Již mnoho řádků bylo napsáno o tom, jaké negativní dopady bude mít celosvětová finanční krize. Slovo krize v nás jednoduše vyvolává obavu a nejistotu. Měli bychom ho vyškrtnout ze slovníku moderního člověka. Nebo alespoň zakázat jeho používání, tak jak je tomu v ruských státních médiích. Proč ten strach? Je dobré si uvědomit, že slovo krize v doslovném překladu z řečtiny nezní tak hrůzostrašně. Znamená totiž souboj, závod, zápas, rozhodnutí, odsouzení. Ten, kdo krizi prožije jako souboj, může být na jedné straně poražen, a proto nechci dopady krize nijak zlehčovat, ale na druhou stranu může z ní vyjít posílen. Je nutno ovšem bojovat fér a nestrkat hlavu do písku.

 

Peníze daňových poplatníků vše zachrání

 

Právě férovostí a legálností boje s globální krizí si nejsem moc jistý. Neustálé nalévání obrovských finančních prostředků z kapsy daňových poplatníků zakrývá podstatu problému. A tou je obecně ztráta důvěry. Ať chceme či nechceme, ekonomika může optimálně fungovat jedině tam, kde se dodržují určitá pravidla. A jaké normy jsou dodržovány v dnešním globálním kasinu? Klasické pravidlo, které říká, že trh funguje tam, kde se dodržují smlouvy, je nahrazeno: spekuluj, spekuluj, spekuluj a snaž se dosáhnout individuálního zisku za každou cenu. A tak si mnozí „velcí hráči“ na burzách myslí, že oni jsou páni světa, dokud ovšem nepřijde krize. Je pak paradoxní, že celý ten egoistický a individualistický přístup v dobách ekonomického rozvoje se změní ve vydírání státu a příslušných mezinárodních organizací. A tak někteří z těch, kdo svým chováním krizi způsobili, se nakonec zachrání, nebo dokonce upevní své bohatství. Proč by toho nevyužili, když existuje tolik nedobrovolných drobných „sponzorů“.

 

Hlavu vzhůru, bude lépe

 

To, že krize odezní, je jasné, jako to, že zítra vyjde slunce. Jde jen o to, zda vyčistí „zhnisanou ránu“, nebo pro pacientův strach z bolesti řešení jen oddálí. A pak mohou přijít daleko větší komplikace. Trh vytváří jednotliví lidé a jedině zodpovědné ekonomické jednání, založené na dodržování pravidel, může ekonomiku v dlouhodobém měřítku posílit. Pokud se tomu tak nestane …