jinak se to nedá říci. "Jednou jsi nahoře, podruhé dole. A my jsme teď dole..." řekl trenér Amant Grise a Klipa Milan Theimer, který odvedl skvělou práci a přesto dnes odchází smutný a bez umístění...
16:21
16:21
Luboš Hrubý, šéf České asociace steeplechase: "Dostihová komise musí posuzovat Velkou pardubickou stejně jako kterýkoli jiný dostih. První tři běžící koně po náměstí nedodrželi kurs dráhy, neobjeli točný bod, který měli mít po pravé ruce."
16:22
16:22

Nedá se nic dělat, i takový může být dostihový sport. Příznivci Amant Grise truchlí, fanoušci Sixteen v této chvíli klisně tleskají na vyhlášení vítězů. Končím on-line blog a jdu se poohlédnout po hlasech aktérů.

Více podrobností ve zpravodajských materiálech - sledujte náš speciál www.ihned.cz/velka a dostihovou rubriku serveru iHNed.cz