Všechno je jednou poprvé. A tak i Jiří Paroubek v politice konečně něco vyhrál. A Mirek Topolánek zase zjistil, že se v politice dá i prohrávat. A že se s tím kupodivu dá i žít.
Což je zjištění, k němuž Jiří Paroubek nedospěl ani dva a půl roku po těsné prohře v parlamentních volbách. Na oranžovo přebarvenou krajskou mapu Česka proto šéf ČSSD zjevně bere jako ohromnou satisfakci právě za rok 2006, bije se v prsa a po Lidovém domě prý hlásí, že tohle, tohle bylo referendum o něm a jeho politice (a trochu tedy i referendum o Topolánkovi a jeho politice, no).
Pravdou je, že takhle jasné vítězství nečekal asi nikdo. Vždyť i Paroubkův poradce Jaroslav Tvrdík se s nejmenovaným novinářem vsázel o lahev šampaňského, že volby dopadnou přesně opačně, než jak HN týden před volbami odhadovaly. Totiž ne 7:6 pro ODS, ale 7:6 pro ČSSD. Jediné, co na těchto číslech sedí je jejich součet. Stav 13:0 je zkrátka nepředpokládaný a ještě o fous větší klepec než 12:1:0 ve volbách před čtyřmi lety.
Pozoruhodné jsou i figury, které ČSSD k vítězství ve třinácti krajích dovedly. Některé z nich jsou tak lokální a dosud neobjevené a neznámé, že ČTK a dokonce ani Google (search: Jiří Zimola) nejsou schopny nabídnout jejich obrázky buď vůbec nebo v dosti mizerné kvalitě.
To se ale jistě brzy změní. A nad jejich příchodem do krajských vlád není důvod plakat. Vždyť "moc korumpuje a moc moci korumpuje moc". Než si teď místní mafie najdou na krajské šéfy nové cestičky, bude to snad chvíli trvat.
Co už trochu znervózňuje je komunistický apetit a snaha prodrat se do vlády - když ne (zatím) na celostátní úrovni, tak aspoň v těch krajích. Představa, že o osudu nemocnic, škol či silnic rozhoduje právě strana s takovým čtyřicetiletým "know-how", je poněkud deprimující.
I tohle vědomí soudružné levo-levé koalice pomohlo nyní Jiřího Paroubka vysadit na koně. A pěkně bujného. Ten na něm a své volební euforii cválá jak princ Bajaja a nebojí se draka nic. V kampani se tak dlouho snažil přesvědčovat voliče (pravda - úspěšně) o tom, že volby do Senátu nejsou do Senátu a volby do krajů nejsou do krajů, ale do "něco jako parlamentu", až tomu možná uvěřil i on sám. A už se zase vidí v roli premiéra.
Do hlasování o nedůvěře vládě se jal povolávat Miloše Zemana, rozdává státnická prohlášení, v televizi se tváří jak ředitel zeměkoule, selektuje novináře, kteří jsou hodni s ním promluvit a kteří ne, zkrátka Paroubek na vrcholu moci. Nejsou na to ale přeci jen ty krajské volby trochu málo? Počkejme na hlasování o nedůvěře, druhé kolo senátních voleb a konečně - pozoruhodné bude už za pár měsíců i opravdové stranické refernedum o Paroubkovi. Aneb přímá volba předsedy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist