Odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat, upravují ustanovení § 252 až 254 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákoník práce“).

Podle § 252 odst. 1 zákoníku práce, byla-li se zaměstnancem uzavřena dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování (dále jen "dohoda o odpovědnosti"), za které se považují hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, odpovídá za schodek vzniklý na těchto hodnotách.

Podle § 254 odst. 3 zákoníku práce pokud zaměstnanec se společnou odpovědností, jehož pracovní poměr skončil, nepožádá zároveň o provedení inventarizace, odpovídá za případný schodek zjištěný nejbližší inventarizací na jeho dřívějším pracovišti.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud jste nepožádala při skončení pracovního poměru o provedení inventarizace nebo pokud jste od dohody o odpovědnosti neodstoupila (viz § 253 odst. 1 zákoníku práce), je nárok vašeho bývalého zaměstnavatele oprávněný.

Zprostit se této odpovědnosti můžete v souladu s ustanovením § 252 odst. 4 zákoníku práce zcela nebo zčásti, jestliže prokážete, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez vašeho zavinění, zejména, že vám bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno se svěřenými hodnotami nakládat.

O skutečnosti, zda po vás bude bývalý zaměstnavatel bude vymáhat soudně 118,- Kč, a o otázce doporučeného dopisu bychom museli být podrobněji informováni, doporučuji vám kontaktovat naší nebo jinou advokátní kancelář.

JUDr. Vít Svoboda , advokátní koncipient, Mašek advokáti s.r.o.