Loučící se prezident Spojených států George Bush svolal do Washingtonu schůzku politických představitelů největších ekonomik světa (pod názvem G20) s cílem domluvit strategii boje proti současné finanční krizi. Kdo ale věřil, že se Argentina, Austrálie, Brazílie, Velká Británie, Kanada, Čína, Francie, Německo, Indonésie, Itálie, Japonsko, Mexiko, Rusko, Španělsko, Jižní Afrika, Saudská Arábie, Jižní Korea, Turecko, Spojené státy a představitelé Evropské unie na něčem smysluplném dohodnou? Určitě v to nedoufali ani lídři těchto států.
Bush přes summitem přišel s prohlášením, že nejlepší řešení krize je tržní cesta: "Při hledání východisek ze současné krize se nelze zřeknout zásad svobodného trhu. Je to ten nejlepší systém k dosahování růstu." Poněkud překvapivé na někoho, kdo před několika týdny bojoval za to, aby jeho vláda mohla z peněz daňových poplatníků vyhodit 700 (!!!) miliard dolarů na "záchranu" bank. Tím spíše, že krizi z velké části zapříčinil státem zřizovaný Federální rezervní fond (US obdoba centrální banky).
Více čtěte ZDE: Finanční krize a svérázná cesta USA ke komunismu
Nicméně Bush si do závěrečného prohlášení prosadil, že úsilí (států G20) se bude opírat o víru v tržní principy, otevřený obchod bez bariér a otevřený investiční režim. "Jsem potěšen, že lídři potvrdili principy otevřeného trhu a volného obchodu," prohlásil Bush. Lídři se také "shodli" na tom, že budou o obnovení hospodářského růstu usilovat společně. Jak to asi bude vypadat a co se za tím skrývá?
Zatímco Bush mluví o volném obchodu, německá kancléřka Angela Merkelová o dohodě prohlásila toto: "Tento akční plán ukazuje, že jsme schopni jednat... Akční plán bude obsahovat okolo 50 opatření, která budou aplikována do reality do konce března." Zástupce Indie Montek Singh Ahluwalia zase hovořil o nutnosti provádět neortodoxní a speciální kroky.
Více čtěte ZDE: Finanční krize a její 100 let ignorované vysvětlení
Co pro nás tedy mocní připravili? Volný trh a zároveň AKČNÍ plán s 50 opatřeními a neortodoxními kroky. Paráda. Hlavně, že se shodli na tom, že budou postupovat společně. Vrcholní politici snídající v Benátkách, obědvající v Londýně a večeřící ve Washingtonu si vypěstovali obdivuhodnou dovednost shodnout se na textech, které jim umožní postupovat zcela opačně.
Snad si alespoň užili Bushův mejdan na rozloučenou a udělali krásné fotky na památku...
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist