Další duel ve druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži sehrají čeští šampioni za týden na palubovce srbského Vršacu.

Arthur Lee z Nymburku střílí přes a Henryho Domercanta z Dynama Moskva. Pětinásobní čeští mistři a neomezení vládci domácí soutěže se však proti Podgorici na výhru hodně nadřeli.

Ještě deset sekund před závěrečným klaksonem měl při trojce vyrovnání na ruce Gordič, ale jeho střela jen narazila do obroučky a pak už si domácí důležitou vstupní výhru pohlídali i díky proměněným trestným hodům v úplném finiši.

Klíčovým hráčem vítězů v závěru byl rozehrávač a nová letní posila Justin Gray, autor jedenácti bodů v poslední čtvrtině. Nymburk si však poprvé v sezoně, v níž v české lize zatím prochází suverénně bez zaváhání, sáhl na opravdové dno sil.

Během prvního poločasu si sice domácí i přes nervózní úvod vypracovali až třináctibodový náskok, když překonávali soupeřovu obranu především z těsné blízkosti koše.

Jenže krizi si na přelomu druhé a třetí čtvrtiny vybrali i Nymburští a hosté především díky výtečné obraně, kterou praktikují i v kvalitní Adriatické lize, dokázali zlikvidovat.

Nymburk se dopouštěl mnoha ztrát, střely z nepřipravených pozic se Černohorcům hodily do taktického plánu. A ve třetí desetiminutovce dokonce Podgorica krátce těsně vedla.

Nymburk nakonec spasily důležité trojkové pokusy, přestože v předchozím průběhu se Středočeši při střelbě z dálky hodně trápili a v prvním poločase se mimo vymezené území trefili přesně pouze dvakrát.

Na konci třetí desetiminutovky však dvakrát za obloukem značícím tříbodové území přesně zacílil kapitán Sokolovský a jednou i Jagodnik, totéž se na začátku čtvrté desetiminutovky povedlo i Křemenovi.

Tím Nymburk odskočil do rozhodujícího devítibodového trháku, který pak udržoval výtečný Gray.

Jenže Podgorica se nemínila lehce vzdát, v závěru i hosté dokázali kontrovat přesnými trojkami a naději jim držely i kiksy nymburských hráčů v poslední minutě.

Ti soupeře dvakrát nechali doskočit, Nečas patnáct vteřin před koncem dokonce zbytečně ztratil míč a nabídl Budučnosti možnost na vyrovnání.

Hosté mohli Nymburk ranit trojkou Gordiče, ale ten se svým pokusem neuspěl. Pak už si Středočeši první triumf v soutěži pohlídali.

Muli Katzurin (Nymburk): "Podgorica nás hlavně svojí obranou dostávala pod takový tlak, na jaký z naší ligy vůbec nejsme zvyklí. Stačí se podívat, jaké modřiny a šrámy na těle někteří hráči mají. Proto si zaslouží uznání za to, jak zápas zvládli. Byly tam sice chyby, ale vítězství je pro nás nesmírně cenné."

Dejan Radonjič (Podgorica): "Nehráli jsme tak, jak jsme očekávali, měli jsme problémy v útoku. Na konci druhé čtvrtiny jsme se dostali zpět, ale pořád jsme vlastně jen dotahovali. Měli jsme ještě šanci vyrovnat a vyhrát, ale šanci jsme propásli."

Eurocup - skupina H:

ČEZ Basketball Nymburk - Budučnost Podgorica 75:70 (18:16, 37:31, 54:48)

Nejvíce bodů: Gray 22, Lee 13, Schilb 12, Benda a Sokolovský po 10 - Mičov 16, Maras 14, Gordič 11, Otaševič 10. Rozhodčí: Bitton (Izr.), Nuran (Tur.), Cardusová (Šp.). Trestné hody: 16/15 - 22/17. Fauly: 24:23. Pět chyb: Sokolovský - Otaševič, Šimonovič. Trojky: 6:5. Diváci: 4627.