Chápu, že je Kosovo je de facto samostatný stát. Vazby s Bělehradem jsou ta tam a Albánci mají právo na sebeurčení. Ale proč má proboha nový stát Srby narýsované hranice?
Jen co jsme vjeli do „vnitrozemí“ bylo znát, že jsme v jiné zemi. Jako by tam ta hranice byla odnepaměti. Jiné domy, jiní lidé. Města působila jinak, byl v nich jiný život, odlišný od toho srbského. Neměl jsem nejmenší pocit, že je existence takového státu nesmysl.
Když přehlédnu tři srbské kláštery (na seznamu ohrožených památek UNESCO), pár enkláv a UČK, tak má ale Kosovo jednu docela výraznou vadu na kráse. Tím je srbská část mezi Mitrovicí a vlastním Srbskem.
Proč proboha tato část, kde žijí jen Srbové a která se Srbskem přímo sousedí, nepřipadla Srbsku? Proč má Kosovo hranice, na nichž nemají tamní Albánci historicky sebemenší podíl.
Mitrovický apendix je jen cestou k problémům. Stačí přejít most z albánské do srbské části města (kde není žádná hranice, protože jdete z Kosova do Kosova) a jste… jinde. Najednou mají auta srbské značky, cigarety srbské kolky, platí se v dinárech. Hranice je ale až mnohem dál a je to jen taková lážoplážo hranice. No kdo by kontroloval Srby, jak jedou ze Srbska do Srbska?
Co bude s touto částí dál? Nová Jižní Osetie?
obrázek z http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosovo
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist