Tuto sobotu budeme volit 26 senátorů. A je na místě se každého z nich před volbou zeptat: „Budete osobně hlasovat pro, nebo proti Lisabonské smlouvě, pro, nebo proti Evropě?" Je jasné, že veřejně vyřčený závazek budoucích senátorů by mnohým z nich pomohl ke zvolení. Specificky ODS by zřejmě pomohl k udržení stávající většiny. Kandidáti na senátora, prosím, řekněte dopředu své závazné stanovisko!
Krajské volby ukázaly, že hrdá národní myšlenka „Evropě to osladíme!", nezanechala ve veřejném mínění stopu, ať již stála daňového poplatníka cokoliv. Tématem krajských voleb bylo zdravotnictví. ODS bojuje proti socialistické Evropě zbytnělých dotací do velkých socialistických sektorů zdravotnictví, školství, dopravy, energetiky a říká: pojďme omezit evropský socialismus, tu úřednicky řízenou Evropu! Privatizujme zdravotnické služby, privatizujme vodovody, privatizujme veřejnou dopravu, privatizujme poštu! V Evropě skutečně žijí některé velké státy, hlavně Francie, ale také Itálie, Řecko a tak trochu i Německo na účet efektivních služeb. Přitom je zřejmé, že transformace těchto velkých státních sektorů je nezbytná. Evropa, skrze Unii, skutečně usiluje o liberalizaci služeb, protože to je cesta k efektivitě a slušnému výkonu za méně peněz.
Překvapením českých voleb je ale opak. Polovina občanů razantně privatizaci odmítá a hlavní „ne" je srozumitelné: ne privatizaci zdravotnictví. V mnoha krajích ne privatizaci veřejných služeb. Ne privatizaci české pošty, ne privatizaci posledních MHD. Privatizace v krajích dospěly, skrze nedostatek transparentnosti, účetní jasnosti, korupci, manipulacemi veřejných zakázek, tak daleko, že lidé ve volbách říkají: stát prosím, raději stát. I neefektivní stát je lepší a důvěryhodnější, než zdravotní služby privatizované ODS.
Co to ale voliči říkají, co to vlastně naši spoluobčané chtějí? Oni nechtějí socialismus, anebo dokonce komunismus. Chtějí dostupné a efektivní zdravotnictví, fungující veřejnou dopravu, poskytované dostupné základní školství, lépe fungující poštu i vodovody a kanalizace, vymahatelnost zákona, opravdovou policii, šanci být zaměstnán i v předdůchodovém věku. Chtějí prostě důstojný a bezpečný život.
Přes všechny skandály a korupce občané vyslovili jasnou nedůvěru privatizovaným místním veřejným službám.
Evropská unie, i když to neříká, usiluje o totéž: o přehledný právní řád, společné občanské právo, o otevřenou a tudíž transparentní konkurenci ve službách bez manipulace jedné strany nebo radnice, usiluje o evropskou bezpečnost, o standard Europolu jako společné evropské policie, o evropský prostor svobodného pohybu osob, spravedlnosti a bezpečnosti, o společný postup vůči cizincům, ať jsou to Vietnamci, nebo Alžířané. Lisabonská smlouva říká jasně, že nikdo nesmí být diskriminován, a to na žádném základě, ani rasy, pohlaví náboženství, nebo sociálním základě. Lisabonská smlouva není rovnostářská ve svých důsledcích, ale naopak, klade rovné požadavky na všechny: majitele nemocnic, lékaře, politiky, provozovatel služeb. Chce kontrolu a konkurenci.
I proto by liberálně smýšlející budoucí senátoři ODS měli nést odpovědnost za její ratifikaci a tento týden jasně říci své ANO!
PhDr. Jana Hybášková, poslankyně Evropského parlamentu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist